Elektrofor Nedir

457
Elektrofor

Elektrofor ne zaman yapıldı; elektrofor, yani bir diğer adıyla Elektroforus’u ilk kez Johan Carl Wilcke tarafından yapılmıştır. Basit jeneratör görevi gören bu aleti Alessandro Volta isimli bir bilim adamı 1775 yılında hem geliştirmiş hem de daha popüler hale getirmiştir.

Johan Carl Wilcke

Elektroforun Kullanım Amacı

Metal bir tabaka üzerinde pozitif ve negatif yük olarak Elektrofor ikiye ayrılır ve yine bu metal tabaka üzerinde biter. Karşıdan gelen elektronik yük topraklama işlemi yapılmadan başka bir objenin içinden saklanır bu süreç ayırma çalışması olarak tanımlanır ve yüksüz olan bu boş objelerde istenilen enerji elde edilene kadar işlem devam ettirilir. Sisteme bu şekilde ek enerji girişi yapılarak potansiyel enerji ortaya çıkmış olur.

Elektrofor Nedir

Metal plaka bu sayede yalıtkan plakasına göre daha fazla oranla gerilimini arttırır. Elle çalıştırılan elektrostatik jeneratör olarak da bilinir aynı zamanda Wimschurt makineleri ve Van de Graaf jeneratörüyle aynı amaçla kullanılır.

Elektroforun Günümüzdeki Kullanımı

Elektrofor aslında günümüzde elektrik devrelerin de elektrik depolama görevi gören kondansatörün oluşumunun temellerini atmıştır. Belirli aşamaları tamamlandıktan sonra yalıtkan levha üzerindeki tüm yük boşatılmamış olup metal levha yapılacak bazı testler için hazır hale gelmiştir. Buna verilebilecek en basit örnek bu levha üzerinde yük geçişlerine izin veren metal bir iletken bulunur bu iletkene temas edilmesi akım oluşturabilir. Bir elektrik taşıyıcısı görevi gören Elektrofor ismini bu sebeple Volta’dan almıştır. Bilim adamları tarafından geliştirilerek günümüzde daha kullanışlı hale getirilmiştir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.