Sürücüsüz Otomobil Nedir

14435

Merhaba değerli Mühendis Beyinler okuyucuları, ilerleyen teknoloji ile artık otonom (sürücüsüz) otomobiller devrine geçişe ağır ağır yaklaşıyoruz. Gelin bu teknolojinin doğuşunu ve tarihçesini hep birlikte inceleyemeden önce otonom araçlarla ilgili ufak bilgiler verelim.

İlk olarak otonom araç nedir sorusu aklımıza geliyor?

Otonom Araç (self-driving car): İnsan desteği olmadan çevresini algılayan ve navigasyon ve yönlendirme yeteneğine sahip bir araçlara verilen addır. Araçların çalışma ve algoritma sistemlerine ufaktan değinecek olursak; otonom araçlar radar Lidar, GPS, odometri ve bilgisayar sistemlerini kullanarak çevreyi algılar. Gelişmiş kontrol sistemleri, uygun gezinme yollarını yanı sıra engelleri ve ilgili tabela tanımlamak için duyusal bilgiyi yorumlayan algoritmalara sahiptirler. Sürücüsüz  arabalar çok yolun, farklı arabalar ayırt etmek duyusal verileri analiz yeteneğine sahip kontrol sistemleri istenilen hedefe ulaşmak için yol planlaması yaparlar.

Gelelim tarihçesine, deneyler en az 1920’lerden beri araba otomasyonu üzerinde yapılmıştır. Hayata geçirme denemeleri 1950’lerde gerçekleşti ve o zamandan beri devam etmiştir. İlk kendine yeterli  sürücüsüz  arabalar Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Navlab araçı  1980’lerde ortaya çıktı.

Navlab aracı1984 yılında proje ve Mercedes-Benz ve Bundeswehr Üniversitesi Münih’in EUREKA Prometheus Projesi üzerine çalıştılar ve hayata geçirdiler.

Prometheus Projes1987 yılında günümüze kadar sayısız büyük şirket ve araştırma kuruluşları Mercedes-Benz, General Motors, Continental Automotive Systems, IAV, Autoliv Inc., Bosch, Nissan, Renault, Toyota, Audi, Volvo, Tesla Motors, Peugeot olmak üzere sürücüsüz araçlar üzerine çalışma yapmış ve her biri farklı prototipler ortaya koymuştur.

2013 temmuzda Parma Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Google’dan AKKA Teknolojileri, Vislab’ la birlikte Vislab BRAiVE  çıkardı ve bu araç genel trafiğe açık bir karma trafik yolu üzerinde test edildi.

Bravie aracı2015 yılında Amerika da seçilen  4 eyalet halka açık yollarda tamamen sürücüsüz araçların test için izin verildi .

Günümüze  markaların dikkat çeken konsept otonom araçlarından bazıları :

Mercedes F015Tesla Model S 

Tesla’nın 7.0 yazılım sürümü Ekim 2015 14 uygulayarak otonom araçlar içerisine girmiştir.

Tesla Model SGoogle Self Driving Car

Google Self Driving CarAudi rs7 self driving car bu araçla audi pistte sürücüsüz araçla hız rekorunu kırdı.

Audi rs7 self driving car

Kaynaklar :

Liden, Daniel. "What Is a Driverless Car?". WiseGeek. Retrieved 11 October 2013.

Kelly, Heather (30 October 2012). "Self-driving cars now legal in California". CNN. Retrieved 11 October 2013.

Thrun, Sebastian (2010). "Toward Robotic Cars". Communications of the ACM 53 (4): 99–106. doi:1145/1721654.1721679.

Gehrig, Stefan K.; Stein, Fridtjof J. (1999). Dead reckoning and cartography using stereo vision for an autonomous car. IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems. Kyongju. pp. 1507–1512. doi:1109/IROS.1999.811692. ISBN 0-7803-5184-3.

Merak ettiniz sormak istediğiniz veya yardımcı olabileceğiniz konuları yorum yaparak bildirmenizi rica ederim. Yazıyı beğendiniz taktirde beğenmeyi paylaşmayı unutmayalım.

9 Yorum

  1. Evet,ömer bey size katılıyorum.Ayrıca Ahmet bey makaleniz de bazı devrik cümleler kullanmışsınız.Makaleniz de biraz daha özenli ve seçici cümleler kullanabilirsiniz.

    • Evet,ömer bey size katılıyorum.Ayrıca Ahmet bey makaleniz de bazı devrik cümleler kullanmışsınız.Makaleniz de biraz daha özenli ve seçici cümleler kullanabilirsiniz.

  2. Ben araba tasarim muhendisi olmak istiyorum. Bunun icin nreye gitmeliyim otomotiv muhendisi ne is yapar bilgilendirirsen sevinirim exterior design and sketch

  3. Ben araba tasarimcisi olmak istiyorum. Bunun icin nreye gitmeliyim otomotiv muhendisi ne is yapar bilgilendirirsen sevinirim exterior design and sketch

    • otomotiv tasarımcısı olmak istiyorsan istersen otomotiv mühendisliğine de gidebilirsin ama bize verilen eğitim genel olarak tasarımdan çok tasarım sonrası mühendislik hesaplamaları ancak tasarım alanında kendini geliştirmek istiyorsan endüstriyel tasarımı seçmen daha mantıklı özellikle sketch anlamında daha iyi eğitim ve deneyim kazanmanı sağlayacaktır endüstriyel tasarım okuyanlarla iletişime geçebilirsin daha sağlıklı bilgiler vereceklerdir. Teşekkürler.

  4. Makaleyi sevdim, elinize sağlık. Konu içeriğine değinirsek, geleceğin beyinleri insanları miskin hale getiriyo. İnsan araba sürmekten erinirmi? Ama olumlu yönünede değinirsek, gelecekte trafik kazalarını azaltıcak bir sistem.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.