Ana SayfaEğitimSanayi Devrimi Nedir

Sanayi Devrimi Nedir

18. Yüzyılın son dönemlerinde ve 19. Yüzyılın başında, tamamen el ve kas gücüne dayalı ekonomik faaliyetlerin yerini makine gücüne bırakması ve teknolojik buluşlar sayesinde endüstri ve makine gücüne geçiş dönemi Sanayi Devrimi olarak adlandırılır. Bu dönemin başlangıç tarihi kesin olarak belirlenememiştir. Bu dönemdeki gelişmelerin insanlık tarihi üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Bu dönemde önemli gelişmeler olmuştur. Toplumda sosyoekonomik ve sosyal yaşantıdaki kültürel değişimler bu dönemde başlamıştır.

Sanayi Devrimi Nasıl Başladı?

Bu değişimler buhar gücünün kullanılmasıyla başlamıştır. İngiltere’de kömürün yakılmasıyla üretilen buhar gücünün, ticari hayatta ve tekstil üretiminde kullanılması ile birlikte kas gücü yerine güçlü makinelerle üretime devam edilmesi bu dönemde ortaya çıkmıştır. 19. Yüzyılın ilk yirmi yılında, özellikle makine parçası ve üretimde kullanılan aletlerin geliştirilmesi ile endüstride kullanılan makine gücü üretimi hızlandırarak kolaylaştırdı.

sanayi devrimi nedir

Sanayi Devrimi Tarihi Nedir

İkinci Sanayi Devrimi’nin başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de, birinci olan Sanayi Devrimi’nin 1760-1830 yılları arasını kapsadığını söyleyebiliriz. Günümüzde bazı tarihçiler bu dönemin 17. Yüzyıldaki İngiliz İç Savaşı’ndan sonra Büyük Britanya’da feodalizm sisteminin yıkılmasıyla ortaya çıkan bir sonuç olarak değerlendirmektedirler. James Watt tarafından icat edilen buhar motoru Sanayi Devrimi için en büyük yenilik olarak sayılmaktadır. Tarımda ve tekstilde azalan el gücü ile kurulan fabrikalarda çalışmak için büyük kentlere göçler başlamıştır.

Bu dönemde sanayileşme sayesinde oldukça büyük fabrikalar kurulmuştur. Bu ekonomik sıkıntılardan dolayı insanlar iş bulmak için taşınmaya başladıktan sonra büyük ve oldukça modern şehirler ortaya çıkmaya başladı. Sanayi Devrimi’nin başlarında ülkeler arasında gerçekleşen ticari taşımacılık tekne ve gemilerle sağlanmaktaydı. Bu ticareti sağlamak için ise kömürler, vagonlar ve demir yolları ile nehirlere taşınarak gemilere ulaştırılıyordu. İngiltere zengin kömür yatakları sayesinde büyük bir avantajı vardı ve Avrupa’dan üstün durumdaydı. Rakiplerine büyük bir fark atarak sanayi ve demiryolu ticaretinde de gelişmiştir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

4 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?