T-129 Atak Helikopter

22706
ATAK 129

Merhaba sevgili okurlarım! Bu yazımda başlığında belirttiğim gibi sizlere  T-129 Atak’ı tanıtacağım. Bilindiği üzere, Türkiye coğrafi konum bakımından dağlık bir yapıya sahip, bu durum hem avantaj hemde dezavantaj olabilir. Türk Silahlı Kuvvetler’i yerli, yüksek hızlı, seri manevralı, güçlü füzeler, keşif hızı  ve birçok nedenle bir helikoptere ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyaç karşılığının cevabını 7 Eylül 2007′ de Tusaş,  AgystaWestland, Ssm, Aselsan  ile  planlanmış olup 2 Eylül 2008 tarihinde T-129 Projesi yüyürlüğe girmiştir. T-129 Türkiye’nin iklim, coğrafi ve Türk Silahlı Kuvvetler’ inin  ihtiyaçlarına uygun birşekilde tasarlanmıştır.

T-129 Atak Helikopter Özellikleri

İhtiyaç  doğrultusunda, 59 adet kesin 32 adet opsiyonel Taarruz/Taktik Keşif  Helikopterinin üretilmesi ve lojistik destek sağlanmasına karar alınmıştır. Ana üretici Tusaş olarak belirlenmiştir. Kullanılacak motor  Lhtec Crs800-4a  olup Honeywell ve Rolls-Royce ile ortak bir üretimdir.Çok amaçlı olan T-129 helikopterinin 2 adet versiyonu vardır. T-129A olarak adlandırılan helikopter ağır silah yükü ile zorlayıcı  görevleri için optimize edilmiştir.  Yakın hava desteği görevleri için 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmıştır.

T-129 T-129B olarak adlandırılan helikopter  ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi Mızrak, 12 adet güdümlü Cirit, 2 adet Stinger ve 500 adet top mermisi ile görev almaktadır. Tusaş’ın kendi tesislerinde ürettiği ilk T129-A prototipi, ilk uçuş tarihi 17 Ağustos 2011’dedir. Resmi kabul ise 22 Nisan 2014′ de  Edh Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na T-129A  teslim edilmiştir. t-129 up

Eski yazılarımada göz atmanızı öneririm Airbus A400M Detay ve Özellikleri ve F-35 Lightning (F35-Şimşek) Özellikleri

2 Yorum

 1. Selamlar,,
  E-FUN gibi Elektrikli uçak yapımları ile ilgili bilgi paylaşabilir misiniz ?
  Elektrikli uçakta kullanılacak Motor ve yazılımı ile uçan otomobil yapıları hakkında bilgi verebilirseniz harika olur.
  Öyle ki basit olarak Garajımda bunu yapabileyim. :))
  Hani elektrikli otomobil için paket motor ve kontrol sistemleri vardır ya. ( Çin malı )
  Paylaşımınızla dron tarzında tek kişilik dizaynlar dahil konsept geliştirmeleri yapabilecek derecede bilgiler paylaşabilir seniz harika olur.

 2. Biraz daha detaylı bilgi iyi olurdu. Nasıl doğdu, lisanslar nasıl alındı? Bağımsız olarak üretebiliyor muyuz? Rakipleri ile karşılaştırma? Kaç pilot var? Savunma saldırı sistemleri? Havada kalma süresi? Donanımları, radarları?

  Teşekkürler yinede.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.