Uzaktan Eğitim Bölümleri

0
3
Uzaktan Eğitim Bölümleri

Uzaktan Eğitim Fırsatı; İletişim alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde zaman ve yer ile sınırlı olmaksızın kişilerin eğitim alabilmelerinin sağlanması uzaktan eğitim şeklinde ifade edilmektedir. Uzakta eğitim ile kişiler yaşadıkları yerlerin dışında farklı yerde eğitim görebilme imkanını elde etmiş olurlar. Uzaktan eğitim bölümlerine yapılan başvurular aynen diğer lisans ve lisansüstü bölümlerine yapılan başvurular gibidir.

Uzaktan eğitim fırsatından yüksek lisans bölümlerinden yararlanabilmek için akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı ve benzerlerine girerek yeterli puanı almak gerekmektedir. Dolayısıyla örgün eğitimde istenen şartlar burada da geçerli olmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girerek arzu edilen bölümler için taban puanların alınmış olunması gerekmektedir. Lisans mezunu ya da lisans öğrenimine devam edenler uzaktan eğitim bölümlerine sınavsız katılabilmekle birlikte uzaktan eğitim örgün eğitim bölümlerine geçme fırsatı da sunmaktadır.

Uzaktan Eğitim Bölümleri nelerdir

Üniversitelerin Uzaktan Eğitim Bölümleri

Ülkemizde bulunan birçok üniversitenin uzaktan eğitim programları vardır. Söz konusu programlar iki ve dört yıllık olabilmekte ve üniversitelere göre burslu ve ücretli seçenekleri bulunmaktadır. Dört yıllık programlara baktığımızda alınabilecek uzaktan eğitim bölümleri; İktisadi ve idari bilimler fakültesi altında işletme, yönetim bilişimleri, kamu yönetimi ve siyaset bilimi, çalışma ekonomisi, iktisat, maliye, insan kaynakları, iletişim fakültesi altında halkla ilişkiler, gazetecilik, radyo televizyon bölümleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra İstanbul Üniversitesi bünyesinde açık ve uzaktan eğitim fakültesi ile Maltepe Üniversitesi bünyesinde fen edebiyat fakültesi bölümleri bulunmaktadır. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilişim Teknolojileri ve Mühendislik Fakültesi altında bilgisayar ve endüstri mühendislikleri ile yönetim bilişim sistemleri bölümleri yer almaktadır.

İki yıllık programlara bakıldığında alınabilecek uzaktan eğitim bölümleri; bilgisayar ile ilgili olarak programcılık veya bilgisayar, elektronik ve internet teknolojisiyle ilgili eğitimlerden birini almayı tercih edebilirsiniz. Genel bir işletme yönetimi okuyabileceğiniz gibi raylı sistem işletmeciliği okuyarak özel bir uzmanlık alanına sahip olabilirsiniz. Yeteneklerinize güveniyorsanız aşçılık, moda ve güzellik hizmetleri ile ilgili bölümlerde eğitim görebilirsiniz. Kreşlerde görev yapabilmek için eğitim görmüş personel tercih sebebi olduğundan çocuk gelişimi eğitimini uzaktan eğitim şeklinde alarak iş sahibi olabilirsiniz. Son yıllarda yasal zorunluluklarla gelişimi desteklenen iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görev alabilmek için gerekli eğitimleri uzaktan eğitim şeklinde almak mümkündür.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.