Ana Sayfa Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Tesla Bobini Çalışma Prensibi

Tesla Bobini Çalışma Prensibi

Bugünkü yazımızda sizlere ev ortamında nasıl orta boyutlu bir Tesla Bobini yapabileceğimizi göstereceğiz ve tesla bobini çalışma prensibi hakkında bilgi vereceğiz. Daha önceden de size biraz bahsetmiştik. 2 farklı kaynak olsun istedik sizler için. Eski yazımıza buradan ulaşabilirsiniz Mini tesla bobini yapımıSorularınızı buradan sorabilirsiniz: Tesla bobini resimli anlatım

Adım Adım Tesla Bobini Yapımı

1.Adım; Tehlike!

tehlike

Bazı yüksek voltaj deneylerinin aksine, Tesla Bobini serpantinleri çok zarar verici olabilir. Eğer bir şok alırsanız, bu size acı vermez belki ama bunun dolaşım ve sinir sisteminize ciddi oranda zarar verebileceğini unutmayın! Her ne olursa olsun DOKUNMAYIN!

Bu belkide sizin ilk yüksek voltaj deneyiniz olacağından kendinizi güvene alacak bir yer bulun. Ayrıca sizlere mikrodalga fırın trafosunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz, bu daha güvenli olur!

2.Adım; Malzemeleri Temin Edin

Toplam maliyet vermek gerekirse zaten ahşap, cam şişe, PVC ve tutkal gibi malzemeler kullanıldığından yaklaşık 50 tl civarında bir maliyeti olmaktadır.

İkincil Bobin için:

 • 1.5″ çapında (yaklaşık 4 cm ) PVC Boru – Uzun olması daha iyidir tesla bobini yapımı 2
 • 300 feet (yaklaşık 90 metre) Emaye kaplı 24 AWG (0.5 mm çapında) bakır tel. Size kolaylık olması açısından elektronikçilerden telefon kablosu isteyerek kolayca temin edebilirsiniz.tesla bobini yapımı 1
 • 1.5″ (yaklaşık 4 cm) çapında şekilde gözüken vidalı aparat
 • 1.5″ (yaklaşık 4 cm) çapında vidalı zemin flanşı

tesla bobini çalışma prensibi nedir

 • Şekilde gözüken Emaye Sprey yada sprey vernikte işinizi görür

emaye sprey

 • Deşarj bağlantı tabanları için şekildeki gibi dairesel, pürüzsüz metalik objeler
 • Muhtelif tahta parçalarıtesla bobini yapımı 8
 • Uzun cıvata, somun ve pullar

Birincil Bobin için:

 • 10 feet (yaklaşık 3 metrelik) şekildeki ince bakır boru

tesla bobini yapımı 9

Kondansatörler:

 • 6 Cam şişe ( Her biri için 500 ml meyve suyu şişelerini kullanabilirsiniz )
 • Sofra tuzu
 • Yağ ( Burada Kanola kullanıldı )
 • Çokça Alüminyum folyo

Ve son olarak En az 9 kV , 30 mA sağlayacak NST, OBIT veya bunun gibi bir yüksek voltaj güç kaynağı.

Telin bir ucunu sarmak için borunun üstünde küçük bir yarık açın. Yavaş ve dikkatli bir biçimde dolamaya başlayın. Tellerin üst üste binmediğine ve aralarında boşluk olmadığına dikkat edin. Bu adım en sıkıcı ve zaman alan kısmıdır ama sonuçta çok güzel bir bobin elde edeceksiniz. Her 20 veya benzeri turda, genelde bobin çözülmeye başlar. Bunu engellemek için siz sonradan çıkarılabilecek gibi pul benzeri bariyerler koyabilirsiniz yada bant ile sargıları sıkıca bağlayın. Sargılama bittiği zaman, bobinin alt ve üstü etrafında sıkı bir şekilde bir bant ile sarın ve üzerine 2 veya 3 kat emaye sprey sıkın.

tesla birincil bobini

İpucu:

 • Bu iş için kendiniz 3 d/dk hızındaki bir motor ve bilyalı rulman gibi teçhizatlar kullanarak bobin sarma işini kolaylaştırabilirsiniz.
 • Tel düzeni ve sıkıştırma yapmak için küçük bir tahta blok kullanmanız işinizi görecektir.

4.Adım; Zemini ve Birincil Bobini Hazırlama

Metal flanşı, tahta zeminin altına şekildeki gibi merkeze alacak şekilde yerleştirin ve cıvatalar için delik açın. Sıkıca baş aşağı cıvataları takın. Bu işlemler size birincil bobini yerleştirmeniz için kolaylık sağlayacaktır. PVC borunu tabana bağla ve sonra bakır borunu şekildeki gibi güzel bir spiral haline getir ardından son resimdeki gibi ters koni biçimine dönüştüreceksin. İsteğe bağlı olarak destek koyabilirsiniz, ben burada 2 adet koymayı tercih ettim.

Zemini ve Birincil Bobini Hazırlama 2

Zemini ve Birincil Bobini Hazırlama

Kıvılcım aralığının nasıl yapıldığını eklemeyi unuttum! Bunun için resmin alt kısmında bulunan tahtadan yapılmış küçük çerçeveye bakmanız gereklidir. Tahta çerçeveye bağlı 2 adet cıvata göreceksiniz. Son resmi büyülterek detaylı bir şekilde inceleyerek kolayca yapabilirsiniz.

5.Adım; Tesla bobini Kondansatörlerin Yapımı

Ben ucuz bir yol olması bakımından kendim bir kondansatör tasarımı yapmayı tercih ettim. Bir kondansatör yapmak için en basit yol tuzlu su, yağ ve alüminyum kullanmaktır. Şişeleri folyo ile sarın ve içini su ile doldurun. Her bir şişedeki suyun miktarını eşit tutmaya çalış. Bu güç çıkışının daha dengeli olmasına yardım eder. Su içerisine azami 359 g/mL oranında tuz koyabilirsin. Ama bu genelde çok fazla tuz koymakla sonuçlanacağı için bunu daha da yumuşatabilirsiniz. ( Bende zaten 5 gram koydum ) Siz sadece her bir şişedeki tuz miktarının aynı olduğuna emin olun. Şimdi yavaş bir şekilde su içerisine birazcık yağ ekleyin. Kapak üzerine şekildeki gibi küçük bir delik açın ve içerisine yeterli miktarda tel yerleştirin. Şu anda tam fonksiyonel bir kondansatöre sahipsin :) Haydi 5 tane daha yapın…

tesla bobini kondansatörlerin yapımı

tesla bobini kondansatörlerin yapımı 2

İsteğe isteğe Bağlı: Şişelerin sırayla durmaları için altlık kullanabilirsiniz.

Dikkat: 6 Adet şişe, 15kV 30mA NST ile çok ölümcül olabilir!!! Eğer sizde NST gibi bir güç kaynağı ile çalışacaksanız en az 8-12 adet şişe kullanmanızı öneriyorum.

6.Adım; Her Şeyin Bağlanması

Şekildeki şemada gördüğünüz gibi telleri bağlayınız. İkincil bobinin toprak bağlantısını sakın ana toprak hattına bağlamayın!!! Evinizdeki her şeyi kızartır :)

tesla bobini yapımı

Benim Bobinin Özellikleri:

 • İkincil Bobinde 599 adet sargı
 • Birincil Bobinde 6.5 sargı

7.Adım; Başlıyoruz, Hazır Olun…

tesla bobini çalışma prensibi

İlk denemenizi açık ortamda yapın. Ev içerisinde çalıştırmanız güvenli değil ve gerçekten bir şeylerin yanlış gitme olasılığı çok yüksek. Yangın çıkma ihtimali Cidden fazla!!!!

Işıkları kapatın ve şovun keyfini çıkarın

Benim NST 9Kv, 30mA ile 15 cm’lik arklar oluştu. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

8.Adım; Gelecek için…

Sonraki bobinim için farkına vardığım birkaç önemli nokta var. Her iki bobinin sarımlarının daha sıkı olması gerekli ve daha fazla sargı atmalıyım. Ayrıca daha iyi bir deşarj ünitesi yapmak istiyorum. Daha fazla zaman ve para buldukça daha uzun bobin belki yaparım…

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

32 Yorum

 1. Güzel anlatım yapmışsınız ama kondansatör almak yapmaktan daha iyi bir sonuç alır ve flyback sürücü kullanılması daha güçlü bir elektrik dalgası yayacaktır müzik yapan Tesla isteyen arkadaşlar Tesla amphicator kullanabilirler amphicator ü flyback e baglamanız gerek tabi birde flyback çıkışı DST trafoya olacak (televizyoncularda bulabilirsiniz ) DST trafodan çıkan gücü kondansatör aracılığıyla ayırıp teslaya bagliyorsunuz yapmak isteyenler bilgi sormak isteyenler mail yoluyla bana ulaşabilir >>salihbeyaz0775@gmail.com

 2. Merhaba hocam.
  Şuan yazdığım romanda tesla bobini ile alakalı bir kısım var.
  Sormak istediğim tesl bobinine herhangi bir metal ile yazklaştığımızda bobin ile metal parçası arasından yıldırım oluşur mu?yoksa bobine yaklaştırdığımız metal parçasıda yüklü mü olmalı.

  Yardım ederseniz çok ama çom sevinirim

 3. Tesla bobiniyle neler yapılabilir?(DEVAM)
  12-Çok ucuz,bol ve hızlı hidrojen üretilebilir,
  13-Kayaları paramparça eden enerjiyi kullanan süper dozer yapılabilir,
  14-Tıpta süper görüntüleme araçları geliştirilebilir,
  15-Dünya çapında televizyon ve radyo vericisi ve dahi telefon,telsiz vericisi yapılabilir,
  16-Yeraltı madenleri derinlemesine araştırılabilir,
  17-Haarp iklim değiştirme teknolojisi çalıştırılabilir.
  Şu an için yapılabilecekler bunlar.
  Yalnız şu kadarını da söyliyeyim ki Tesla bobiniyle yüzlerce buluş yapmak mümkün.
  Bir de şu konu var tabii ki.
  Sabit durumda Tesla bobinine kablo ile istendiği kadar elektrik sağlanabilir.
  Ancak hareketli araçlarda örneğin yolcu taşıyan ufolarda Tesla bobinini kullanırken
  bir de muazzam bir enerji kaynağına ihtiyaç var.
  Bunu sağlıyacak olan da nükleo-elektrik mini santral ya da reaktördür.
  Bu santral,reaktör ya da güç kaynağı ısı,buhar,türbin,jeneratör olmadan direkt nükleo-elektrik üreten maddeden enerjiyi anında elektrik enerjisine çevirmelidir.
  Nükleer maddeler içerisinde bu özelliğe sahip maddeler vardır.
  Mesele bu maddenin keşfi ve kullanılmasıdır.
  Bu madde ve Tesla bobini bir araya geldiği zaman yukarıda ki 17 buluşu ve dahi yüzlerce buluşu
  insanlığın hizmetine sunmak mümkündür.

 4. Tesla bobini ile,
  1-Yapay yıldırım üretilebilir,
  2-Elektrik kablosuz iletilebilir,
  3-Füzyon santrali ilk reaksiyonu başlatılabilir,
  4-Elektrik bombası üretilebilir,
  5-Elektrik kurşunu üretilebilir,
  6-Ufo motoru çalışabilir,
  7-Elektrik ışını üretilebilir,
  8-Güçlü elektromanyetik alan üretilir,
  9-Maddeler ışınlanabilir,
  10-Doğru akım elektrik nakli yapılabilir.
  Şu an aklıma gelen bunlar.
  Düşünülse bir sürü özelliği ortaya çıkacaktır.
  Bu bobin sadece şov yapmak için değildir.

 5. Selamunaleykum capasitör ler için ila el yapımı mı olacak hazır bulunmuyor mu varsa değeri bide transistör ne kullanıldı bide şema verseniz seviniriö

 6. biz iki arkadaş 1 metre boyunda bir bobin yapmayı planlıyoruz bununla ilgili birincil bobini kaç sargı yapmalıyız ve kodansatör ne kadar olmalı yardımcı olursanız sevinirim

 7. 1.si 1.il bobinde (6.5 sargılı bobin) kullanılan kablonun çapı kaç cm bunu elektrikçilere ne diyerek temin edebiliriz.

 8. selam 15kv 30ma neon trafoyla tesla bobini yaptım .örnk aldığım site dereklow.co/how-i-built-a-1-35-million-volt-tesla-coil bu. fakat ikinci defa neon trafomu yakıyorum. tesla bobini çalışıyor ama 5 cm kıvılcım üretiyor. ama 50 cm üretmesi lazım .ve trafonunda kondansatörlere bağlı olan sekonder sargısının bir bölümünü yakıyor.hatayı nerede aramam gerekiyor bilgisi olan yardım ederse memnun olurum.

  • 1- 110 volt girişli bir neon transformatöre 220 volt vermiş olabilirsin
   2- neonun çıkışına koyduğun kondansatör yeterli sığaya sahip olmayabilir bu durumda plazma iki ucun kısa devre yapması gibi bir etki doğurur ve uzun süre çalışınca neon trans… i çok ısınır 2. sargının dış yalıtkanı bozulur ve yanar. bence kondansatör sığasını artır.
   3- ark aralığı çok uzun olabilir bu da neondaki basıncı artırır ve aşırı ısınmasına neden olur

 9. Abi ben bunun kucugunu yapmistim bunu yapicam seneye ama neyin nereye baglancağını hic anlamadım bi yardım edermisin

 10. Ben tesla bobini hayranıyım ve TÜBİTAK’ın veriği destekle tesla bobini yapıyoruz. 7. sınıfız. Bize yardımcı olabilecek var mı açıklama falan nereden neler alabiliriz ne hayati önem taşır bu işe ilk defa kolları sıvadık desteklerinizi bekliyoruz.

 11. İyi akşamlar arkadaşlar kondansatör yapımı aşamasında kullanılan su,tuz,yağ ve alimünyum folyo oranları nelerdir? Ben yaptım ve 400 grm su 1 çay kaşığı tuz 1 yemek kaşığı ise yağ koydum ve içerisine bolca alüminyum folyo parçaları attım eksiğim veya yanlış bir şeyim var mıdır? Proje tamam sadece kondansatör yapımı kaldı yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. Selamün Aleyküm arkadaşlar NST – OBIT yüksek voltaj güç kaynağı demişsiniz ve bunu elektronik malzemasi satan yerlere sorduğumuzda öyle bir şey yok diyorlar Aydın da yaşıyorum ve 9 kV 30 mA lik güç sağlayabilecek başka bir trafo var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Neon lamba trafosu 9 kV 30mA lik güç saglar
   Bunu bulamaz isen televizyon tamiri yapan biyere git
   Yüksek voltaj trafosu iste 2.el ufak bi sürücü devresi
   Yatdımı ile halledebilirsin

  • Aleyküm selam kardeşim bunun yapıldıgi yer ameeika oldugu icin… turkiyedeki elektrik prizleri bu ozellikleri tasiyor yani direk prizden elektrigi alabilirsin sadece bir kablo bul(ütünun basindaki kablo gibi prize takacagin)kolay gelsin bende yapiyorum tubitak destegiyleyiz

   • Serdar kardeşim selamın aleyküm ben şuanda bu projeye başladım bir tek kapasitörler kaldı bu mesajı görünce bi yanıtla seninle özelden konuşalım fikir almam lazım

  • Aleykum selam orasi Amerika oldugu icin… oarin prizi 110v yetersiz o yuzden kullaniyorlar nst falan bizim prizler vu ozellillere sahip bende tubitak a katiliyorum katiliyoruz birkac arkadasla kolay gelsin

   • Bu konularda bir yardima ihtiyaciniz olursa ben yardim ederim bu arada nst ye eht ye bulasma o zor is onun yerine bir oto elektrikciden indiksiyon bobini (ateşleme bobini) bulabilirsin araba da motosikletlerin indiksiyon bobini de sifir olanlar 40-45 lira ama çikma isteyerek 5-10 lira ya da bedavaya bedavaya alabilirsiniz

 13. Kullandığınız şişe kondansatörler yerine normal kondansatör kullanacak olursak hangilerini kullanmalıyız. Bu kondansatötlerin degeri ne olmalıdır.

 14. Merhabalar, boruya çıkıntı açın demişsiniz ne için açacağımızı anlamadım ve dairesel pürüzsüz metalik cisim derken neyi kast ettiniz.

  • Merhaba Yusuf Bey,
   Teli boruya sarmaya başlatmak için borunun üstünde küçük bir yarık açıyoruz ve o teli oraya sıkıştırıyoruz ki sarmaya başlarken yerinden çıkmasın. Bant ile de tutturabilirsiniz size kalmış bir durum. Pürüzsüz metalik derken alüminyum folyoları dairesel olarak şişelere uyacak şekilde silindirik yuvarlama yapmanız yeterli olacaktır.

   • tesekkur ederim. son bir soru sormak istiyorum. simdi nst veya obit tarzi bir guc kaynagini istanbulda nerde bulabilirim.

 15. Bakın şimdi size bu kadar teferruada gerek kalmadan nasıl yüksek gerilim elde edilir anlatacam:

  Öncelikle bir bobinin Dc ve Ac gerilimlerinde nasıl tepki verdiklerini bilelim.
  Dc bir gerilim tatbik edilirse, bobin nüvesinin merkezinden dışa doğru bir manyetik alan genişlemesi görülür ve bu alan gerilimle doğru orantılı bir şekilde genişler. Gerilim sabit olduğu için alanda sabit olur ve doğrusal bir manyetik alan elde edilir. Tıpkı gerilim gibi manyetik alanın şiddeti ve yönü değişmez.
  Ac gerilimde ise gerilimin yönü ve şiddeti değiştiği için manyetik alanda bu doğrultuda değişir. Bir demir nüve üzerine birbine elektriki bir bağı olmayan iki bobin sarıp bir bobine ac geriim tatbik ederseniz bir transformatör yapmış olursunuz. Ac gerilim tatbik ettiğiniz bobinin meydana getirdiği manyetik alanın yönü pozitif ve negatif alternanslarının sürekli yer değiştirmesi, demir nüvede bir ileri, bir geri giden manyetik akının oluşmasına sebep olur(generatörlerde üretilen gerilimin tersi).
  Bu hareketli manyetik alan ikincil(sekonder) sargının, manyetik alan tarafından kesilmesi sebep olur ve buda bir e.m.k meydana getirir.

  Bu mantıkla Ac gerilim kaynağı ile gerilim yükseltme:

  + 1.Mantık-) Sekonder sargının spir sayısını değiştirip çok yüksek olmasada 2.000V a yakın gerilim elde edebilirsiniz.
  + 2.Mantık-) Birincil(primer) sargıya tatbik ettiğiniz gerilimin frekansızı yükseltip rezone edebilirsiniz. Bu doğrudan ikincil sargıda elde edilen gerilimi arttırır. Fakat bunun için, demir nüve kullanamazsınız bunun yerine ferrit nüve kullanabilirsiniz. Çünkü belli bir frekansın üstünde demir nüveli transformatörle kısadevre olurlar.

  Bu klasik olmuş ve artık tercih edilmeyen yöntemlerdi. Şimdi 100.000Volta kadar (yani röntgen gerilimi) çıkabildiğimiz daha basit dc sistemlerine bakalım:

  + 1. Mantık-) Eski otomobillerde kullanılan ateşleme sistemini basit bir şekilde kurabiliriz. 12vdc gerilimde çalın bir rölenin bobin gerilimini, aynı bobinin kapalı kontağından geçirip bobine verirsek, o röle kontakları, doğal olarak röleyi sürekli açıp kapatacaktır. Bu dalgalanmadan faydalanarak 0v ile 12v arası pozitif bir dalgalanma elde etmiş oluruz. Dalgalandırdığımız bu gerilimi isterseniz 220vac gerilim isterseniz normal 220/12 transformatöre uygulayabirsiniz veya kendinizin yaptığı 12/17Kv bir transformatöre uygulayabilirsiniz. Sadece temel şart normal bir şekilde genişleyen manyetik alanı bir anda kesmektir. Yani bir nevi kare dalga elde ettiğiniz röle ile yüksek gerilim etmek istiyorsanız, rölenin kontakları arasına bir kondansatör koymak işinizi gorecektir ve aynı zamanda kontakda oluşan arkı da önlemiş olusunuz.
  Eski Arabası olanlar bilir, kam miline bağlı olan bir kontak ve ona paralel bağlı bir kondansatör vardır. Mantık aynıdır. Bu kondansatörü bağlamakla elekto manyetik parazitleri de yok edersiniz ve yakında bulunan tüplü televizyan veya radyonun etkilenmesini önlemiş olursunuz.

  Bu mantık günümüz de çıkışı mosfet ile güçlendirilmiş mikroişlemciler ile yapılmaktadır. Otomobillerin buji ateşlemesinde, tüplü televizyonların elektronların hızlandırılmasında(eht,fbt trafoları diye adlandılır), röntgen gibi görüntüleme cihazlarında kullanılmaktadır.

  Saygılarımla.

  ANIL ESER…

  • Merhaba. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
   Benim oğlum 10. Sınıfta bu projeyi yapmak için fizik öğretmeninden onay almış. Birinci ve ikinci bobini hazırladık, şişeden kondansatörleri yaptık. Spark-gap da hazır.
   Fakat öğretmenimizden gerekli yardımı alamadığım için sizden bu konuda, daha doğrusu bağlantıları nasıl yapmam gerekiyor ve NST yerine başka bişey kullanabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Savaş Yönetim Sistemi

Yüzlerce yıldır süregelen harplerin galibini belirleyen en kritik unsur karar alıcılar olmuştur. En kritik zamanlarda yapılan doğru hamleler savaş kazandırmış, yanlış hamleler ise Milletlerin...

Bipolar Tedavisi Hakkında Bazı Araştırmalar

Bu makalemde bipolar bozukluk hakkında üç farklı araştırma konusuna kısa kısa değineceğim, umarım sizler için bir solukta okuyabileceğiniz faydalı bir makale olur. Konu başlıkları...

Görüntü İşleme Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Görüntü İşleme; elde edilmiş görüntü sinyallerinin, belirli işlemlerden geçerek yeniden yapılandırılması anlamına gelir. Görüntü işlemenin temelinde pixel değerleri ile işlemler yaparak, görüntüyü daha işlevsel...

ASHRAE Derneğinin Görevleri Nelerdir

ASHRAE; Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği, ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma sistemleri tasarım ve inşasını ilerletmek isteyen Amerikanın profesyonel bir derneğidir. ASHRAE'nin...

Mühendislik Maaşları

Tekstil Mühendisliği‎ Maaşları

Tekstil Mühendisliği, üniversiteye hazırlanan birçok öğrenci aynı zamanda meslek dalı seçimi yapmak için de detaylı araştırmalar yapmaktadır. En fazla merak edilen meslek gruplarından bir tanesi...

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...

Makine Teknisyeni Maaşları

Makine Teknisyeni ne iş yapar? Makine teknisyeni endüstri meslek liselerinden mezun olan kişilerdir. Bu yüzden makine teknisyeni ile makine mühendisini karıştırmamak gerekir. Mühendis olmak...

Elektronik Teknikeri Maaşları

Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer...