Unuttuğumuz Eski Teknolojik Ürünler

3542
Unuttuğumuz Eski Teknolojik Ürünler

Teknolojik ürünler insanların ihtiyaçlarını gidermek ve hayatını kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır. İlk insanların basit aletler yapmasıyla başlamış, günümüze kadar gelişmiş ve gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Teknoloji den her alanda faydalanmaktayız. Sağlık, eğitim, ulaşım, ticaret, iletişim gibi çoğu alanda teknolojiyi kullanıyoruz.

Teknolojik ürünler yaşamımız da birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Dünyanın neresinde olursak olalım meydana gelen olayları televizyon, radyo gibi iletişim araçlarıyla kolaylıkla haberdar olmaktayız. Eskiden siyah beyaz televizyonlar, pili radyolar ile haber alınırken günümüzde internet gibi iletişim kanallarıyla daha hızlı ve daha kolay bir şekilde haber almaktayız. İnsanlar birbirleriyle iletişim sağlamak için çok eskiden duman, güvercin kullanarak iletişim sağlarken teknolojinin gelişmesiyle telgraf, telefon, cep telefonu, internet gibi araçlarla iletişim sağlamaktalar.

►İlginizi çekebilir: Hayatımızı Kolaylaştıran 10 Buluş ve Öyküleri

İnsanlar aydınlanmak için eski çağlar da ateş yakarak aydınlanma sağlıyorlardı. O dönemlerde ki teknolojinin gelişmesine göre mum, gaz lambası, kandil gibi araçlarla aydınlanmaya devam etmişlerdi. Ampulün icat edilmesiyle büyük bir kolaylık sağlamışlardır. Unuttuğumuz eski teknolojik ürünler aslında hepsi kendi üretimimiz yani insan gücüyle yapılan ürünlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle sağlanan bu kolaylık aslında makineleşmeye de başlamamızı sağlamıştır.

Eski zamanlarda insanlar çamaşır yıkamak için dere kenarlarına giderek tokaç denilen tahtadan yapılma aletlerle çamaşırlarını yıkarlardı. Zamanla gelişerek merdaneli çamaşır makineleri kullandılar. Günümüzde ise teknolojinin daha da gelişmesiyle artık her evde dijital göstergeli çamaşırın türüne göre ayarlanabilir çamaşır makineleri kullanılmakta. Ulaşımda da gelişim gösteren teknoloji kara trenlerden yüksek hızlı trenlere, uçak gibi ulaşım araçları kullanmamızı sağlamıştır.

Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji yerinde ve doğru kullanıldığı zaman çok faydalı olabilir. Çünkü hayatımızın vazgeçilmezi olmaya başlamasıyla bizim ayrılmaz bir parçamızda olmuştur. Teknolojinin iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da vardır. İnsanlar eskiden birbirleriyle daha sık görüşürken, iletişim kurarken şimdiler de herkes teknolojinin esiri olmuştur. Engelli insanlarımıza da büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Onların yaşam kalitelerini yükseltmiş diğer insanlardan farklarının olmadığı göstermiştir. Yapılan icatlar, araçlar hepsi insanlık için büyük fayda sağlayacağı gibi zararlar da doğurabilir. Her konuda bilinçli olmamız gerekir.

Teknoloji günümüze kadar insan zekâsı, hayal gücü ve büyük emekler sonucunda gelişim göstermiş ve gelişmeye de devam edecektir, biz insanlar bu büyük kolaylığı bilinçli bir şekilde kullanırsak hem yaşam kalitemizi yükseltiriz hem de arkamızda yaşanılacak bir Dünya bırakırız.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.