Tuzlu Suyla Çalışan Araba

6
48
Tuzlu Suyla Çalışan Araba

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere tuz ile çalışan bir araba hakkında bahsedeceğim. Günümüzde otomotiv sektöründe içten yanmalı motorlar artık kendini elektrikli motorlara teslim etmeye başladı. Elektrik motorları her geçen gün gelişirken Quant firmasından büyük bir yenilik geldi. e-Sportlimousine adını verdikleri araç ”tuzlu suyla çalışan araba” evet yanlış duymadınız elektrolit akım hücresi sistemi sayesinde üretilen güç araça tamı tamına 920 hp güç sağlıyor ve bunların hepsi 0 salınımla. Gelin beraber araç ve elektrolit akım hücresi sistemi inceleyelim.

Su ile Çalışan Araba

Elektrolit Akım Hücresi

Sistemi NanoFlowcell firması üretiyor. Çalışma prensibi olarak firmanın üretmiş olduğu hidrojenli yakıt hücrelerinede benzerlik gösteriyor. Sistemin hidrojenli yakıt hücresinden farkı gücün tuzlu suda depolanması. Akım hücresi yada akım bataryasının bir çeşit elektro-kimya batarya hücreleriyle kombinasyonu sonucunda ortaya çıkmış bir teknoloji. Akım hücrelerinin içindeki elektrik içeren sıvıların (genelde sulu çözeltinin içindeki madeni tuzlar) pompalanmasıyla oluşuyor. Bu tarzdaki bir batarya hücresinin çapraz akımlı elektrolit sıvılarla desteklenmesiyle güç ortaya çıkıyor. Aşağıda ki görselde tuzlu suyla çalışan arabanın arkadan görünümünü göreceksiniz.Suyla Çalışan Araba

Hareket eden herhangi bir parça olmadığından dolayı normal elektrikli araçlara göre sistem %80 daha verimli. Isınma sorunuda diğer elektrikli araç sistemlerine göre oldukça az.

Elektrolit olarak hareket eden iki madeni tuzlu sıvının elektro-kimyasal kombinasyonu sonucunda oluşan gücün elektrik üretimi için elektrik motorlarına iletilmesi ve süper kapasitörlere dağıtılması döngüsünde hareket eden bir motor var sayesinde 920 hp güç üretiliyor.nanoflowcell Tuzlu Suyla Çalışan Araba

Araçın menziline gelecek olursak sıradan elektriklilere göre 5 kat daha iyi menzil kapasitesi var. Üreticinin iddiası bu otomobilin dolu tankla 600 km’ye kadar olduğu söyleniyor. Araçın kullanımında herhangi bir güvenlik sorunu bulunmuyor.,

e-Sportlimousine teknik verileri :

Güç : 920 hp

0-100 km : 2.8 sn

Max hız : 348 km\s

Tuzlu suyla çalışan arabanın tanıtım videosu.

Merak ettiniz sormak istediğiniz veya yardımcı olabileceğiniz konuları yorum yaparak bildirmenizi rica ederim. Teşekkür ederim yazımı okuduğunuz için.

6 Yorum

  1. Merhaba,
    Acaba tuz oranının bi etkisi varmıdır veya alınan yakıt ın yani deniz suyunun herhangi bi işleme tabi tutulması gerekir mi ? Plakaların ömrü ne kadar dır ?
    Bizde elektrikli araçtan vazgeçip bu sisteme kolayca geçiş yapabilirmiyiz acaba ?
    Teşekkürler.

  2. Çelik Plakalar Kullanılıyor,araç muhtemelen benzin +hidrojenle çalışıyor,böylece tork ve beygir gücü doğal olarak artıyor.üretilmesi Çok zor değildir tamamen deniz suyu ile de çalıştırilabilir.

    • Elektroliz olayında derişim oranı her hangi bir aşınmaya sebep olmuyor ama belli bir ömrü var bakır plakaların.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.