Ana SayfaMakine MühendisliğiCenevre Otomobil Fuarında En Dikkat Çeken 5 Araç

Cenevre Otomobil Fuarında En Dikkat Çeken 5 Araç

Merakla beklenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda, dünyanın dört bir yanından gelen ünlü otomobil markalarının gelecek konseptli araçları tanıtıldı. Araç severleri ve temiz enerjiyi destekleyenleri tatmin eden yeni araçlar artık daha hızlı, daha teknolojik ve sıfır emisyona yaklaşarak daha çevreci olmayı başardılar.

Gelecekteki araçlar, enerjilerin çoğunluğunu yenilenebilir enerjilerden karşılayacaklar. Günümüzdeki araçlar ise yenilebilir enerji kaynaklarına hibrid tasarımlar ile yavaş yavaş temiz enerjiye doğru dönüşümü gerçekleştirmektedirler. Cenevre Fuarı’nda da sıfır emisyona yakın olan hibrid araçlar ön plana çıktılar. Fuarda sergilenen toplam 118 araçtan en dikkat çeken 5 aracı sizler için derledik.

Hyundai FE Fuel Cell

hyundai fe fuel cellHyundai, gelecekte isminden sıkça söz ettirecek hidrojen enerjili araçlara bir yenisi daha ekledi. Yakıt pili sistemini iyileştiren Hyundai, Tucson modelinden %30 daha yüksek enerjii yoğunluğuna sahip aracı geliştirmeyi başardı. Aracın sade tasarımının esin kaynağı ise “su”. Emisyon olarak zehirli gazlar yerine su çıkaran Hyundai FE, kendine özgün hava nemlendiricisine sahip ve ek olarak bagajında şarj edilebilir bir elektrikli bisiklet bulunmakta.

Bentley EXP 12 Speed 6E

bentley exp 12 speedÜnlü İngiliz markası Bentley, iki kişilik sportif hibrid aracı ile fuarın dikkat çeken araçlarından birisiydi. İyileştirilmiş bataryası ile 400 km’lik menzile sahip araç, normal aynalar kullanmak yerine kameraları kullanarak dijital aynaları tercih etti. Kablosuz şarj edilebilme özelliğine sahip araç, lüks iç tasarımı ile otomobil tutkunlarını kendisine hayran bıraktı.

Lexus LC 500H

lexus lc 500hBir diğer lüks sedan otomobil Lexus LC 500H, tamamen elektrikli bir araç değil. Yüksek güçlü içten yanmalı motoru ile hibrid özelliğe sahip araç 10 ileri vitesli, arkadan itişli ve 3,5 litrelik çift turbolu motora sahip. Bunun yanında iki elektrikli motoruyla, elektrik modunda da yüksek güçlere çıkabilmektedir.

Renault ZOE E-Sport

renault zoe e-sport500 beygir gücüne sahip, dört tekerden tahrikli Renault Zoe, 1400 kilogramlık bir ağırlığa sahip. Bu kadar hafif olmasının sebebi ise karbon-fiber gövdeye sahip olması. 100 km/saat hıza 3.2 saniye, 200 km/saat hıza ise 10 saniyede ulaşabilmektedir. 40 kWsaat’lik bataryası ve iki adet motoru ile Renault Zoe, fuarın dikkat çeken elektrikli araçlarından biri olmayı başardı.

Mercedes AMG GT

mercedes amg gtÜstün özellikli V8 motoru ve yüksek performanslı elektrikli motora sahip olmasıyla 550 beygir gücü ve 700 Nm torku ile fuarın en güçlü araçlarından biri olan Mercedes-AMG GT, 100 km/saat hıza 3,6 saniyede ve en fazla 319 km/saat hıza ulaşabilmektedir. Gelecekte bu yüksek performanslı hibrid aracı tamamen otonom olarak piyasaya sürmeyi hedefleyen Mercedes, hız tutkunlarını heyecanlandırmaktadır.

Mert Ali Özel
Mert Ali Özel
Merhabalar ben Mert Ali Özel, İlgi duyduğum fizik, mühendislik, teknoloji, astronomi ve modern bilim alanlarında bilgilerimi sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?