Ana Sayfa Mühendislik Üniversitede İlk Gün ve Sonrası

Üniversitede İlk Gün ve Sonrası

Bu yazımda diğer alanımla ilgili yazdığım bilimsel, teknolojik makalelerden farklı olarak üniversiteye yeni adım atacak olan arkadaşlarım için yazacağım. Şimdiden iyi okumalar diliyorum. Mühendis adayı olarak bahsedeceklerim tüm bölümlerdeki adayları ilgilendiriyor olacak aslında. Sonuçlar açıklandı iyi ya da kötü, isteyerek ya da istemeyerek, bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde okullara yerleştiniz. Önünüzde uzun gibi gözüken ama bir o kadar çabuk geçecek üniversite hayatı sizleri bekliyor. Özellikle şehir dışında okuyan arkadaşlarım için söylüyorum ki sizi baştan aşağı değiştirecek, hayata başka bir bakış açısıyla baktıracak bir dönem başlıyor.

Yeni başlayanlara…

  1. Sevin

Dediğim gibi bir şekilde yerleştiniz bu bölüme ve tavsiyem sevin. Başarmak için ilk kural bence.

bm-institute

Okulunuzu, arkadaşlarınızı, yaşadığınız şehri, yurdunuzu evinizi, hayatınızı çok ama çok sevin. Mutlu olun kendinizi üzmeyin buna izin vermeyin. Bende zor, bazen canımı sıkan anlar yaşadım önemli olan işin sırrını çözmüş olmak. Unutmayın dünyanın tüm dertleri sizin başınıza toplanmadı.

2. İletişim Kurun

siber güvenlik

İletişim Kurun

Çevrenizdekilerle, hayatınızın sınırları içindekilerle hatta sınır dışındakilerle iletişim kurun. Sınırınızı aşın yeni insanlarla tanışın. Asla tereddüt yaşamayın karşınızdakinin tepkisi yalnızca kendisiyle alakalı ;) Bu sizi yıldırmasın yani.

3. Okuyun

okuyun

Ders çalışmaktan bahsetmiyorum o sizin bileceğiniz iş :) ama mutlaka okuyun. Üniversite kütüphaneleri bu konuda inanılmaz donanımlı bu fırsatı değerlendirin. Kitap dergi gazete ilgi alanınız nelerse. Ben biraz geç fark ettim sonra öyle çok değişti ki hayatım, ben değiştim kendimi keşfettim. Eminim ki hayatınızda çok şey fark edecek.

4. Gezin

Gezin

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı meşhur söz. Katıldığım münazaradaki konulardan en popüler olanı. Yıllarca bulamadım cevabını ta ki üniversiteye gelene kadar daha doğrusu çok okuyup çok gezene kadar. Cevabı neymiş biliyor musunuz? Gezen dünyayı okur okuyansa dünyayı gezer (bu sırrı paylaşabilirsiniz herkesle ama ben yaşayıp hissetmenizi isterim daha çok).

Benim diyeceğim çok gezin. Sakın yanlış anlaşılmasın avm gezmek, kafelerden çıkmamak değil kastettiğim. Seçici olun gittiğiniz yerler size birkaç şey değil çok şey katsın. Turlara katılın mesela öğrenci dostu, keyifli turlar üniversitelerin vazgeçilmezi.

5. Tiyatroya Gidin

Tiyatroya Gidin

Sinema demiyorum aslında bu kişisel bir tercih. Ben sinema aşığıyken sonrasında laptopta film izlemeyi tercih ettim. Tiyatroyla tanışınca durum değişti yani. İnanın tamda karadenizde gemilerim batmışken her şeyi unutuyorum o an. Sahnenin içindeyim sanki. Kahkaha atarken, sahnede harika bir oyun oynanırken hep diyorum ki içimden ”Kalk koltuktan oturduğun yeter artık eğer sen bu hayata doğmuşsan sadece izleme oyna. Hayatı yaşa diyorum kendime iyisiyle kötüsüyle her şeyi kendini kabul ederek severek yaşa.” İşte durumlar böyle kendimi iyi hissettiriyor bana tiyatro. Sizde gitmelisiniz mutlaka.

6. Yabancı Dil Öğrenin

Yabancı Dil Öğrenin

Evet kendimin de cebelleştiği, bir çoğumuzun ortak sorunu. Öğreneceğim karar verdim. İnanın o kadar çok duydum ki bunu. Hangi bölüm okuduğumuz pekte önemli değil bu noktada insan olduğumuz için iletişime ihtiyaç duyduğumuz için şart. Bu kararı gerçekten verip öğrenin attığınız her adımda sizi karşılayacaktır:)

Hep yapmanız gerekenlerden söz ettim size yapmayın dediğim tek şey televizyon izlemeyin. Lütfen ama lütfen izlemeyin. Sosyal medya kontrolünüz altında olsun, internet çağında yaşıyoruz. Artık sosyal medya kaçınılmaz bizim için burada da önemli olan kendimizi yönetebilmemiz. Bizler bilinçli gençler olmak zorundayız. Sorumlu olduğumuz bize emek veren insanlar var. Düşünmek zorundayız kendimiz için geleceğimiz için. Bunu yapacak olan bizleriz. Dünyadaki yerimizi varlığımızı ya da yokluğumuzu belirleyecek olan sensin benim. Neden varolduğunuzu, ne yapmanız gerektiğini bilerek hareket edin.

NOT 1: Dokunun, insanların hayatına dokunun. Birileri siz varsınız diye mutlu olsun. Dokunmalarına izin verin bir gün bir bakarsın sihirli değnek gelir ve tüm hayatınızı değiştirir.

NOT 2: Biriktirin. Hayatınızdaki güzellikleri, anılarınızı, arkadaşlarınızı, sizi mutlu edecek her şeyi…

(Biriktirmek bence kişiye göre değişkenlik gösterir. Mesela benim bilet koleksiyonum var. Yazın, iletişim kurun, yeni insanlarla tanışın, çekin, gezin, inanın ki geriye dönüp baktığınızda mutlu olacaksınız bu da dünyalara değer – tecrübeyle sabit)

NOT 3: TED konuşmalarını şiddetle izlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten bakış açınızı inanılmaz değiştirecektir.

Ben Sakarya Üniversitesi Endüstri mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Bu yazım makaleden çok konuşma havası içinde geçsin istedim. Şu dönemde üniversiteye başlayacak olan sizler için bu dönemden geçen bir öğrenci olarak naçizane fikirlerimi paylaştım. Katıldığınız katılmadığınız noktalar olur ancak başlıklara dikkat edin lütfen. Ha birde unutmayın ki zaman çok hızlı, nasıl 3. sınıf oldum hala inanamıyorum ömrünüzün en özgür ve keyifli yıllarını kaçırmayın keyfini çıkarın. Şimdinin gücüne inanın. Benimde sizlerinde önümüzde uzun ve dilerim güzel bir gelecek var. Öğreneceğimiz şeyler tonla, hiç bitmeyecek. Alanımla ve Sakarya üniversitesiyle ilgili merak ettiğiniz, danışmak istediğiniz konularda bilgi sahibi olmanızı sağlayabilirim. Sizlere başarılar dilerim. Her şey istediğiniz gibi istediğimiz gibi olsun.

arıcılık malzemeleri

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Parça Tasarımı Nasıl Yapılır

Mühendis beyinlerde yeni bir yazar olarak bir yazı dizisi başlatmayı planlıyorum. Bu yazı dizisinde bir makine parçasının bilgisayar ortamında modellenmesi hakkında bilgiler yer alacak. Bir...

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Mühendislik Maaşları

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bilişim sistemleri mühendisi kimdir? Üniversitelerin dört yıllık eğitim veren bilişim sistemleri mühendisliği bölümünü bitiren bir kişi; basit bilgisayar programlarını tasarlayabilir, bilgisayar donanımları ile alakalı her...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...

Uçak Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda uçak mühendisliği maaşları hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Öncelikle uçak mühendisliği, genel anlamda hava ile etkileşime geçen her türlü cismin veya...