Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Mühendisliği UNOOSA – Uzay ve Uluslararası Barış

UNOOSA – Uzay ve Uluslararası Barış

Dış uzayın barışçı amaçlarla kullanımı için uluslararası işbirliği sağlanmasından sorumlu Birleşmiş Milletler dairesidir. Dilimizde Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi olarak yer almaktadır. Viyana’da Birleşmiş Milletler ofisinde bulunan ve 1993’ten beri çalışmalarını sürdüren UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs), Birleşmiş Milletler Uzay Uygulamaları Programı aracılığı ile uydu navigasyonu, uzaktan algılama, uydu meteorolojisive tele-eğitim gibi konularda uluslararası eğitim kursları ve pilot projeler yürütmektedir. En önemli özelliklerinden birisi de Birleşmiş Milletler Afet Yönetimi ve Olağanüstü Halde Müdahale Amaçlı Uzay Kaynaklı Bilgi Platformu’nu (UN-SPIDER) yönetmesidir. UNOOSA aynı zamanda, uzay hukuku ve teknoloji uygulamaları konularında raporlar, araştırmalar ve yayınlar hazırlamak ve dağıtmakla yükümlüdür. UNOOSA ile ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberi sizlerle paylaşıyorum.

UNOOSA tüm insanoğlunun uzay teknolojisinden yararlanması için bağışlarını ve yardımlarını sürdürmektedir. Son girişimi ise 2021’den itibaren kullanılacak olan Dream Chaser isimli düşük maliyetli, insansız, tekrar kullanılabilir ve alçak yörünge uçuşları gerçekleştirecek olan uzay aracıdır. Uzay sistemleri ve yörünge taşımacılığı yapan SNC (Sierra Nevada Corporation) firması ile ortak çalışmasını olan bu girişimi Birleşmiş Milletler’in uzay çalışmalarında bir ilk olacaktır ve bu proje Birleşmiş Milletlere üye devlere teklif olarak sunulacaktır.

UNOOSA yöneticisi Simonetta Di Pippo bu girişimin neden bu kadar önemli olduğunu ve gelişen ülkelere nasıl katkı sağlayacağını şu şekilde açıklamış:

“Biz UNOOSA’da üye devletlerin kendi kapasitelerini yükseltmeleri için uzay tabanlı teknolojilere ve uygulamalara kullanma erişimlerini sağlamak için destek veriyoruz. Daha fazla ülkenin insanlı uzay yolculuğuna katılmasını ve uzay keşiflerini tam olarak uluslararası boyuta taşımak için 2010’da İnsani Uzay Teknolojileri Girişim’ini (Human Space Technology Initiative) başlattık.

SNC ile ortaklığımız dışında birçok projemizde mevcut. Bunlardan biri KiboCUBE projesi. Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile birlikte gerçekleştirilen bu çalışma gelişmekte olan ülkelerdeki eğitim ve araştırma kuruluşlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Japon Kibo modülünden küp uydu yollamasına imkan sağlamaktadır.

JAXA ile son zamanlarda gerçekleştirilen projelerde Kenya’daki Nairobi Üniversitesi’nden olan bir takımı en başarılı aday olarak seçtik. Bu küp uydunun fırlatılışı 2017’ nin sonlarında Kenya’ya ilk kez yörüngede bir uyduya sahip olma fırsatı tanıyacaktır.”

Dream Chaser ve JAXA kibo modülü ile ilgili daha fazla bilgiye ve görsele alttaki linkten göz atabilirsiniz.

Uzay sizinle olsun…

Kaynak:

  1. room.eu.com/article/un-strategy-lifts-capacity-for-non-spacefaring-countries
  2. Dream Chaser: sncspace.com/ProductLines/AboutDreamchaser
  3. JAXA Kibo modülü: iss.jaxa.jp/en/kibo/
Yağız Kurt
Yağız Kurt
Merhaba ben Yağız Kurt, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği okuyorum. Sizinle güncel uzay haberlerini, NASA-SpaceX gibi uzay teknolojilerine sahip devlerin yeniliklerini, teknik bilgeri ve uzayı keşfetme heyecanını sizlerle birlikte paylaşacağım. Beni @evimuzay ismiyle de soyal platformlarda bulabilirsiniz. Uzay sizinle olsun...

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar