Çift Flaş Buharlı Jeotermal Enerji Santralleri

3715
jeotermal enerji santralleri

Merhaba arkadaşlar bu yazım da sizlere çift flaş buharlı jeotermal enerji santrallerinin genel işleyiş tarzını ve çift flaş buharlı santraller ile tek flaş santraller arasında ki benzerlikler ve farklılıkları ele alacağız. Bugüne kadar kurulan Jeotermal enerji santralleri içerisinde en yaygın santral modeli flaşlamalı tip santrallerdir. Amerika’da jeotermalden elde edilen elektriğin %45’i flaş teknolojisi ile üretilmektedir.

flaş-tipi-santraller

Bir flaş santralde dünyanın derinliklerinde basınç altında duran sıvı su, basıncın etkisiyle kaynamadan durabilmektedir. Bu şekilde sıcak sıvı su olarak yeryüzü seviyesine kadar taşınan su burada basıncını hızlı bir şekilde kaybetmesiyle birlikte kaynar ve flaşlanarak buhar fazına geçer.

Seperatöre gelen buhar, içerisindeki sıvılardan ayrıştırıldıktan sonra türbini döndürmek için kullanılır. Dönen türbinde generatör sayesinde elektrik üretir.

Flaş tipi santraller tek flaşlı ve çift flaşlı olmak üzere 2’ye ayrılırlar. Çift flaş buhar santralleri, aynı jeotermal sıvı koşulları için tek flaş tasarımlardan %15-25 daha fazla güç üretebilen gelişmiş santrallerdir.

Bu santraller daha kompleks ve tek flaşlı santrallere göre %5-10 daha maliyetlidir, ayrıca daha fazla bakım gerektirir ama ortaya çıkan ekstra gücün getirisi tüm negatif yanlarını telafi edebilmektedir. Buda bu tür santrallerin gerekliliğini kanıtlamaktadır.Çift flaş santraller, çok sayıda mevcuttur ve dokuz ülkede faaliyet göstermektedir. 2007’nin ortalarından beri bu modelde çalışan 69 ünite bulunmaktadır, buda kurulu bulunan jeotermal santrallerin %14’ünü oluşturmaktadır. Bu santrallerin güç kapasitesi 4.7 ile 110 MW arasında, ortalama güç kapasiteleri ise ünite başına 32 MW’tır.Çift flaş santraller, birçok açıdan tek flaş santraller ile benzerdir, ancak bu çalışma içerisinde iki konsept arasındaki farklılıklar detaylı olarak incelenecektir.

En önemli farklılık, birincil buhardan daha alçak basınçta ek buhar üretmek için birincil seperatörden çıkan ayrıştırılmış sıvı üzerinde etki sahibi olan ikinci bir flaş sürecidir.

Çift Flaşlı Santral Tasarımları

Her biri kaynağın başında olan, güç merkezine yüksek ve alçak basınçlı buhar hatları ile bağlı olan seperatörler ve flaşörler, üretim kuyusundan enjeksiyon kuyularına uzanan sıcak su boru hatları.

Seperatörler ve flaşörlerin olduğu güç merkezine, her kuyudan iki aşamalı boru hatları, türbinlere yüksek ve alçak basınçlı buhar taşıyan kısa hatlar ve güç merkezinden enjeksiyon kuyuları uzanan sıcak su boru hatları.

Birkaç kuyudan, alandaki uydu seperatör / flaşör istasyonlarına uzanan; uydulardan güç merkezine yüksek ve alçak basınçlı buhar hatlarına, uydulardan enjeksiyon kuyularına uzanan sıcak su borularına sahip olan, iki aşamalı boru hatları.

Bazı kuyulardan alandaki uydu seperatörlerine uzanan, güç merkezine uzanan yüksek basınçlı buhar hatlarına ve sıcak su borularına sahip olan, güç merkezinde flaşörleri bulunan, türbine giden alçak basınçlı kısa buhar hatlarına ve güç merkezinden enjeksiyon kuyularına uzanan sıcak su boru hatlarına sahip olan iki aşamalı boru hatları

Tasarım çeşitleri listesi kapsamlı değildir. Tasarımlarda değişiklikler veya tasarımlar bir araya getirilerek çeşitli kombinasyonlar yapılabilir.

Jeotermal Enerji SantralleriBir sonraki yazımda çift flaş buharlı jeotermal enerji santrallerinde enerji dönüşümleri ve enerji dönüşüm işleminin termodinamiği anlatılacaktır.

2 Yorum

  1. 2 yıllık kontrol ve otomasyon teknolojisi okumaktayım. jeotermal elektrik santralinde işe girmek istiyorum işe alınırmıyım. maaşım ne kadar olur.

  2. Bu konuya özel olarak değinmeniz,benim gibi bu konu hakkında yeni çalışmaya başlayanlar için yardımcı olacaktır.Teşekkürler

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.