Uzaktan Eğitim Nasıl Tercih Edilir

0
2
Uzaktan Eğitim Nasıl Tercih Edilir

Uzaktan eğitim en basit anlamı ile öğretmen ve öğrencilerin internet ortamında zaman ve mekandan bağımsız olarak ders işledikleri planlı bir eğitim şeklidir. Yaşadıkları yerde eğitim olanaklarından yararlanamayan kişiler istedikleri eğitimi uzaktan eğitim sayesinde çok rahat bir şekilde alabilmektedirler. Uzaktan eğitimde kişiler kendilerine uygun olan zamanı kullanarak eğitime istediği vakit devam edebilirler. Eğitimi tamamlayabilmek için verilen zamanı kullanmak bireyin tamamen kendi isteğine kalmıştır.

Uzaktan eğitim ayrıca mekandan da bağımsız olarak yapılan bir eğitimdir. Yani yaşadığınız yerde eğitim olanakları kısıtlı ya da maddi sıkıntıdan dolayı eğitim alamayanlar herhangi bir yere gitmeden de istedikleri kalitede eğitim alabilmektedirler. Uzaktan eğitim programlarında inisiyatif bireyin kendi elinde bulunmaktadır. Uzaktan eğitimde eğitimi bireysel alma zorunluluğu yoktur. Aynı zamanda dersleri alan öğrencilerle bilgi ve teknolojik imkanlarla ortak projelerde yer almak ve bilgileri birbirleriyle paylaşabilmektedirler.

Uzaktan Eğitimde Dersin İşlenişi

Uzaktan Eğitimde Dersin İşlenişi

Bu eğitimde uygulanan yöntemler dersin içeriğine ve hedef kitleye göre değişmektedir. Bu yüzden uygulanan yöntem bir ders için uygunken farklı bir ders için başka bir yöntem çok daha uygun olmayabilir. Uzaktan eğitimde ders işleyişi açık öğretim sistemine benzemektedir. Dersleri online ortamda takip ederek öğrenime devam edilebilir. Sınavlar ise hem yazılı yani klasik hemde test şeklinde uygulanabilmektedir. Sınav zamanı verilen tarihlerde açık öğretim programlarında olduğu gibi uzaktan eğitim alan öğrencilerde bir araya gelerek sınıflarda sınava girerler.

Uzaktan eğitim senkron ve asenkron olabilmektedir. Senkron eğitimde önceden belirlenmiş gün ve saatte öğretmen ve öğrenciler bilgisayar başında bulunarak bir sanal sınıf oluşturarak dersi işleyebilirler. Asenkron eğitimde ise zaman ve mekandan bağımsız ders işlenilir. Açık olan dersleri istediğiniz zaman takip edebilir, yarım kalması durumunda bir daha ki girişte kalınan yerden devam edilebilir.

Uzaktan Eğitim Programlarına Başvuru

Lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru yapıldığı gibi uzaktan eğitim programlarına da başvuru yapılabilmektedir. Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafında hazırlanan sınavlara girerek yeterli puan almak şartıyla uzaktan eğitim programına başvuru yapılabilir. Bunun dışında lisans programı devam eden ya da lisans diploması almış olan kişiler ikinci üniversite olarak uzaktan eğitim programlarına sınavsız olarak yararlanılabilir. Ayrıca uzaktan eğitimden örgün eğitime geçme şansı bulunmaktadır. Uzaktan eğitim programlarında derslere devam durumu dersin öğretmeni tarafından izlenir ve öğrencilerin %70 bu derslere katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci bu şarta uymadığı taktirde o dersten kalmış sayılabilir, o dersin final ya da bütünleme sınavlarına da giremeyebilir.

İlginizi çekebilir:

  1. Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor
  2. Uzaktan Eğitim Nasıl Uygulanır

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.