Ana SayfaSerbest KürsüViski Uzmanı Yapay Dil

Viski Uzmanı Yapay Dil

Robotların bir çok işi kolayca ve hızlı bir şekilde başarabildiğini, insanlara artık oldukça faydalı işler yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu seferki icat cihazların insanlar gibi tat alma üzerine kurulu. Almanya Heidelberg Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, viskilerin kimyasal yapılarının benzer olup, testlerin işe yaramamasından dolayı sentetik dil geliştirmesinden oluşuyor. Bu sentetik dil viski aromalarını ayırt edebilme özelliğine sahip. Bu sayede sahte viskilerin de tespit edilip önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Bu cihaz birçok polimer şişeden oluşuyor. Çalışma prensibinde ise yardımcı, şişelerin içinde bulunan farklı bileşimdeki floresan boyalar var. Bu bileşenlere test edilecek viskiler damlatılıp farklı reaksiyonlar vermesiyle ve bu reaksiyonların ise plaka okuyucu adı verilen cihazlarla sonuçları ölçülmesiyle tespiti yapılıyor. Sonuçlar test edilen viskinin tespiti konusunda kesin bir sonuca ulaştırıyor.

yapay dil

Araştırmacılar değişikliklerin büyüklüğünü analiz edebilir, viskinin farklı özelliklerini ayırt edebilir ve dilin hangi viskisini tadabildiğini belirleyebilir. Ekip dili, yaşlarına, markalarına, ülkelerine ve malt olup olmamasına bakarak, viskilerin birbirinden ayırt edebildiğini söylüyor. Bir testte, bu dil, 33 viskinin markasını, kökenini, harman halini, yaşını
ve tadını fark edebildi. Ayrıca sentetik dil, viskiler arasındaki benzerlikleri vurgulamakla birlikte, bilinmeyen bir viskiyi sıfırdan tanımlayamıyor.

viski tadını alan yapay dil

Sensör dizisi, geleneksel bir dil gibi görünmüyor ancak aynı ilkelerin bazılarında çalışıyor, Şef bilim adamı Prof. Uwe Bunz savunuyor. “İnsan dili tatlı, tuzlu, acı, ekşi ve belli bir sıcaklığa sahip 6 veya 7 farklı reseptörden oluşur ve bu elementlerin farklı tepkileriyle gıdaları tanımlayabilir” diyor. “Diferansiyel reseptörlerin kombinasyonu size ne yediğiniz hakkında genel bir lezzet izlenimi verir.”

Bunz şu anda kırmızı şarap için bir versiyon hazırlamayı planlıyor, lakin diğer
birçok potansiyel uygulama var. Makalesine göre, gelecekte sahte reçeteli ilaçları ve parfümleri tespit etmek için de kullanılabilir. Artık el işi ahşap kutuda gelen en üst katmandaki viski ile bir bakkaldaki en ucuz olan viski arasındaki farkı söyleyebileceğimizden
eminiz.

Merve Arslan
Merve Arslan
Mühendis
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?