Ana SayfaArabalar Hakkında BilgilerYakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Yakıt tasarrufu yapmanız için bilmeniz gerekenler; Aracınızı öngörülü kullanın.

Sakin ve dengeli araç kullanan, az fren yapan ve trafiğin akışına göre hareket eden bir sürücü çok daha az yakıt tüketir ve daha rahat ve güvenli araç kullanır.

araba kullanan kadın

Aracı mümkün olan en yüksek viteste kulanın.

Varsa vites önerilerine hızlı bir şekilde uyun. Vitesi yükseltirken vites atlayarak bir üst vitese geçebilirsiniz. Beşinci viteste 50 km/h hız artık birçok araç için sorun değil. Aracınızın titremediği ve akustik olarak konforlu olduğu sürece devir hızı düşük sayılmaz.

vites

Yakıt kesme sistemini kullanın.

Yakıt kesme yöntemiyle (vitesteyken ayağınızı gaz pedalından çekerek gitmek) tek bir damla dahi yakıt tüketilmez. Debriyajı bırakırken de çok daha az yakıt tüketilir. en iyisi bu akıllı yöntemleri gaza basmadan giderken (yuvarlanma) veya kırmızı ışığa yaklaşırken kullanın.

yakıt kesme sistemi

Konfor tüketicilerini ölçülü kullanın

Klima, koltuk ısıtma ve ayna ısıtma gibi konfor tüketicileri araba kullanmayı daha konforlu hale getirir ancak fazla kullanıldığında ne yazık ki daha pahalıdır. Sürüş sırasında hangi konfor tüketicilerinizi kullanmakta olduğunuzu daima kontrol edin ve bunun gerçekten gerekli olup olmadığından emin olun.

klima

Lastik basıncınızı kontrol edin

Lastik basıncını varsa göstergesinden kontrol edebilirsiniz. Değilse manuel olarak kontrol etmelisiniz. Yakıt tasarrufuna yola çıkmadan önce başlayın. Tam yükleme için tavsiye edilen lastik basıncını (değerler depo kapağı, sürücü kapısı içi ya da kılavuzda yer alır) ayarlayın. bu lastiklerin yuvarlanma direncini ve dolayısıyla tüketimi de azaltır.

lastik basıncı

Kısa mesafelerden kaçının 

Motor en fazla soğuk olduğunda tüketir. Eğer kısa mesafeler için aracınızı kullanmaz ve bir defada birçok yere giderseniz, motorunuz tüketim açısından en uygun çalışma sıcaklığına ulaşır. Ayrıca motoru ısıtmaya çalışmak tüketimi arttırır.

Yakıt tasarruflu yağ kullanın 

Motor ne kadar iyi yağlanırsa bir o kadar hızlı şekilde düşük emisyonla çalışır. bu özellikle soğuk çalıştırmalarda ve kısa mesafede önemlidir. Bu durumda yakıt tasarruflu yağlar üstün özelliğe sahiptir. Bu yağlar sayesinde yakıt tüketiminiz %5 oranında azalır.

yakıt tasarruflu yağHava direncini azaltın 

Uygun bir aerodinamik, düşük tüketimin anahtarıdır; özellikle de yüksek hızlarda. hava direnci %33 oranında arttığında, saatte 160 km hızla giderken yakıt tüketimi her 100 km, ç,n 2 lt artmaktadır. port bagaj, kayak taşıyıcı, bisiklet tutucu gibi aksesuarları sadece ihtiyacınız olduğunda kullanın. İhtiyacınız olmadığı sürece camlar açık Seyehat etmeyin.

hava direnci

Gereksiz yük taşımaktan kaçının 

Her bir kilo yük daha fazla yakıt demektir. Şöyle ki: 100 kg ağırlık, 100 km mesafede tüketimi 0,3 lt arttırır. Bu nedenle aracınızın bagajında bulunan eşyaları düzenli olarak kontrol edinç Piknik sepeti, bebek arabası, mangal vs. gibi şeyler her yolculukta yanınızda olması gerekmez.

gereksiz yük taşıma

Erman Oğul
Erman Oğul
Otomobiller hakkındaki tecrübelerimi sizler ile paylaşmaya çalışıyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?