Akıllı Saatler Kaç Kalori Yaktığımızı Nasıl Anlıyor

2
70
Akıllı Saatler Kaç Kalori Yaktığımızı Nasıl Anlıyor

Günümüzün yeni trendlerinden akıllı saatler ile birçok işi bir arada yapabiliyoruz. Hatta yakın gelecekte telefonlardan kurtuluş yolumuz olma ihtimalleri bile var. Peki akıllı saatlerdeki bunca fonksiyonun içinde hiç yaktığınız kalorinizi nasıl hesapladığını merak ettiniz mi? Kalorimizi nasıl hesapladığını öğrenebilmemiz için öncelikle akıllı saatimiz hakkında bilmemiz gereken bir şey var; nabzımızı da ölçebiliyor. Nabız ölçmek için kullanılan teknolojinin biraz garipçe de bir adı var: Photoplethysmography.

Photoplethysmography

İsminin karmaşıklığını göz ardı edecek olursak mantığı çok basit. Yeşil LED ışığı veriyor ve yansıyan ışınları ışıkölçerlerle (photodiode) geri topluyor. Buna göre de analizini yapıyor.
Bu durum akıllı saatinizin herhangi bir zamanda bileğinizden geçen kan miktarını bilmesini sağlıyor. Kan kırmızı olduğu için LED den gelen yeşil ışığı absorbe ediyor. Kalbiniz attığı anda bileğinizde ki kan miktarı artacak bundan dolayı da daha fazla miktarda yeşil ışık absorbe edilecek. Ancak 2 kalp atımı arasında kan miktarı az olduğu için absorbe edilen ışık miktarıda azalacak.

photodiode

Şekilde yeşil renkle görünen LED’ler ışık verirken beyaz halkalar yani ışık ölçerler (photodiode) yansıyan ışığın miktarını tespit ediyor. Detaya girecek olursam yansıyan ışığın miktarını ölçünce bu sinyalin fourier dönüşümünü yapıyor. Gürültüleri temizliyor. Hareket sensörlerinden gelen veriyle ilişkilendiriyor ve elinde kalan en iyi tahmin değeri elinde kalınca en uygun frekansı belirleyerek o frekansı takip ederek işlem yapmaya çalışıyor.

Genel kültür olması amacıyla şunu da belirteyim ki bisiklet sürerken saatin kalp atım bilgilerinin yanlış olma ihtimali normal zamana göre daha fazladır. Çünkü yol tarafından oluşturulan frekans ile cihazın damarınızdan ölçerek oluşturduğu frekansların birbirine karışma ihtimali yüksektir.

Akıllı Saatler

Ancak şunu da belirteyim ki saatiniz çoğu akıllı saatte bulunan 10 dakikada bir otomatik ölçüm moduna geçtiğinde enerji tasarrufu amacıyla LED lerini kullanmıyor. Kızılötesi ışınlarla ölçüm yapmaya çalışan saat eğer ölçümü yapamazsa tekrar LED yöntemine geri dönüş yapıyor.

akıllı saat

Konumuza gelecek olursak saatin yaktığınız kaloriyi hesaplama en büyük yardımcısı kalp atım hızınız. Ancak başka birkaç etkeni de göz önünde bulunduruyor. Saatinizin hangi sensörleri kullanacağı ise sizin aktivitenize bağlı. Örneğin iç ortamda spor yaparken yaktığınız kaloriyi ölçmek isterseniz saatiniz içerisinde gömülü ivmeölçerden (accelerometer) yardım alıyor. Ancak dışarıda bisiklet turuna çıktığınızda saat telefonunuzun GPS bilgisine ulaşmaya çalışıyor. Kısacası sistemin ölçümde ki kararlılığını sağlamak için saatiniz “her yol mübahtır” mantığı ile hareket ediyor:)

2 Yorum

  1. Tesla bobini il ilgili bir çalışmaya ihityacım var Hasan kardeş.
    Bir metre uzuluğundaki bobinin mehter marşı çalması lazım.
    Bir ücret karşılığında bunu yaptırmak isterim.
    Yapabilir misiniz?

    • Maalesef hiç vaktim yok. Yapacak olsam bile öncesinde sağlam bi araştırma yapmam lazım hiç uğraşmadım Tesla bobiniyle. Yardımcı olabilmek adına aklıma şöyle bir fikir geliyor; Hazır bir tesla bobini devresi bul, bu devrenin bobin beslemesine de inverter devresi ile frekansı değiştirerek elektrik ver. İhtiyacın olan sesi yakalamaya çalış. Arduino’da buzzer ile cendere çaldırmıştım bende :) onda daha basitti. belki burda da invertere felan ihtiyacın yoktur bi araştırman lazım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.