Amerika Genetik Silah Geliştirecek

0
15

Guardian gazetesine göre, ABD Gelişmiş Araştırma Projeleri Ofisi (DARPA) genetik mühendisliğine dayalı silahlar geliştirmeye başladı. Proje üzerinde çalışmak için, ajans 100 milyon ABD doları tahsis etti. Yeni silah, canlıların genomlarını yavruları yeniden üretemeyecek şekilde düzenleyecek.

Şimdilik proje insanlar için tehlikeli olan sıtma ve benzeri hastalıklarla mücadele amacı taşıyor fakat bu durum Birleşmiş Milletler temsilcilerini fazlasıyla rahatsız etmiş durumda.Çünkü bu tür teknolojiler askeri amaçlarla kullanılabilir.

genetik silah

Aslında diğer ülkeleri en çok endişelendiren husus geliştirmelerin ABD ordusunun bilimsel birimi olan DARPA tarafından gerçekleştirilmesi.Araştırmacılara göre bu teknolojilerle bir türün tamamen yok edilmesi mümkün lakin sonuçlarının kestirilmesi imkansız.Çünkü bu yıkım bağlantılı olan diğer canlıları da etkileyebilir.

Raporlara göre ABD ve DARPA 2008-2014 yılları arasında bu alandaki çalışmalara 820 milyon dolar yatırım yaptı. En son çalışmalarla böceklerdeki DNA nın parçalarının değiştirilerek cinsiyetinin değiştirilmesi başarıldı.

Bu alanda yapılan çalışmalar bir çok kesimde tedirginliğe yol açsa da şirket temsilcileri bu çalışmaların biyolojik türlerin varlığına yönelik bir tehdit oluşturmadığını iddia ediyorlar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.