Anötronik Füzyon Reaktörleri

2065

Anötronik füzyon, toplam serbest enerjinin % 1’inden daha az nötron taşıyan füzyon güç formlarından herhangi birisidir. En çok araştırma yapılan füzyon reaksiyonları da nötronların kendi enerjilerini % 80’e varan ölçülerde bırakması üzerine olmuştur. Anötronik füzyon büyük ölçüde iyonize hasar, nötron aktivasyonu, biyolojik koruma için gereksinimler, uzaktan kontrol etme ve güvenlik gibi nötron radyasyonu sorunlarının azalmasıyla başarılı hale gelecektir.

LPP Füzyon araştırma ekibi plazmadaki önemli yabancı maddelerden yeterince kurtulmak ve elektrot erozyonun büyük kaynaklarını ortadan kaldırmak için, bazı erozyonların hala var olduğunu umuyorlar. Mevcut deneysel fazlar esnasında bizi rahatsız edecek herhangi bir baş belası unsur olmayacak, ancak bunun öncesinde saniyede 200 kez ateşleyen bir jeneratörün arda kalan erozyonları da elektrotların ömrünü sınırlıyor olacak.

Ancak bunun için daha iyi bir yol bulunmuş olabilir; karbon nanotüpler ile kaplı elektrotlar sistemi korumak için daha bir yol olabileceği düşünülüyor.

Anötronik Füzyon

Vulvox Nanobiyoteknoloji kurumundan Neil Farbstein, Odaklı Füzyon jeneratörlerinde geleceğin berilyum elektrotlarını korumak için CNT (Karbon Nano Tüpler) ile kaplı bir ortak LPP füzyon reaktörü geliştirilmesini önerdi. Daha fazla araştırma yapılması gerektiriyorken, CNT’lerin bu olağanüstü nitelikleri erozyonun iki kaynağını da azaltmak için bizlere yardımcı olabilir.

Bazı Anötronik Füzyon Reaksiyonları

Döteryum–helyum-3 füzyon 2D + 3He 4He  + 1p + 18.3 MeV
Döteryum–Lityum-6 füzyon 2D + 6Li 2 4He  + + 22.4 MeV
Proton–Lityum-6 füzyon 1p + 6Li 4He  + 3He + 4.0 MeV
helyum-3–Lityum füzyon 3He + 6Li 2 4He  + 1p + 16.9 MeV
helyum-3-helyum-3 füzyon 3He + 3He 4He  + 2 1p + 12.86 MeV
Proton–Lityum-7 füzyon 1p + 7Li 2 4He  + + 17.2 MeV
Proton–bor füzyon 1p + 11B 3 4He  + + 8.7 MeV
Proton–Azot füzyon 1p + 15N 12C  + 4He + 5.0 MeV[2]

 

Detaylı olarak konuyu anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Türkçe alt yazılı izlemek için youtube üzerinden açmanız gereklidir.

Nükleer Füzyon İşlemleri ve YöntemleriSınırlandırılmış Yöntemler ile Füzyon Deneyleri Yapılan Ülkeler

Kaynak

  • http://tek-think.com/2014/08/01/carbon-nanotubes-coating-improves-electrodes-anuetronic-fusion-reactors/
  • http://lawrencevilleplasmaphysics.com/carbon-nanotubes-may-protect-electrodes/

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.