Arduino ile Mini Araç Yapımı

4
1431
Arduino ile Mini Araç

Evet arkadaşlar bugün sizlere bluetooth üzerinden kontrol edilebilen bir araç nasıl yapılır onu öğreteceğim öncelikle gerekli malzemeleri temin etmemiz gerekiyor bu parçaları internet üzerinden satın alabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan gelin projemizin nasıl yapıldığına geçelim.

Gerekli Malzemeler:

  1. SG90Servomotor (4 adet)
  2. Arduino nano (1 adet) HC
  3. 06 Bluetooth Modülü
  4. HC-SR04 Ultrasonik sensor (1 adet) (şimdilik görünüm amaçlıdır)
  5. Jumper
  6. 9 Volt pil (1 adet)
  7. Lehim teli
  8. Lehim makinası
  9. 9 Volt pil için konektör

1-) İlk olarak arduino nano üzerinde bulunan pinleri alan kazanabilmek için sökmemiz gerekiyor fakat siz isterseniz breadboard kullanarak da projeyi yapabilirsiniz (eğer pinleri sökerek projeye devam edecekseniz lehim makinası kullanarak pinlerde bulunan lehimleri eriterek çıkarmanız ve yeniden kablo lehimlemeniz gerekiyor bu yeni başlayanlar biraz zor bir iştir o yüzen bunu deneyecekseniz çok dikkatli olmalısınız)

Arduino ile Mini Araç Yapımı

2-) Şimdi D2, D3, D4, D5, D6 pinlerinden çıkan kabloları ve D7, D8, D9, D10, D11 pinlerinden çıkan kabloları kendi aralarında bağlayarak birleştiriyoruz.

3-) Sıra motorlarımıza geldi elimizdeki servo motorlar yalnızca 180 derece dönüş yapabilen motorlardır bu yüzden motorlarımız ile biraz oynamamız gerekiyor bunun içinse bu videoyu izleyebilirsiniz.

4-) Sıra geldi malzemelerimizi birleştirmeye ilk olarak kendinize uygun, hafif ve sağlam bir iskelet bulmalısınız (ben hızlı yapıştır ve tahta çubuk kullanarak bir iskelet hazırladım siz isteğinize göre başka malzemelerde kullanabilirsiniz) servo motorlarımızı iskeletimizin altına her köşeye bir adet olacak şekilde yerleştiriyoruz ardından da 9 voltluk pilimizi plastik kelepçe veya başka bir malzeme ile sabitliyoruz ondan sonra arduino nanomuzu da aynı şekilde sabitliyoruz (burada dikkat etmeniz gereken kısım kod yükleyeceğimizden USB takılan yerin kablo takarken sorun oluşturmayacak kadar açık olmasıdır)

5-) Sıra geldi kablo bağlantılarını yapmaya konektörümüzü 9 voltluk pile takalım ve kabloların ucunu soyarak erkek jumper kabloları ile birleştirelim (bread boarda takabilmek için böyle bir şey yaptık eğer pinleri söktüyseniz lehimle bağlayabilirsiniz) ve siyah kabloyu arduinonun GND kısmına kırmızı kabloyu ise VIN girişine takalım. Şimdi sıra bluetooth modülümüzün bağlantısını yapmaya bildiğiniz gibi 4 adet çıkışı var bunlardan; RX pini arduino üzerinde TX e, TX pini arduino üzerinde RX’e, VCC pini arduino üzerinde 5V yada 3.3V yazan yere.

GND ise arduino üzerinde GND yazan yere takıyoruz (pinleri söktüyseniz lehim yaparak bağlantıyı kurabilirsiniz.

Yenilediğimiz motorlarımızda artık iki kablo bulunuyor ve şimdi bu kabloların bağlanmasına geldi öncelikle iskeletin sağındaki motorları direkt olarak pile bağlayın ve dönüş yönleri aracınızı ileriye götürecek şekilde olduğu zaman sağ taraftaki motorların kablolarını birleştirin ve aynı işlemleri sol motorlara da yapın (yakın bir zaman içerisinde bağlantı şemasını da çizerek göndereceğim endişelenmeyin) siyah kabloya değdirdiğiniz kabloları arduinonun GND pinlerine yerleştirin ve bu noktada biraz yavaşlayın 2 Adımda birbirine bağladığımız pinleri hatırlıyorsunuz değil mi işte şimdi o birbirine bağlı olan pinleri birleştirdiğiniz motor kablolarına bağlayın (biliyorum birçoğunuz bu noktada koptu fakat endişelenmeyin dediğim gibi yakın zamanda bağlantı şemasını yükleyeceğim)

6-) Kablo bağlantılarımızda tamamlandığına göre robotla ilgili işin en son kısmına geldik evet bu adım tatbikide kod yüklemek.

Arduino ile Mini Araç Yapımı Kodları

7-) Şimdi ise tüm çalışmamızın son adımına geldik Google Play üzerinden arduino bluetooth uygulamasını indiriyoruz sağ üstte bulunan ayarlar kısmından keys configuration kısmına tıklıyoruz oradan da oklara sırasıyla 1 4 2 ve 3 Değerlerini giriyoruz (yazdığımız koda göre sayı değerinin sırasını bekliyor bu nedenle eğer rakamdan sonra nokta koymazsanız çalışmaz) bir sonraki çalışmamızda görüşmek üzere arkadaşlar herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz, kendinize çok iyi bakın.

4 Yorum

  1. Kaliteli bir yazı, tebrik ederim. Benzeri bir uygulamayı ben de yapacağım. Benim APK olarak vereceğim uygulamada tekerlekler ayrı kontrol edilecek, servolar da tamamen kaldıraç ve kıskaç amaçlı çalışacak ve buna yönelik yine telefondan kontrol edilecek. Yere koyacağım bir malzemeyi belirli bir noktadan alıp, başka bir noktaya taşıyacak şekilde inşa edeceğim. İşin aslı bitti sayılır ama şu sıralar biraz yoğundum, en geç gelecek hafta sonu koyarım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.