Ana SayfaMühendislikBir Mühendisin Yeni Yıl Planları

Bir Mühendisin Yeni Yıl Planları

Öncelikle herkese sevgi, sağlık ve mutluluk dolu bir yıl diliyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kendime bir takım planlar hazırlarken sizlerle de paylaşmak geldi aklıma. Sizler de farklı fikirlerinizi yorum olarak bırakmayı unutmayın. Araştırmalara göre yeni yıl için yapılan planlar yıl içinde yapılan planlardan daha uygulanabilir oluyor. Hem bizi motive etmesi hem de belki de hayatımızı değiştirecek yeni bir hedefin ortaya konması için güzel bir zaman. Madde madde anlatacağım planlar yalnızca mühendislerin değil herkesin uygulayabileceği planlar olacak. Sözü fazla uzatmayalım ve hayal kurmaya başlayalım!

hayal

Yeni Yıl Yeni Kitaplar

Elbette yeni yılda da kitap okuma serüvenimize artırarak devam etmemiz gerekiyor. Ben yeni yıl için ayda 3 kitap olmak üzere 36 kitaplık bir liste hazırladım. Dileyen olursa listeyi de sizinle paylaşabilirim. Peki okunacak o kadar çok kitap varken bir mühendis için önceliği olan kitaplar hangileri? Ben bu konu hakkında uzun zamandır düşünüyorum aslında. Bir mühendisin geliştirmesi gerektiği en önemli özelliği yaratıcılığı ve hayal gücüdür. Dolayısıyla okuyacağımız kitapların da bu yetilerimizi geliştirmesi gerekir. Hemen her kitap bu konu için elverişli olsa da yegane amacı bize hayal kurdurmak olan bilim kurgu kitapları bu işin piri sayılır. Bilim kurgu kitapları bizlere aslında var olmayan bir dünyanın hayalini kurdururlar. Yaratıcı olmak da böyle değil midir? Önereceğim bilim kurgu kitapları:

 • Isaac Asimov tüm kitapları
 • Fahrenheit 451
 • Cesur Yeni Dünya
 • 1984
 • Otostopçunun Galaksi Rehberi
 • Artur C. Clarke tüm kitapları
 • Marslı
 • Geleceğin Fiziği (kurgu değil ama bilim)

bilim kurgu

Yeni Yıl Yeni Yazılımlar

Bilişim çağında hangi mühendislik dalında olursanız olun en az birkaç bilgisayar programını çok iyi bilmeden bu dünyada var olamazsınız. Yeni yılda bu konudaki hedefim 3 ayda 1 program öğrenmek olacak. 2019 biterken 4 adet yeni program öğrenmiş olmak istiyorum. Sektörünüzle ilgili programları araştırmak için piyasadaki birkaç şirketin kapısını çalın, telefon edin, mail atın. Hangi programın işinize daha çok yarayabileceğini sorun. Ve artık çalışmaya başlayın. İnşaat mühendisleri için birkaç az bilenen ama çok önemli yazılım önerilerini aşağıya bırakıyorum.

 • Revit
 • Ms Project
 • Sap2000
 • Primavera P6

yazılım

Yeni Yıl Yeni Bir CV

Mühendislik fakültesine başladığımdan beri sürekli yaptığım bir şey var. Gelecek için CV hazırlamak. Son 2 yıldır da bir sonraki yılda olacağım kişi için CV hazırlarım. Gelecekteki beni tanımlarım. İnanın bu sizi çok motive edecek. Öğreneceğiniz yeni dilleri, yeni yazılımları, yeni projeleri yazın. Bir gün olacağınız insanı tasvir edin ve o insan olun !

cv

Yeni Yıl Yeni Bir Ben

Yeni biri olmak çok zordur. Evrende diyalektik kanunlar geçerlidir. Yani her şey her an değişmektedir. Bu sonsuz değişim içinde sizin geçen yılla aynı olmanız kabul edilemez. Toplumun arasında yabancılaşır ve eriyip gidersiniz. Peki insan nasıl değişir? Nasıl yeni biri olur? Bunun formülü herkes için farklıdır. Bazen yeni bir kitap. Bazen bir çocuğun gülümsemesi. Bazen denk gelinen bir makale. Bazen yan tarafta konuşulan bir fikir. Bazen izlenilen bir film. Bazen bir şiir. Bazen bir şarkı. Bazense çok anlamsız şeylerle gelişir insan. Hatta hiç değişmem dediği halde değişir. Siz siz olun sürekli değişin. Fakat değiştirmemeniz gereken bir şey var. Sevme duygusu. Ne güzel söylemiş Özdemir Erdoğan; Sevdim seni bir kere, başkasını sevemem, deli diyorlar bana, desinler DEĞİŞEMEM !

özgürlük

BONUS olarak size bir şiir bırakıyorum. İçimden geldi.

 

Yılmaz Uğurlu
Yılmaz Uğurlu
Gezerken okuyan-okurken gezen cinsten.

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?