Tuz Gölü Projesi

2496
Tuz Gölü

Mühendislere ve Mimarlara mektubum. Kimseden para istemiyorum ve almıyorum. Amacım Türkiyeyi Japonya gibi kalkındırmak. Bu amaçla bazı fikirler hazırladım. Fikirlerimin bilinmesi için sizlerden sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı rica ediyorum. Elbette çalışmalarım hayata geçince yatırımcılar bana para verecektir ve çok sayıda kişi de bu sayede hayatı kurtulacak. Güzel yaşam standartlarına kavuşacak. Kanaatimce 20 yıl içinde Tuz gölünde İstanbul’un yerini alacak yeni bir şehir kurulabilir ve ülkenin işsizlik ekonomi sorununa son verebilirim.

Tuz Gölü Projesi

Bu da 20 yıl iş olanağına sahip olmanız demek. Değerlendirmenize sunuyorum. Tuz gölü projesi.

Güneş enerjisi kullanarak 30 km genişliğindeki tuz gölünde 10 milyon nüfuslu çevreci sanayi şehri kurmaktır. Kömür petrol yerine Güneş ışığı ile çalışan bu şehirde Demir çelik Ağır metal cam porselen ve her türlü sanayi imal edilecektir. Yakıt atık sorunu yoktur. Güneş ışığına ek olarak yer kabuğu ısısını da kullanacak yapay kaplıcalar ile turizm merkezi de olacaktır. Dubai’nin yerini alacak hava kirliliği derdi olmayan her şeyin elektrikle çalıştığı örnek şehir olacaktır.

Şehrin merkezi ana enerji kulesidir. İlk başta 100 metre çapında ve 1000 metre yüksekliktedir. Temel ise 400 metre çap ve 4 km yüksekliğe göre yapılır. Bu sayede şehir geliştikçe kule büyütülerek şehrin elektrik ihtiyacı karşılanır.

İlk başta kule gümüş alüminyum aynalar ile toplanan ışığı fiber optik kablolarla aktararak metal cam porselen işler. Sıcak metal porselen ısısı eter ile buhara dönüştürülerek elektrik elde edilir.

Kule çevresinde 4 km çaplı alan aynalanmıştır ve 16 bin mw ye dek güç üretir. Ortalama 5000 mw saat.

Kule derin sondaj vazifesi görür. Kule çevresinde dairesel olarak dizili raylar vardır ve Kule dışından bu raylara platformlar uzanmaktadır. Platformlar sayesinde 1000 metrelik borular ile sondaj yapılır. 10 metrelik borular yerine 1000 metrelik boruların kullanımı sondaj hızını arttırır ve maliyeti düşürür.

10 000 metre derinlikte sondaj tamamlanınca platformun açısı değiştirilir. Örnek 5 derece dikey ve yerine 12 derece dikey ve 100 metre mesafede başka sondaj yapılır. Bu sayede 360 derece 10 km çap alanda 10 km derinlikte 1000 adet sondaj 5 yılda tek bir noktadan yapılır. Klasik sondaj aksine çok açılı sondaj termo nükleer enerji kadar yer kabuğu ısısı elde etmeyi sağlayacaktır. Denizden istediğimiz kadar içme suyu elde edebilecek çölleri tarım arazisi yapabileceğiz. Sadece Karadeniz de sera üretimi bile Türkiye’nin gıda ihtiyacını karşılar tütün yerine muz üretimi ile kar artar.

Üstün yanı 200 derece yer kabuğu ısısını 7 24 kullanarak Güneş serasından toplam 12 kat fazla güç üretir. Güneş serası Yılda 300 gün Günde 8 saat ortalama ile güç üretirken 1000 mw yerine yer kabuğu santrali 12 000 güç üretir. Kule ortalama 100 000 mw güç üreterek Türkiye’nin tamamına yetecek enerjiyi elde edecektir. Bu enerji ile İstanbul’un yerini alacak Tuz gölü şehri kurulacaktır.

Yapım yap işlet kullan ile Japon Almanlara verilecek Türk işçilere çalışma olanağı sunulacaktır. Mesela Sony fabrika kurarsa bir vardiya 500 Japon işçi diğer vardiyada 500 Türk işçi çalışacak hem işsizlik bitecek hemde kültürel kaynaşma olacaktır.
Detaylar için mail atınız kemalbeziroglu1@yandex.com

3 Yorum

 1. Bence guzel bir proje gibi gorunuyor. Ben sadece 100 m capindaki kuleden, gunde 4 saat direk gunes isigi varsayarak, bugunun gunes enerjisi ureten (1.3 kw/m^2) panelleri kullanildiginda, gunde 40 mwh (40,000 kw saat) enerji elde edilecegini hesapladim; ama, siz daha dikkatli hesaplamis olabilirsiniz. Mega fikirler boyle baslar; ilk baslarda idealist dusunmeniz de takdire sayan tebrik ederim. Yalniz, sayet gercekten tutarli bir fikirse mutlaka patentlerle korumaniz lazim. Cunku, fikir iyi calisirsa, ve ekonomik ise, sadece bir Tuz golu sehri kurmakta kalmaz; dunyanin her bir tarafinda tekrarlanabilir. Ve bu o zaman trilyon dolarlik fikir haline gelir, ki Turkiye’yi buyuk bir ekonomik guc yapar. Hava kirliligini de neredeyse sifira indirir. En azindan iki patentle baslanmasi lazim. Amerika’da provisional patent icin muracat sanirim 300 dolar civarinda bir para vererek yapilabiliyor, ve bu size, bir sene muddetle, patent muracati yapilmistir deme hakki taniyor. Bu bir sene icerisinde daimi patentlerinize muracat etmeniz gerekir. Lakin, bu bir sene size projenizi uzmanlara anlatmaniz, mukemmellestirmeniz, ve para bulmaniz icin yardim eder; cunku, kimse fikrinizi calamaz. Lakin, bir sene icerisinde esas patentleriniz icin muracat etmezseniz fikirler herkesin mali olur.
  Hem teknoloji hem de patent alma konularinda, sorulariniz olursa…memnuniyetle cevap verebilirsem veririm.

  • Tesla gibiyim. Çalışmalarım insanlığın menfaatinedir. Patent almıyorum.
   Eğer kendiniz almak isterseniz alın. Sorularınızı cevaplarım. Siz kazanın yeterki insanlara faydam olsun.
   Teşekkür ediyorum.

 2. Yazar olarak yazımı yayınladığınız için teşekkür ediyorum.
  Zorunlu sağlık nedeni ile “Baş iyi huylu tümör” cep telefonu kullanamıyorum.
  Bu nedenle gmail ya da yandex hesaplarım sürekli bloke oluyor
  Yorum kısımından yazılarımı yollamaya devam edeceğim.
  Yeni mail açtığım da burada görünecek. Özürlerimi sunarım.
  ****
  Tuz gölü projem sadece ekonomik sosyal bir proje değil. Türkiyeyi sıkıştığı yerden çıkartacak bir çalışmadır.
  Mesela hapishaneler yarısını sokak köpeği kedisi bakım alanı yapıp mahkumların sosyalleştiği eğitim aldığı tesisler olur. Hem de sokak hayvanları sorunu sona erer.
  Her fikir fikir doğurur.
  Projelerin milyon dolarlık olması gerekmez. Sokak lambalarına şemsiye projesi . Sokak lambalarının üzerine içi beyaz 2.5 metre çap şemsiye dikerek hem yağmura karşı koruyan hemde aydınlatma oranını arttıran bir yapı elde ederiz. Tanesi 50 tl
  Mühendis Beyinler ailesine teşekkür ederim.
  Örnek çalışmalarımı kemalbeziroglu .wordpress .com ve enerjimerkezim .blogspot .com adreslerinde okuyabilirsiniz.
  Para istemiyorum destek olmak isteyen ekşi sözlük te paylaşabilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.