Ana SayfaBilimAstrolojiye Neden İnanırız

Astrolojiye Neden İnanırız

Yeni tanıştığımız bir insanın burcunu soruyor, günlük burç yorumlarımızı hatta yükselenlerimizi dahi takip ediyor, gelecekte bizi nelerin beklediğini merak edip tahminleri okuyoruz. Okuduklarımızın çoğuyla karşılaştığımızda da daha fazla güveniyoruz. Peki nasıl doğru çıkabiliyor? Astroloji bildiğiniz üzere, insanı merkez alarak yıldızların ve gezegenlerin konumuna göre değişkenlik gösteren çok eski bir gelenektir. Kaderciliği ön plana çıkararak insanları etkilemeyi başarmıştır.

astroloji

Fiziksel olarak davranışlarımızı, ruh halimizi, geleceğimizi etkilemesi şu an karşımızdaki bilgisayardan daha fazla değildir -ki bilgisayar bizi, yaydığı elektromanyetik dalgalarıyla pekâlâ etkiliyor fakat yaklaşık 600 kilometre uzağımızda bulunan Jüpiter bizi nasıl etkileyebilir? Kütle çekiminden dolayı içinde bulunduğumuz sistemi ve üzerinde yaşadığımız gezegeni etkiliyor ancak kişiliğimiz üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Eski uygarlıklar gezegenlerin gezegen olduğunu bilmezken, yıldızlardan ayrı olarak gezinip duran bu beş gezegene (Satürn, Jüpiter, Mars, Venüs, Merkür) tanrısal özellikler atfetmiştir. Örneğin Satürn, olumsuzluğu temsil ederken Venüs, tutkuyu ve aşkı getirici olarak kabul edilmiştir. MS 2.yüzyılda Batlamyus tarafından geliştirilen ve daha sonra yeni gezegenlerin keşfinden ve Dünya’nın dönüş yörüngesinin 23 derece kaymasına rağmen günümüzde hala rağbet görüyor.

Eğer denildiği gibi astroloji, yıldızların konumuna, yakınlığına dayanıyorsa artık güncellenmesi gerektiği fikrindeyim. Eğer denildiği gibi, bu bir bilim ise teste tabi tutulabilmelidir. Gezegenler arası kuvveti kütle çekimi yahut moleküller arasındaki etkileşimi Van der Waals kuvvetiyle açıklayarak tatmin olabiliriz çünkü bilim bize bunu ispatlayabiliyor ancak astrolojinin geçerli hiçbir yanını göremiyorum.

barnum etkisi

Burçlara inanmak istiyoruz, çünkü bir şeyleri önceden kestirebilmek çoğu zaman avantajlı olmuştur. Psikolojide Barnum etkisi, insanların geneli için geçerli olan durumları kendisiyle örtüştürme konusunda eğilimli olduğunu söylüyor. Örneğin, doğum anımda güneşin pozisyonuna göre Oğlak burcuna karşılık geliyorum ve günlük burç yorumumda; sabah uyandığımda hayaller kurabileceğimi ve ideallerimi gözden geçireceğimi, kendimi daha iyi ve güçlü hissedeceğimi, bugün yapmam gereken şeylerin dışında bir de kendimle ilgileneceğimi söylüyor. Çok doğru!

Bunu hemen hemen her gün yapıyorum ben, kesinlikle Oğlak olmalıyım. Kişiliğimle de ilgi yargı var, çok ilginç. Bazen dışa dönük bazen içine kapanmış, olayları mantık süzgecinden geçiren, seyahat etmeyi seven, idealleri olan vesaire… Herkes için geçerli olan bu yargılara inanmak istediğim için inanıyorum, kendimi özel hissetmek için inanıyorum, evrenle aramda karakterim konusunda bir bağ olduğuna inanmak için kabul ediyorum, oysa yaptığım tek şey kendimi küstahça evrenin merkezine koyup evrenin gücünü küçümsemek!

Bilim zaten yeterince heyecan vericidir, safsatalara inanmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Şehir ışıklarının az olduğu, sessizliğin sürdüğü güzel bir gecede ihtişamlı gökyüzünü seyretmek, yalnızca seyretmek yeter ve artar bile…

9 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?