Att Nedir

ATT Ne Demektir? Acil yardım ihtiyacı olan şahıslara gerekli bulunan ilk yardım müdahalesini yerine getiren, bu şahısları olayın meydana geldiği yerden hastane ve sağlık ocağı gibi tedavi yerlerine ulaştırmak ve bu süre zarfında ise gerekli tedaviyi yapmak ile görevli olan sağlık hizmetlisine denir. Yapılan bu tanımlama att nedir sorusuna cevap olarak verilebilir.

Yine att nedir soruna, toplumda yaşayan kişilerin ruhen veya bedenen karşı karşıya kaldığı bir kaza nedeniyle hastalanması durumunda, gerekli olan tıbbi bilgi ve becerisi ile ilk yardım hizmetini tatbik eden ve kazazede, hasta ya da yaralının sağlık merkezlerine götürülmesini sağlayan sağlık meslek memuru olarak tanımlanabilir.

Att Nedir

ATT’ler de Bulunması Gereken Özellikler

Acil tıp teknisyenleri yani kısaca att sağlık meslek liselerinde bulunan ve dört yıl süre ile eğitim verilen acil tıp teknisyenliği bölümünü okuyarak mezun olurlar. Herhangi bir sağlık personelinin sahip olduğu niteliklerin tamamı acil tıp teknisyenlerinde de olması gereken niteliklerdir. Att nedir denildiğinde yapılan tanımlamalara ek olarak doğru ve hızlı kararlar alıp yine hızlı bir şekilde uygulayabilme ve soğukkanlı olabilme şeklinde de bir tanımlama yapmak mümkündür. Meydana gelmiş olan bir kazadan sonra olay yerine ilk olarak intikal eden Acil Tıp Teknisyenleri gerekli ilk yardım desteğini vermeden önce, kazazedenin veya hastanın durumu dikkatli ve iyi bir şekilde değerlendirilmeli, uygulanacak sağlık desteği bu doğrultuda tatbik edilmelidir.

ATT’lerin sağlayacağı destek çok zorlu hava koşullarında da yapılabileceği için fiziki olarak da iyi ve sağlam bir durumda bulunmaları önemli bir husustur. Sağlık sektörü ilerleyen teknoloji ile paralel bir şekilde geliştiğinden Acil Tıp Teknisyenler ininde buna paralel olarak kendilerini bu ileri teknolojiye adapte ederek geliştirmeleri gerekmektedir. Acil Tıp Teknisyenleri kazazede veya hastaların psikolojik durumlarından anlayabilmeli, gerektiğinde baskı altındaki zor koşullarda hizmetini vermeye devam etmelidir. Ayrıca Acil Tıp Teknisyenlerinin insan ilişkileri iyi denilebilecek derecede olmalı. Çünkü bu hizmeti sunan bir ekibinde içinde yer alırlar. Ekip içerisinde yaşanan uyumsuzluklar ve çatışmalar verilecek ola hizmeti de etkileyecektir. Bu nedenden dolayı ekip çalışanlarının kendi aralarında iyi bir işbirliği ve yardımlaşmayı sağlaması gerekmektedir. Acil Tıp Teknisyenlerinin belirtilebilecek bir başka özelliği ise çok yoğun bir iş temposu ile çalışmalarıdır.

Diğer yazım olan att maaşları ilginizi çekebilir.

Önceki İçerikAtt Maaşları
Sonraki İçerikParamedik Maaşları
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar