Ana SayfaSerbest KürsüBelgesiz Com.tr Alan Adı Kaydı Dönemi Başladı

Belgesiz Com.tr Alan Adı Kaydı Dönemi Başladı

Com.tr uzantılı alan adları, artık belgesiz bir şekilde kaydedilebilecek ve tıpkı .com, .net, .org vb. üst düzey alan adları (TDL) gibi ilk gelen alır modeli ile ilk kaydeden kişiye tahsis edilecek.

Daha önce Com.tr uzantılı alan adları, gerçek ve tüzel kişilerin, temel olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik olarak kaydedilebiliyordu ve bu alan adı uzantılarını kaydettirebilmeniz için almak istediğiniz alan adı ile ticari ünvanınızın aynı olması gerekiyordu.

Ayrıca bazı bireysel kullanıcılar ve ticari kuruluşlar için gerekli evraklar aşağıdaki şekildeydi:

İsim-Soyisim .Com.tr alan adı için gerekli belgeler

 • Alan adı başvurusu için Alan Adı Tahsis Formu (Kendi el yazınız ile doldurulmuş ve ıslak imzalı)
 • Kimliğinizin önlü arkalı fotoğrafı

Not: Form içindeki idari sorumlu kodu, ödeme sorumlu kodu ve teknik sorumlu kodu alanlarının aynı şekilde kalması ve kesinlikle değiştirilmemesi gerekir. Ayrıca takip numarası bölümü de boş bırakılmalıdır. Bu alanların dışındaki; isim-soyisim, alan adı ismi vb. bilgiler, kimlik bilgilerinizle birebir uyuşmalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra alan adını kaydettireceğiniz kayıt kuruluşuna “Alan adı Tahsis Formu’nu” iletmeniz gerekir.

Bireysel Com.tr alan adı için gerekli belgeler

 • Alan adı başvurusu için Alan Adı Tahsis Formu (Kendi el yazınız ile doldurulmuş ve ıslak imzalı)
 • Marka tescil belgesi veya marka başvuru
 • Marka sahibinin kimliğinin önlü arkalı fotoğrafı

Not: Bireysel başvurular yalnızca AdSoyad com.tr ve marka tescil belgesi şahıs üzerine olan kullanıcılar için geçerlidir. Form içindeki idari sorumlu kodu, ödeme sorumlu kodu ve teknik sorumlu kodu alanlarının aynı şekilde kalması ve kesinlikle değiştirilmemesi gerekir. Ayrıca takip numarası bölümü de boş bırakılmalıdır. Bu alanların dışındaki; isim-soyisim, alan adı ismi vb. bilgiler, kimlik bilgilerinizle birebir uyuşmalıdır. Tüm bu işlemlerden sonra alan adını kaydettireceğiniz kayıt kuruluşuna “Alan adı Tahsis Formu’nu” iletmeniz gerekir.

Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için gerekli belgeler (Ticaret Odası kaydına sahip olan işletmeler):

 • Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı (bu belgelerden sadece 1 tanesini iletmeniz yeterlidir)

Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için gerekli belgeler (Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydına sahip olan işletmeler):

 • Alan adı başvurusu için Alan Adı Tahsis Formu (Kendi el yazınız ile doldurulmuş ve ıslak imzalı) Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” veya “Ticari Sicil Gazetesi” (bu belgelerden sadece 1 tanesini iletmeniz yeterlidir)

Com.tr Alan Adının Avantajları Nelerdir?

Artık evraksız/belgesiz şekilde alabileceğiniz Com.tr alan adının avantajları aşağıdaki şekildedir:

 • Yerel yapıları sayesinde Com.tr domain, .com ve .net gibi küresel domain’lere göre bir dizi yerel pazar avantajına sahiptir. Örneğin, Google gibi arama motorları her zaman kullanıcılarla alakalı içerik sunmaya çalıştığı için Com.tr domain yerel aramalarda üst sıralarda yer alır. Yerel aramalar, kullanıcının ülkesinde bulunan siteleri göstermenin yanı sıra, ccTLD kullanan web sitelerine de öncelik verir. Böylece, Türkiye’de bilgi veya hizmet arayan bir kullanıcı, ilk sayfada Com.tr uzantılı web sitelerini içeren sonuçları alır. Bu, Google’ın bir web sitesinin hangi ülkeyi/bölgeyi hedeflediğinin en açık işareti olarak ccTLD’yi tanımasından kaynaklanır. Bununla birlikte, ccTLD’ler, belirli bir ülkedeki bir web sitesini organik olarak sıralamanın en güçlü yoludur.
 • Com.tr domain ile Türkiye pazarı kolayca hedeflenir. Yerel ülke kodu uzantısını kullanan web sitelerine yerel pazarlar daha fazla güvenle yaklaşır. Com.tr alan adı uzantısı yardımıyla, fiziksel olarak orada olmasanız bile Türkiye pazarını  hedefleyebilirsiniz. Uluslararası bir işletmeniz varsa ve tamamen farklı bir ülkede faaliyet gösteriyorsanız, sitenizi Com.tr alan adı uzantısına kaydettirerek Türkiye yerel pazarını da kolayca hedefleyebilirsiniz
 • Com.tr domain Türkiye’deki müşterilerinize sadakat ve güven aşılar. Com.tr domain, Türkiye’den gelen müşterilerin satın alma yapmak için daha güvenli hissetmelerini sağlar.
  Kullanmak istediğiniz Com.tr domain’in müsaitlik durumu çok daha olasıdır. Kısa, akılda kalıcı ve SEO dostu alan adları genellikle .com veya .net gibi global TLD’ler ile alınır ve mevcut olsalar bile, genellikle makul olmayan bir fiyata satılır.

Atak Domain’den Belgesiz Com.tr Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Belgesiz COM.TR uzantılı alan adı tescilinde Türkiye’nin bir numaralı kayıt şirketi olan Atak Domain’den, COM.TR uzantılı alan adını hiçbir evrak sunmadan aşağıdaki adımları takip ederek satın alabilirsiniz:

 • Öncelikle almak istediğiniz COM.TR uzantılı alan adının müsait olup olmadığını öğrenmek için domain sorgulama yapmanız gerekir.
 • Atak Domain üzerinden domain sorgulama yapmak isterseniz, linke tıklayabilir ve sorgulama işlemini direk gerçekleştirebilirsiniz.

atak domain

 • Ülke Domain Sorgula kutusuna müsaitliğini kontrol etmek istediğiniz COM.TR uzantılı alan adını girin.
 • Diyelim ki, “Ülke Domain Sorgula” alanına, “xyzte com.tr” gibi COM.TR uzantılı bir alan adını girdiniz. Eğer domain’iniz müsaitse, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir.

belgesiz com.tr

 • Son adım olarak COM.TR uzantılı alan adınızı almak isterseniz, “Sepete Ekle” butonuna basıp ödeme adımına geçerek satın alma işlemine gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz, xyzte. com. tr dışında .com ya da .net gibi alan adı uzantılarını da satın alarak markanızı güvence altına alabilirsiniz.
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?