Ana Sayfaİnceleyip ÖğrenMülakata Girerken Nelere Dikkat Edilmeli

Mülakata Girerken Nelere Dikkat Edilmeli

Mülakat kelime anlamı işe alınacak adaylar ile yüz yüze görüşme, konuşma peki gerçekten söylendiği kadar basit mi? Birçok insan için bu sorunun cevabı maalesef hayır. Endişelenmeye hiç gerek yok çünkü bugün size aslında çok tanıdık bir şeyi anlatacağım. Kendinizi anlatmak. Mülakat yeni tanıştığınız bir arkadaşınıza kendini anlatmak en basit şekilde. Sadece daha spesifik bir tanışma olarak düşünülebilir. Peki, İK uzmanları tanıştığı arkadaşından neler bekliyor. İK uzmanları sizden önce yüzlerce hatta bazıları emin olun ki binlerce insanla görüşme yapmış insanlar.

mülakat

Öncelikle neyin samimi doğru neyin yapmacık ve sahte olduğunu anlayabilecek yetiye sahipler. Bu kötü bir şey değil emin olun onlarda sizin her soruya doğru tam eksiksiz yanıt vermenizi istemiyor. Fakat istedikleri şey karşılarında kendinden emin, ne yapmak istediğini bilen ve çözüm odaklı bir aday. Sizden önce konuştuğu yüzlerce insandan farklı bir aday. İşte burada en büyük görev size düşüyor. İnsanların beynini okuyup onun doğru kişi olduğunu gösteren bir cihaz daha icat edilmediği için tek çareniz kendi iletişim becerilerinizi kullanmak. Daha önce girdiğim mülakatlardan ve hayatımdan aldığım tecrübeye dayanarak söylüyorum ki iletişiminiz kadar var olursunuz! Karşıdaki insana kendinizi ne kadar doğru anlatabilirseniz o bağlamda karşıya bir etki bırakmışsınızdır.

Her şeyin bir genel geçer kuralı olduğu gibi iş mülakatının da bazı kuralları var şimdi onlardan bahsedelim

 • En başta görüşmeye gitmeden o iş için aranan kişinin siz olduğuna kendiniz inanın ve o iş ya da firma ile ilgili elinizde yüzeyselde olsa en azından bir bilginiz olsun. Bu sizin işe ne kadar saygı duyduğunuzu ve sizin için önemini belirtir.
 • Görüşmeye gittiğinizde sizi sorguya çekiyorlarmış gibi değil de muhabbet ettiğinizi düşünün. İlk başta selam verip el sıkışmak ve güler yüz hem sizi hem de karşıdaki insanı rahatlatacaktır.
 • Mülakata giren bir aday mülakat süresince sakin kalabilmelidir. Çünkü İK uzmanları genellikle adayları köşeye sıkıştırmaya çalışırlar değişik sorularla sizin hızlı karar verebilme ve stres altındaki tepkilerinizi ölçerler.
 • Bazen eski yaşamanızı ya da geçmişteki hatalarınız gibi işle alakalı değil gibi gözüken ama aslında sizin hakkınızda karşıya birçok bilgi veren sorular da sorulabilir. Bu tür sorulara kendi güçlü yönlerinizi öne çıkaracak cevaplar vermeniz sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.
 • Sadece karşıdan soru beklemek de yanlıştır. Adayın şirkette ne gibi imkânlar olduğunu, işe başladığınızda çalışma şartları vb. gibi konuları sorması seçici bir birey olduğunu gösterecektir.
 • Çok yanlış yapıların konulardan biri de CV hazırlamaktır. Cvniz sade ve anlaşılabilir olmalıdır. Çünkü bir şirkete cv gönderdiğinizde en fazla 30 saniye ya da 1 dakika göz gezdirilecektir.
 • Bu konuda yapılan diğer bir hata ise cvlerin bir kere hazırlanıp sürekli kullanılmasıdır. Cv sürekli yenilenen ve her iş başvurunuzda başvurduğunuz yerin özellikleri aradığı nitelikler gibi konuları öne çıkaracak şekilde hazırlanmalıdır.

Çok hak verdiğim bir söz var “İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, ilmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır.” İlk görünüş çok önemlidir. İnsanlar ilk 3 saniyede sizinle ilgili bir öngörü oluştururlar. Peki, nelere dikkat etmeliyiz?

 • Öncelikle oturuşunuz dik bir şekilde ve kendinden emin bir yüz ifadeniz olmalıdır. Ne çok rahat ne de ciddi bir oturuş yapılmamalıdır. Ortası idealdir. Ellerinizin duruş şekli bile değişik anlamlar ifade eder mesela ellerinizi bağlamanız iletişime kapalı olduğunuz anlamına gelir.
 • Konuşurken el, jest ve mimiklerinizi kullanma iletişim kalitenizi arttıracaktır.
 • Kıyafet seçimi öncelikle gideceğiniz yere göre değişikli gösterebilir. Bir reklam ajansına takım elbiseyle gidilmeyeceği gibi kurumsal bir firmaya da tişört ile gidilmez.
 • Erkekler de kurumsal yerler için gömlek ve pantolon çok abartı olmamak şartıyla en idealdir. Saç ve sakal bakımı düzenli olması kendine bakan ve profesyonel bir imaj çizmenizi sağlar.
 • Kadınlar da ise etek/ceket veya pantolon /ceket tercihi yapılabilir. Takı, kolye vb. yine çok abartıya kaçmadan takılabilir. Önemli olan sade ve şık olmaktır.

Son olarak eğer istediğiniz şeye inanıyorsanız ve bunu karşınızdaki insana aktarabiliyorsanız başarılı olmanız için hiçbir engel yok. İnanın, çalışın ve başarın. Hepinize başarılarla dolu bir hayat dilerim.

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?