Ana SayfaEğitimÇalışma Programı Nasıl Hazırlanır

Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır

Öğrenci hayatının olmazsa olmazları arasında yer alan çalışma programı birçok öğrenci için büyük önem arz etmektedir. Herkesin ders çalışacağı saatler farklılık gösterir. Bazı öğrenciler akşam saatlerinde bazıları da sabah saatlerinde ders çalışmayı sever. Kişiden kişiye değişen bu saatler hazırlanacak olan programın değişiklik göstereceğinin de kanıtıdır. O yüzden öğrenci yapacağı program üzerinde dikkatli çalışması ve verimli olacağı saatlere göre hazırlaması daha etkin olacaktır.

çalışma programı nasıl hazırlanır

Etkin Saatler

Öğrenci öncelikli olarak günlük yaşantısını direkt olarak bu çalışma düzenine göre ayarlaması gerektiğinin farkında olmalı. Eğer bu maraton da başarılı olmak istiyorsa mutlak suretle benimsemesi gerekir. Kurmuş olduğu bu düzene kendisinin ne kadar doğru bir şekilde uygulayacağını yalnız kendisi bildiği için yapacağı programı başkasına hazırlatması doğru olmayacaktır.

Öğrenci bu planda hangi saatlerin onun için daha etkili olduğunu iyi hesaplamalı. Birçok öğrenci hangi yöntemle ve nasıl ders çalışması gerektiği noktasında başkasına hazırlattığı programa göre hareket etmeye çalıştığında çakışmalar meydana çıkabilir.

En çok hangi zamanda çalışırsa konuları daha iyi anlayacağını kendisi bildiği için başkasına hazırlattığı program belli bir zamandan sonra karmaşık ve içinden çıkılamaz hale gelecektir. İçinden çıkılamaz hale gelen ders saatleri zaman kaybına yol açacağı için geriye kısıtlı zaman kaldığında öğrenci zor günlere düşmesine sebep olacaktır.

Kararlılık ve Başarı

Bir tarafta dersler bir tarafta başarı. Başarıya giden bu yolda dersleri en güzel şekilde anlayıp tamamlamak sizi zirveye ulaştıracaktır. Öğrenci yapmış olduğu planları sarkıtmadan uymaya özen göstermeli. Kendisinin belirlediği kurallara uyan öğrenci hem sosyal hayatında hem de öğrenim hayatında aksaklık yaşamadan başarıya ulaşacaktır. Hazırlanan programlara uyulmadığında yaşanan kayıp zaman içerisinde hem ders birikmesine hem de telaşa yol açacaktır. Zamanın daralmasından doğacak stres o yılın boş geçmesine ve başarısızlığa sebep olacaktır.

Exel formatında çalışma programı çizelgesi indirmek için tıklayınız.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?