Mutluluğun Sırları Nelerdir

5061
mutluluk

Herkese merhaba öncelikle. Bu yazımda mutluluğun sırları hakkında olacak. Elimden geldiğince sizleri bilgilendirmek ve hayatınızı daha mutlu yaşayabilmeniz için yardım etmek istiyorum sizlere. Bu benim Mühendis Beyinler‘ deki ilk yazım olacak bu yüzden hatalarım olursa şimdiden özür dilerim sizlerden. Ve başlıyorum…

İlk önce sizlerle eskiden okuduğum bir yazıdan bir bölümü paylaşmak istiyorum.

Mutluluğun Sırları

The How of Happiness: A Scientific Approach to Getting the Life You Want adlı kitabın yazarı ve mutluluk konusunda en tanınmış bilim insanlarından olan Kaliforniya Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Sonya Lyubomirski mutluluk konusunda yapılan bilimsel çalışmaların, mutluluğun %50’sinin genetik yapımızca belirlendiğini, beklenenin aksine sadece %10’unun yaşam şartları (zengin veya fakir olmak, hasta veya sağlıklı olmak, güzel veya sıradan olmak, evli veya bekar olmak vb) tarafından kontrol edildiğini gösterdiğini belirtiyor. Geriye kalan %40’ı ise “kendi davranışlarımızın” belirlediğini öne sürüyor. Bir diğer deyişle mutluluğumuzun %40’ı elimizde ve günlük yaşantımızdaki davranışlarımız tarafından belirleniyor. Lyubomirski bu gerçeğin davranışlarımızı kontrol ederek, doğru şeyler yaparak, mutluluk eşiğimizi yükselterek daha mutlu olabileceğimizin kanıtı olduğunu belirtiyor.

mutluluğun sırları

Bilim insanları mutlu insanları incelediklerinde ortak bazı özelliklerinin olduklarını belirlemişler:
-Mutlu insanlar aile ve arkadaşlarına önemli miktarda zaman ayırıyor ve bu ilişkilerini taze tutup onlardan zevk alıyorlar.
-Sahip oldukları şeyler için minnettarlık duyuyorlar.
-Birlikte çalıştıkları insanlara veya yoldan geçenlere ilk yardım eli uzatanlar genellikle onlar oluyorlar.
-Geleceğe olumlu bakıyorlar.
-Hayattan zevk alıyorlar ve “şimdi”de yaşıyorlar.
-Düzenli bir günlük veya haftalık egzersiz programı uyguluyorlar.
-Belirledikleri hedeflere, yapmak istediklerine kesinlikle bağlı kalıyorlar (örneğin çevre için, insan hakları için mücadele etmek, ahşap mobilya yapmak, çocuklarına kendi inançlarını öğretmek)
-Onlar da diğer insanlar gibi yaşamlarında stres yaşıyor, ama stresle baş etmede soğukkanlı ve güçlü olmak gibi bir silahları var.
Bilim ve Teknik Dergisi Mart 2012

mutluluğun sırları nelerdir.jpg

Gördüğümüz gibi yaşamımızdaki mutluluğumuzun %40’ı bizim elimizde. Peki, neden insanlar bunu kullanmıyor? Birçok insan mutluluğu yanlış yerde arıyor. Para, şöhret, mal, mülk gibi şeylerin mutluluk getireceğini sanıyorlar. Peki, bu ne kadar doğru? Whitney Houston, Amy Winehouse, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Elvis Presley, Jim Morrison gibi isimler ve daha birçoğu alkol, uyuşturucu gibi bağımlılıklar edinmiş ve birçoğu edindikleri bu bağımlılıklardan ölmüştür. Peki, şöhret, para, mal her şeye sahip bu insanlar neden böyle bağımlılıklar edinmişlerdi? Dışarıdan baktığımızda hepsi mutlu görünüyor. Mutlu olsalardı uyuşturucu veya alkol almak için bir sebepleri olmazdı. Yaşamlarında birçok şeye sahip olan insanlar mutlu olanlar olmuyor, yaşamlarında sahip olduğu şeylerin farkında olup değerini bilenler her zaman mutlu olanlar. Bir şeyin az veya çok olması mutlu etmez önemli olan sahip olduğumuz gerçek mutlulukların farkında olabilmek. Ve size hayatınızda “mutlu” olabilmeniz için birkaç püf noktası vermek istiyorum:

Mutluluğun Sırları
-Devamlı olumlu düşünün. Hayata pozitif bakın.
-İnsanlar ile kendinizi karşılaştırmayın veya sizi karşılaştırmalarına izin vermeyin.
-Olaylar üzerinde derinlemesine çok fazla düşünmeyin.
-İnsanlara nazik ve iyi davranın, empati gösterin.
-Affetmeyi öğrenin.
-“Carpe Diem.” Hayatı şimdide yaşayın. O anda yaptığınız işe odaklanın ve başka bir şey düşünmeyin.
-Yaşamdan zevk alın.
-Egzersiz yapın. Dışarı çıkıp içinize temiz havayı çekin ve ağaçları izleyin.
-Dünya da sadece kötü ve üzücü şeyler yoktur. Güzel şeylerin farkına varın.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.