Crosswind Landing Nedir

15885
bad-crosswind

Crosswind landing Türkçe’ye çevirdiğimiz zaman yan rüzgâra karşı iniş olarak olarak çevirebiliriz. Peki,crosswind landing nedir ve crosswind landing teknikleri nelerdir?

Crosswind landing, Türkçe de bir terim olarak karşılığı olmasa da yan rüzgâra karşı iniş yapmak olarak söylenebilir ve havacılıkta bir iniş tekniği olarak kullanılır. Uçak iniş anında pist üzerinde yoğun bir yan rüzgâr kuvvetine maruz kalıp piste düz olarak yaklaşamama durumudur ve yapılan manevralara ve değişken rüzgâr kuvvetine bağlı olarak uçağın sarsıntı ve ya dalgalanmalara maruz kalmasıdır. Aslında bir havaalanı inşa edilmeden önce o bölgenin rüzgâr durumu ve hava koşulları dikkate alınmaktadır, ancak rüzgâr olayı her zaman aynı kalmadığından bu durumlarla karşılaşmak olasıdır. Bu yüzdendir ki pilotlar bu durumlar için uzun eğitimler alırlar ve basit fizik kurallarıyla bu durumu aşabilmektedirler.

crosswind landing

Bu durumlarda pilotlar resimde de görüldüğü üzere esen rüzgârı dengeleyecek şekilde uçağın burnunu rüzgârın estiği yöne doğru çevirirler. Fizikte ki toplam kuvvetlerin dengesinden yola çıkarak; rüzgâr kuvvetine karşı tepki kuvveti oluşturması için rüzgâr kuvvetinin zıt yönüne doğru uçağa açı verirler ve bu uygulama denge sağlanana kadar devam eder. Denge kurulduktan sonra uçak aynı pozisyonunu bozmadan piste paralel veya açılı indirilmeye çalışılır. Temel mantık bu şekildedir.

Crosswind Landing Teknikleri

3 farklı teknik bulunmaktadır; de-crab, crab ve sideslip teknikleri. Bu tekniklerin uygulanışı rüzgârın yönü ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. İniş yapılacağı zaman crab angle (crab açısı) ayarlanır ve asıl amaç rüzgâr kuvvetini dengelemek olduğundan bu yöntemlerle iniş sağlanmaktadır. Bu 3 teknik şekillerle resmedilmiştir;

crosswind landing
de-CRAB
crosswind landing nedir
CRAB
crosswind landing yöntemleri
SIDESLIP

Yapılan röportajları incelediğimiz de ve pilotlarla konuşma imkânı bulduğumda bu konu hakkındaki düşünceleri, kabin ekibi için gayet normal bir durum olduğunu ve pilotun bu durumu aşma kolaylığının büyük çoğunlukla tecrübeye bağlı olduğu söylenmektedir. Durumun dışardan gözlemlendiğinde korkulacak bir durum olduğu görünmekte ancak pilotlar ve tasarımcılar için rüzgârın kabul edilebilir bir durum olduğunu ve gayet normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağıdaki videoda iki pilotun bu durumla karşılaştığında ki hallerini göreceksiniz.

Crosswind landing örnekleri;

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.