Ana SayfaMekatronik MühendisliğiDrone Taksi ile Trafik Derdine Son

Drone Taksi ile Trafik Derdine Son

Ces 2016 fuarında görücüye çıkan bir çok drone modelleri arasından en çok dikkat çekeni Çinli Ehang firmasının ürettiği EHANG184 modeli drone taksi idi. İnsansız hava araçları üreten bu şirket dünyanın ilk kişisel uçan taksisini görücüye çıkardı.
Model numarası 184 olan ve Quadcopter temelli devasa drone herhangi bir pilota ihtiyaç duymadan tek kişilik yolcuyu bir noktadan başka bir noktaya havada taşımak için tasarlandı. Kokpit içinde herhangi bir joystick, anahtar, düğme veya kontrol paneli bulunmayan drone’da sadece bir koltuğa ve bir adet 12-inç tablete yer verilmiş.

drone taksi içi

Yolcunun uçması için yapması gereken tek şey koltuğu oturup gitmek istediği adresi girmesi ve önündeki tablet ekrandan “Havalan” komutunu vermesi. Geriye kalan havalanma, istenilen noktaya varış, iniş gibi tüm pilotajlık işlemleri otomatik pilot tarafından hallediliyor. Uçuş işlemlerinin tamamının otonom olmasından dolayı uçuş lisansının alınmasına da gerek kalmıyor.

Drone Taksi Görselleri

Yaşamı boyunca daha hızlı, daha kolay ve daha rahat uçuş yapmayı hedeflediğini söyleyen Ehang firması CEO’su Hauzi Hu şunları da söylüyor; “184, ulaşım sektöründeki zorluklara güvenli ve enerji verimliliği açısından geçerli çözüm yolları sunuyor. Ben gerçekten inanıyorum ki Ehang184 kişisel ulaşım sektörünün ötesinde birçok sektöre karşı küresel etki yaratacak. 184, bize hayal ettiğimiz bir geleceği anımsatıyor. ”

Drone Taksi EHANG184 Özellikleri

Teknik özelliklerine baktığımızda 184’ün en güncel modeli karbon fiber/epoksi kompozit bir gövdeye, dört adet alüminyum pervane kollarına ve 142hp/106kW gücünde 8 adet pervaneye sahip. Pervanelerin dördü bulundukları kolların üstünde, diğer dördü ise kolların altında konumlandırılıyor. Ayrıca bu kollar katlanabiliyor ve park halinde daha az alan işgal etmiş oluyor.

14.4-kWh batarya paketi normal şartlarda 4 saatte dolarken hızlı şarj ile 2 saatte dolabiliyor. Havada yaklaşık 23 dakika kalabilen drone, 200kg boş ağırlığa ve 120kg yük taşıma kapasitesine sahip. Maksimum hızı 100km/h ve maksimum çıkabileceği yükseklik 3,499metre olarak belirtiliyor.

Sırt çantası ve ufak boyutlu eşyalar saklamak için küçük bir bagajı da bulunan drone’da, kokpit içi ve dışı aydınlatmalar, klima, 4G internet bağlantısı ve martı kanadı stilinde açılan kapılara yer veriliyor.

Ehang firması, 184’ün kullanıma tamamen hazır olduğunu söylüyor. Yakın zamanda dünya genelinde deneme uçuşlarına da başlayacaklarını belirtiyorlar. Önümüzdeki yıl piyasaya çıkacağını söyleyen Ehang firması bu modelin fiyatının 200.000$ ile 300.000$ arasında bir değerde olacağını söylüyor.

Ferhat Kır
Ferhat Kır
Merhabalar! Ben Mühendis Beyinler sitesinin yeni yazarlarındanım. Rusya, Voronezh Devlet Teknik Üniversitesi Mekatronik ve Robotik Mühendisliği 3. sınıf lisans öğrencisiyim. Okuduğum bölümde kendimi bulduğumu ve zorlansam da büyük keyif aldığımı söyleyebilirim. Rusya'da ve tatil zamanları Antalya'da yaşıyorum. İyi sevide Rusça ve orta seviye İngilizce biliyorum. Elime geçen herşeyi okumaktan büyük keyif alırım.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?