Akıllara Durgunluk Veren 7 Bilimsel Araştırma Makinesi

23319
Önceki

7. Borexino ve DarkSide (Karanlık Taraf)

Bilimsel yenilik ve keşif, insanlığın doğuştan gelen merakını tanımlamaktadır. İnsanoğlu, evreni daha iyi anlamamıza yardımcı olması için ileri düzey bilimsel araştırma makinelerini geliştirdi. Bunlar, teknolojik ve bilimsel ilerlemeler uğruna insanların en büyük gayretlerinden bazılarını teşkil eder. Bu projeler aynı zamanda birçok ulus ve kültürden insan ile bağlantı kurmakta ve gelecek nesillerin mühendis ve bilim adamlarına ilham kaynağı olmaktadır.

Yapım aşamasındaki son iki deneyin yanı sıra, bu makaledeki resimler sizler için bilimsel yeniliklerin ve keşiflerin gösterildiği gerçek bir vitrin olacaktır.

Borexino, güneş nötrino deneyinde, kısa süre önce güneş enerjisinin 100.000 yılda değişmediğini doğruladı. Büyük yeraltı küresel detektörü 2.000 futbol topu boyutunda foto-çoğaltıcı tüpler içermektedir.

Borexino ve DarkSide, parçacık astrofiziği deneylerini gerçekleştirmek için dünyanın en büyük yeraltı laboratuvarı yeryüzünün tam 1.4 km altında yer almaktadır. Evrenin içeriğinin yalnızca küçük bir kesimi görünür maddedir, geri kalanının karanlık madde (dark matter) ve karanlık enerjiden (dark energy) oluştuğu düşünülmektedir. Karanlık madde için önde gelen bir hipotez Weakly Interacting Massive Particles (WIMPs) ‘dir. DarkSide deneyi, karanlık maddenin ve etkileşimlerinin yapısını daha iyi anlamak için bu parçacıkları algılamaya çalışmaktadır.

Borexino ve DarkSide

PMT’ler, Sıvı sintilatör (ışıldayıcı) Veto küresel tankı içerisinde bulunur; bu tank, radyojenik ve kozmojenik nötronlardan gelen arka plan olaylarını aktif olarak bastırmak için kullanılan DarkSide Deneyinin bir bileşenidir. Gran Sasso Ulusal Laboratuarı, Assergi, İtalya

Önceki

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.