Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiElektriğin Tarihçesi ve Önemi

Elektriğin Tarihçesi ve Önemi

Elektrik nedir? Elektriğin tarihçesi, oluşum sürecinde ne gibi aşamalardan geçmiştir? Önceki dönemlerde mi daha önemliydi yoksa şimdi mi daha önemli? Evet mühendis kardeşim bu yazımızda yukarıda belirttiğim sorularına cevap vereceğim. Hadi başlayalım. “Elektrik” kökeni eski Yunancaya dayanan bir kelimedir. Antik Yunanca’da kehribar anlamına gelen elektron’dan, yeni Latince’de güç ve kehribar kelimelerinin birleşiminden yola çıkılarak oluşturulmuş olan “kehribar gücü” anlamına gelen elektrika kelimelerinden destek alarak kullanım alanı oluşan elektrik, günümüzde bir mühendislik dalına bile isim vermiştir bildiğin gibi kardeşim.

william gilbert

Bizim en eski üstadımızdır William Gilbert. Neden mi? Çünkü elektrik kavramını ilk o incelemiştir. Tabi İlk çağlarda elektriğin tarih yazmaya başladığı nokta sürtünme ve elektrik yükü kavramlarının birbirleriyle olan bağlantısı olmuştur. O meşhur çubuğu çuhaya sürtme deneyi bu dönemde yapılmıştır.

Orta çağda duraksama dönemini yaşamış elektrik. Çünkü zamanın ve insanların elektiğe kattığı pek fazla bir şey olmamış Avrupa’da yaşanan bilimin gerileme durumu yüzünden. Tabi daha sonradan boş durmamış insan oğlu.

elektrik nasıl bulundu

(Detaylarla boğmak istemiyorum seni o yüzden yüzeysel olarak anlatıyorum. Eğer daha fazla bilgi edinmek istersen yorum kısmında belirtmeni isterim😊)

Yeni çağda matbaa icat ediliyor ve çeşitli olaylar sonrasında bilim insanı üzerindeki klise baskısı azalıyor. Bunu Rönesans ve reform takip ediyor. Yani demek istediğim en bomba olaylar bu dönem de olmuş, elektrik-elektronik kavramları da yeni çağ da beraber anılmaya başlamışlar. Tabi beraber anılmaya başlamalarıyla gelişmeleri de uzun sürmemiş.

William Gilbert’in yazmış olduğu Rönesans adlı eser alanının en büyük eserlerinden biri olmuştur. Bu kitapta Gilbert bir mıknatıs parçasını yerküre şekline sokmuş ve dünyamızın büyük bir mıknatıs olduğunu vurgulamıştır. Bu eseri sayesinde manyetik kutupları ortaya çıkardı ve pusulanın kuzeye bakma nedenini açıklamış oldu.

elektrik akımı

William Gilbert’in en önemli çalışmalarından birisi de manyetik olayları, sürtünme yoluyla oluşan elektrikten ayırabilmiş olmasıdır.

Evet mühendis kardeşim sıkılmadın umarım? Süper, devam ediyorum o zaman..

18. yy dan itibaren ele alacak olursak 1794 den günümüze kadar geçen süreçte elektrik, içinde bulunduğu her dönemde büyük öneme sahip olmuştur. Bazı farklılıklar var tabi. Mesela eskiden (tarih belirtmemeyi seçtim) sadece temel insani ihtiyaçlardan dolayı kullanılan elektrik, günümüzde ise cep telefonlarımızdan bilgisayarlarımızın şarj aletlerine, mutfak robotundan bina diafonlarına kadar her alanda ihtiyaç duyduğumuz bir kuvvet olmuştur. Bunun iyi ve iyi olmayan yönleri tabi ki de var.

Tamam tamam şimdilik burada bırakayım. Ama sohbetimiz yarım kalmasın. Bir sonraki yazımda bekliyorum yine seni mühendis kardeşim. Sevgilerle ⚡

5 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?