Elektriğin Tarihçesi ve Önemi

1001

Elektrik nedir? Elektriğin tarihçesi, oluşum sürecinde ne gibi aşamalardan geçmiştir? Önceki dönemlerde mi daha önemliydi yoksa şimdi mi daha önemli? Evet mühendis kardeşim bu yazımızda yukarıda belirttiğim sorularına cevap vereceğim. Hadi başlayalım. “Elektrik” kökeni eski Yunancaya dayanan bir kelimedir. Antik Yunanca’da kehribar anlamına gelen elektron’dan, yeni Latince’de güç ve kehribar kelimelerinin birleşiminden yola çıkılarak oluşturulmuş olan “kehribar gücü” anlamına gelen elektrika kelimelerinden destek alarak kullanım alanı oluşan elektrik, günümüzde bir mühendislik dalına bile isim vermiştir bildiğin gibi kardeşim.

William Gilbert

Bizim en eski üstadımızdır William Gilbert. Neden mi? Çünkü elektrik kavramını ilk o incelemiştir. Tabi İlk çağlarda elektriğin tarih yazmaya başladığı nokta sürtünme ve elektrik yükü kavramlarının birbirleriyle olan bağlantısı olmuştur. O meşhur çubuğu çuhaya sürtme deneyi bu dönemde yapılmıştır.

Orta çağda duraksama dönemini yaşamış elektrik. Çünkü zamanın ve insanların elektiğe kattığı pek fazla bir şey olmamış Avrupa’da yaşanan bilimin gerileme durumu yüzünden. Tabi daha sonradan boş durmamış insan oğlu.

elektrik nasıl bulundu

(Detaylarla boğmak istemiyorum seni o yüzden yüzeysel olarak anlatıyorum. Eğer daha fazla bilgi edinmek istersen yorum kısmında belirtmeni isterim😊)

Yeni çağda matbaa icat ediliyor ve çeşitli olaylar sonrasında bilim insanı üzerindeki klise baskısı azalıyor. Bunu Rönesans ve reform takip ediyor. Yani demek istediğim en bomba olaylar bu dönem de olmuş, elektrik-elektronik kavramları da yeni çağ da beraber anılmaya başlamışlar. Tabi beraber anılmaya başlamalarıyla gelişmeleri de uzun sürmemiş.

William Gilbert’in yazmış olduğu Rönesans adlı eser alanının en büyük eserlerinden biri olmuştur. Bu kitapta Gilbert bir mıknatıs parçasını yerküre şekline sokmuş ve dünyamızın büyük bir mıknatıs olduğunu vurgulamıştır. Bu eseri sayesinde manyetik kutupları ortaya çıkardı ve pusulanın kuzeye bakma nedenini açıklamış oldu.

elektrik akımı

William Gilbert’in en önemli çalışmalarından birisi de manyetik olayları, sürtünme yoluyla oluşan elektrikten ayırabilmiş olmasıdır.

Evet mühendis kardeşim sıkılmadın umarım? Süper, devam ediyorum o zaman..

18. yy dan itibaren ele alacak olursak 1794 den günümüze kadar geçen süreçte elektrik, içinde bulunduğu her dönemde büyük öneme sahip olmuştur. Bazı farklılıklar var tabi. Mesela eskiden (tarih belirtmemeyi seçtim) sadece temel insani ihtiyaçlardan dolayı kullanılan elektrik, günümüzde ise cep telefonlarımızdan bilgisayarlarımızın şarj aletlerine, mutfak robotundan bina diafonlarına kadar her alanda ihtiyaç duyduğumuz bir kuvvet olmuştur. Bunun iyi ve iyi olmayan yönleri tabi ki de var.

Tamam tamam şimdilik burada bırakayım. Ama sohbetimiz yarım kalmasın. Bir sonraki yazımda bekliyorum yine seni mühendis kardeşim. Sevgilerle ⚡

5 Yorum

 1. merhabalar. (vereceğimiz örnek oldukça maddesel umarım kendimi ifede edebilirim.) 10.000 yıl önce Cro-magnon’un eline bir macbook versek ilk tepjkisi ne olurdu? macbooku tam kapasite kullanabilir miydi? eline alır almaz ne işe yaradığını ya da ne olduğunu anlayabilir miydi? Bence vereceği ilk tepki ekranın açılmasıyla yere fırlatması bir olurdu. çünkü korkardı. İnsan oğlu da elektrikle ilk tanıştığında bugün geldiği noktalara gelebileceğini bu kadar çok kullanım alanı oluşturabileceğini tahmin etmiyordu. (Tabiki korkup kaçmamış saygı değer bilim insanları, aksine üzerine gitmişler.) sizinde dediğiniz gibi biz elektriği şuan geniş kapsamlı incelediğimizi düşünsekte aslında elektrik hakkında bilmediğimiz bir sürü yeteneği ve özelliği vardır. her geçen gün bir adım daha ilerliyoruz. Belki yarın belki birkaç nesil sonra bir üst noktayı daha görebiliriz. Ben şu an şu olur diyemiyorum açıkçası..

  • Elektirik ile her şey yapılabilir
   Mesela petrolün ayrıştırılmasında platin tül katalizör kullanılıyor
   Bu sayede tepkime hızlanıyor oysa bakır bobin ve manyetik alanlada yapılabilir
   Elektirik ile yüz kat daha büyük plastik moleküller imal edilebilir

 2. Zonguldak’ı kurtaracak proje. Kömürü grafene çevirmek. Zonguldakta iki milyar ton kömür var eğer kömürü ton olarak satarsanız dörtyüz tl yapar ama çelikten üç yüz kat sağlam grafene çevirirseniz uçaktan uzaya otomobillerden kulelere her alanda demir çelikin yerini alır ve zonguldaka yılda yüz milyar dolar kazandırır Dünyadaki tüm araç üreticileri google nasa zonguldak yatırım yapar zonguldak sanayi merkezi olur
  Nasıl kömür tozu iki yalıtkan tabaka arasına alınır içinden argon gazı altında akım geçirilir elektro manyetik mıknatıslar ve silindirler üzerinde dolaştırılır
  bu sayede kömür grafene döner

 3. Elektrik konusunu inceleyen bir sürü bilim adamı olmuş hepsi bir basamak oluşturmuş bir çeşit merdiven ve medeniyetimiz o değerli bilim insanlarımız sayesinde şu anki seviyeye gelmiş şimdi sorum şu elektrik Aslında ne gerçek anlamda ne bu sorunun cevabını elbet buluruz peki ya sonra elektrikten mayetizmadan sonra ne gelcek mutlaka onunda ötesinde bir şeyler var sanırım biz elektrik hakkında öyle sandığımız kadar çok bilgiye sahip değiliz sizce ne olabilir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.