Manyetik Alanı Engellemek

Bir mıknatısın dış kuvvetlerden nasıl korunabileceğini hiç merak ettiniz mi? Manyetik alan bloke edilerek mıknatısın sadece bir tarafının çekmesi veya itmesi sağlanabilir mi? Hassas bir cihazın manyetik alanlardan korunması mı gerekiyor?

Manyetik Kalkan Nedir?

İlk olarak, önemli bir noktayı açıklığa kavuşturmamız lazım: manyetik kalkan, bir manyetik alanı bloke etmez. Hiçbir malzeme, mıknatısın kuzey kutbu’ndan güney kutbuna manyetik akının akış çizgilerini durduramaz. Buna karşın biz, bu manyetik alanı yeniden yönlendirelebiliriz.

Aşağıdaki resimlerden, mıknatısın bir kutbundan diğerine geçen akış çizgilerini takip edin. Birinci resimde, boş uzaydaki bir mıknatısın manyetik alan çizgilerinin akışı gösterilmektedir. İkinci resimde ise bir çelik duvara yaklaştırılan mıknatıs gözükmektedir. Çelik duvar, manyetik alanın akı çizgilerinin devam etmesi için “daha kolay” bir yol sağlamıştır. Bu akı çizgileri, mıknatısın kuzey kutbundan dışarı atlayarak yakındaki çelik üzerinden geçer ve yine hava yoluyla mıknatısın diğer kutbuna geri döner. Üçüncü resimde, bir çelik muhafaza sayesinde alanın her iki tarafından bir yol sağlanarak ortamın manyetik gücünün azalması ve yönlenmesi sağlanmıştır.manyetik-kalkan

Hangi Malzemelerde İşe Yarar?

Bu soruya hemen bir kısa cevap verelim: Herhangi ferromanyetik metalde işe yaramaktadır. Çoğu çelikler ferromanyetik metaldir ve yeniden yönlendirme kalkanı (koruması) için kullanışlıdır. Çelikler çoğu sektör için yaygın olarak kullanılır, çünkü ucuz ve kolay bulunabilirler. Bazı paslanmaz çeliklerin, özellikle 300 serisi çeşitleri için ferromanyetik özelliğinin olmadığına dikkat etmelisiniz!

Manyetik Kalkan Ne Kadar Kalın Olmalıdır?

Bunun cevabı aslında birçok faktöre bağlı olacaktır. Koruyacağınız manyetik alanın büyüklüğü ve doğası nedir? Onu neyden koruyacaksınız? Mıknatısı korumak mantıklı mı veya manyetik olarak hassas cihaz var mı? Kalkanınız mükemmel bir küre mi, kapalı bir silindir mi, yoksa başka bir şekli mi var?

manyetik-alani-engellemekKalkanın kalınlığı bir noktaya kadar önemlidir. Kalkan çok ince olduğunda, “doymuş” hale gelir ve daha fazla manyetik akı çizgisini tutamaz. Mümkün olduğunca fazla miktarda akı tutmak için yeterince kalın olmasını isteriz. Bununla birlikte, belirli bir sınıra eriştiğinizde, çelik kalınlığını arttırmak size daha iyi bir koruma yapacağı anlamına gelmemektedir.

Doygunluğun bir sorun olduğu bazı durumlar için çok katmanlı materyal kullanmanızı tavsiye ederim.

Çelik duvar kalınlığının değiştiği üsteki animasyona bakın! Kritik bir kalınlığın altına düştüğünde, malzeme doymuş hale gelir. Artık daha fazla akı hattını tutamaz. Bu noktada akı, en uzak taraftan dışarı doğru fırlar ve havada dolaşır.

Peki ya diğer metaller? Daha gösterişli bir kalkan malzemeye ihtiyacım yok mu?

Evet, manyetik kalkan için özel olarak yapılmış bazı özel malzemeler var. Bunlardan en önemlisi MuMetal, yani MILSPEC 14411C olarak tanımlanmış bir endüstriyel referans malzemedir. Manyetik kalkan malzemeleri sağlayan şirketler tipik olarak MuMetal ve bazı diğer tescilli alaşımların bir versiyonunu sunar. Bunların birçoğu, karışımı %50 veya %80 oranında olan yüksek nikel içeriğine sahiptir.

Özel manyetik koruyucu malzemeler genellikle daha yüksek bağıl geçirgenlik, daha düşük doyma noktasına sahiptir.

Geçirgenlik, uygulanan bir manyetik alana lineer olarak cevap veren bir malzemenin mıknatıslanma derecesidir. Koruma için geçirgenlik, boş alanın geçirgenliği ile bölünmesi sonucu elde edilen bir sabittir. Daha pratik açıdan geçirgenlik, bir maddenin manyetik akıyı emme yeteneğinin bir ölçüsüdür. Sayı ne kadar yüksek olursa, kalkan da o kadar iyi olur.

Düşük karbonlu çeliklerin geçirgenliği 1000 – 3000 arasında iken, MuMetal’in değeri 300.000 – 400.000 arasında değişebilir.

The saturation point is the flux density at which the material can not contain any more magnetic flux. Steel saturates around 22,000 Gauss, while MuMetal saturates at about 8,000 Gauss.

Doyma noktası ise, malzemenin artık daha fazla manyetik akıyı barındıramayacağı akı yoğunluğudur. MuMetal yaklaşık 8.000 Gauss’da doyarken, çelik yaklaşık 22.000 Gauss’da doymaktadır.

Daha düşük akı yoğunluğundaki alanlarda, bu tür yüksek geçirgenlikli malzemeler daha fazla zayıflatma sağlar. Yüksek alan yoğunluklarında, MuMetal doymuş hale gelir ve etkinliğini kaybeder. Bu durumlarda, çelik iyi bir zayıflatma ve çok daha yüksek bir doymuş eşik değeri sağlar.

Sonuç:

Sizin için en uygun malzeme, korumak istediğiniz problemin türüne bağlıdır. Düşük alan kuvveti ve hassas elektronikler için MuMetal, çelikten daha iyi koruma sağlayabilir. Büyük, güçlü neodymium mıknatısları içeren birçok uygulama için çelik, daha yüksek doyma noktası sağladığı için en iyisidir. Sorgulanan birçok özel durumda, çoğu zaman çelik sac-metal kalkanlar en iyi çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: kjmagnetics.com/blog.asp?p=shielding-materials

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

6 Yorum

  1. Mıknatısları dondurarak monopol elde edemezsiniz. YouTube deki video sahtedir. Yollar önce ben denedim olmadı, üstelik 24 saat dondurmuştum. Bunun başka ve basit bir yöntemi var.

  2. Harddisklerin içerisinde bir malzeme var. Manyetik alanı etkili bir şekilde bloke ediyor. Çizgileri nasıl yönlendirdiğini gözlemlemedim.

  3. Selamlar, makalenizde, sadece iten yani monopol mıknatıs yaklaşımının yanlış olduğunu ifade etmişsiniz ancak, birbirine yapışık iki mıknatısı dondurduğunuz zaman, çözülmeden önce ayırırsanız, 2 adet monopol mıknatıs (biri pozitif alan monopol, diğeri negatif alan monopol) elde edilebilir. Dilerseniz aşağıdaki linkten videoyu izleyebilirsiniz.
    youtube.com/watch?v=fn4A6VJodow

  4. bilim=sihir=büyü imkansız diye birsey yoktur. Önceleri bende imkansız diye düşünüyordum.ama şimdi olabileceğine inanıyorum, mıknatıslarda potansiyel bir enerji olmadığını kimse söyleyemez.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Makine Mühendisliği ve Dalları

Makine, herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için dişliler, yataklar ve miller gibi çeşitli makine elemanlarından oluşan düzenekler bütünü. Herhangi bir mekanik parçası olmayan elektronik veya organik aygıtlar...

Yaygın Olarak Kullanılan PLC Markaları

Bu yazımda otomasyon sistemlerin temel taşı olan PLC’nin sektörde en çok kullanılan marka ve modellerine bakacağız. Ama öncelikle PLC’nin ne olduğundan ve ne işe...

2020 Yılı İtibariyle Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Geçtiğimiz günlerde açıklanan üniversite sınav sonuçlarıyla birlikte öğrencilerin tercih maratonu başlamış oldu. Bu süreçte ise hangi bölümün neden tercih edilmesi gerektiği konusunda öğrenciler ve...

Obezite Nedir Obezitenin Zararları Nelerdir

Bugün dünyada yedi milyardan fazla insan yaşamakta ve her bir insan eşsiz bir şekilde yaratılmış. Aramızda birçok fark olmasına rağmen hepimizin ortak bir noktası...

Mühendislik Maaşları

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları

İnşaat teknolojisi bölümü inşaat sektörünün giderek gelişmesiyle beraber ortaya çıkan bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar çeşitli kurumlar da ve iş sahalarında iş bulabilir. İnşaat...

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Elektronik Teknikeri Maaşları

Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer...

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha...