Elektronik Nedir

0
6
Elektronik Nedir

Elektron güçleriyle meydana gelen olayları konu alan bilim dalına elektronik denir. Elektronik, elektrik gücünü geçiren iletken, az iletken, üstün iletken, kondansatör, direnç, ündüktans, vakum gereçleri ve ölçekli malzemelerde üretilen eleman birimlerinin ve yine bu birimlerin birleşmesiyle ortaya çıkan alet edavatın yükseltilme çabalarına girildiği bu dalı benimseyen mühendis adaylarının dalıdır.

Doğamızda bulunan ve sayısı 109 ayrı elementten bazısı atomlarının dip yönünde (valans) yörünge içersinde bulunan (-) elektronların hareket kabiliyetinden yola çıkarak, türlü yapıyı oluşturma bilimine elektronik denir. Özgür elektronların davranışlarını inceleyen, bizzat gözlemine tabi tuttuğu bilim dalıdır.

Şu anki hayatımızda var olan ve bize eşlik eden birçok alet elektroniktir. Aklımıza gelebilecek her endüstri bazlı ürün içerisinde yine elektronik mevcuttur.

Elektronik Uygulamaları

Elektronik, son birkaç on yıl içerisinde muazzam ilerleme kaydetmiştir. Ve böylece kendini günlük hayatımıza sentezlemeyi başarmıştır. Hayatımızın neredeyse her alanını ele geçiren elektroniğe örnekler vermek gerekecek olursa;

Eğlence ve İletişimde Elektronik

Ekonomik ve hızlı iletişim araçları, bir ülkenin ilerleme kapılarındandır. Birkaç yıl önce, ana uygulamaları telefon ve telgraflar üzerineydi. Şimdi, telsiz dalgaları yardımı ile ve yine tellerin kullanımı ile herhangi bir mesajı bir yerden diğer yere kolayca iletebiliriz. Radyo ve Tv yayıncılığı hem eğlence, hem de iletişim araçları sunar. Günümüzde, elektronik cihazlar eğlence için yaygınca kullanılmaktadırlar.

Savunmada Elektronik

Savunma uygulamaları tamamen elektronik devreler tarafından kontrol edilir. Radar, Elektronik algılama alanında en önemli gelişme olan Radyo Algılama ve Aralık ayarıdır. Radar yardımı ile düşman uçaklarının yerini kolayca tespit etmek ve kesin sonuç yakalamak mümkün olmaktadır. Radar ve anti zanaat tutkunları komple bir ünite yapmak için otomatik bir kontrol sistemi ile bağlanmayı gerçekleştirebilir.

Sağlıkta Elektronik

Sağlıkta Elektronik

Elektronik sistemleri, çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisinde doktorlar ve bilim adamları tarafından kullanılmaktadır. X-ışınları, EKG, kısa saçak diyetermi üniteleri ve osilograflar, tıp biliminde bu zamana kadar kullanılan araçlardan sadece bir kaçıdır. Tıp bilimlerinde elektronik kullanımı daha çok ilerlemiş ve insanlığın hayatını çok fazla acıdan kurtarmayı hedeflemiştir. Elektronik şüphesiz hayatımızın her alanında bulunmaya devam edecek.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.