Ana SayfaSerbest KürsüMühendislerde Bulunması Gereken Özellikler

Mühendislerde Bulunması Gereken Özellikler

Merhaba arkadaşlar mühendis beyinlerdeki ilk yazımda sizlere mühendislik ve mühendislerde bulunması gereken özellikler hakkında genel bir bilgi vermek istedim. Mühendislikleri bölüm bölüm değil de bir bütün olarak düşündüğümüzde hepsinde bulunan birçok ortak özelliğe rastlayabiliriz. Hepimiz benzer tanımlara bir çok farklı kaynakta denk gelebiliriz. Mühendislik bilimin pratiğe dönüştürülmesini sağlayan bir düşünce sistematiğidir aslında . Günlük hayatta karşılaştığımız çoğu problemlere en optimum çözümler sunmayı amaçlayıp üretkenliği artırmak ana hedefleri arasındadır.Bu sorunları ele alırken bilim ve matematiksel modelleri tecrübeleriyle harmanlayarak ortaya faydalı ürünler çıkarmaktadır. Mühendisler insanların çoğu ihtiyacını karşılamak için gerekli teknik eğitimi almış alanında uzmanlaşmış kimselerdir. Bunun için verimli bir mühendiste bulunması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır.mühendis

  • Bunların ilki öğrenim hayatında edindiği fen, matematik ve mühendislik bilimlerini etkili bir şekilde kullanmak gelmektedir.
  • Edindiği bu bilgileri gözlem ve deneylerle destekleyerek somut veriler elde edebilmeli, bunu yorumlayıp daha iyi çözümler bulmak için öneriler sunabilmek bir mühendisin başlıca hedefleri arsında olmalıdır
  • Mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirirken etik kuralları göz önünde bulundurup çalıştığı ortamla uyum içerinde olabilmeli
  • Sürekli yeni şeyler öğrenmeyi kendinde amaç edinerek yaşam boyu öğrenme felsefesini benimsemeli
  • Bir mühendislik problemi karşısında problemi tanımlama, modeli kurma ve çözme becerisine sahip olabilmeli
  • Güncel sorunlar hakkında bilgi edinebilmeli ve bunu meslekleriyle ilişkilendirebilmedir.
  • Toplum ve insanlığın yararına ürünler üretmeyi ilke edinip, bunun için araştırmalar yapan yenilikçi bir mühendis olabilmeli.
  • Mühendisler, üzerinde çalıştığı projenin kontrolünü yaparken tüm taraflara dürüst ve adaletli davranmalıdır.
  • Kendi uzmanlık alanı dışında bir problemle karşı karşıya kaldığında bu aşamada diğer uzman mühendislerle iş birliği içerisinde hareket edebilmedir.

Tüm bunların dışında daha sayamayacağımız birçok özellik bulunmaktadır. Sizlere, kendimce araştırıp yorumladıklarım kadarını aktarabildim. Çünkü mühendislik aslında bilimi hayatımıza uygulayabilen çok kapsamlı bir sanattır. Eski çağ insanlarından beri günümüze sürekli gelişerek ilerleyen bir meslek olmuştur. Bir örnek vermek gerekirse en büyük mühendislik eserleri arasında sayılan, hepimizin bildiği piramitler Nil Vadisinde yapıldı. Birtakım araştırmalar yaptığımız takdirde tarihte bunun gibi çok fazla mühendislik eserine rastlayabiliriz.

arıcılık malzemeleri
turhost
avatar
Büşra Polat
Endüstri Mühendisliği öğrencisi.

8 Yorum

guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
havva

Çok güzel Havva İman

macin or universe engineer

merhaba , yazınız hoşuma gitti. akla yatkın görünüyor. ben henüz lise 2 deyim. Fen derslerimde gayet başarılıyım matematiği biraz geliştirmem gerek. ve TÜbİTAK ta görev alıp dereceye girdim Türkiye Teknoloji takımının sınavlarına girdim. Anlayacağınız mühendis olmak için bende biraz ışık var gibi görünüyor :)) yalnız aklımdaki soru işareti beni bu meslek için geri tutuyor. Gelişen bir Türkiye de yaşamamıza rağmen sanki mühendislik mesleği artık yaygın olduğu için iş bulma olasılığı biraz azaldı. tabi ki bu dallar arasında değişkenlik gösterir ( örneğin yazılım mühendisliği bugünlerde çok rövanşta) bu konu hakkındaki görüşünüzü bilmek isterim ve geri dönerseniz sevinirim.

yusuf miraç aydın

selam beyler bayanlar

yusuf miraç aydın

çizime gereği var

sümeyye

inşatt mühendisinde çizimin iyi olması gerekli mi

ali

Evet senden biryapının 3 boyutlu ciziminden kolon kirişleri taşıyabileceği yükü ve zayıf noktalarını kalem kağıtla değil bilgisayar ortamında isterler. Ve bu çizim ve hesablamaları yapamaz isen okuduğun bölümün bir anlamı kalmaz.

mehmet

Çok güzel bir makale olmuş tebrikler.

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

hosting

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?