Hem Uçan Hem Yüzen Hydrofoil Drone

12637
Hydrofoil Drone

Yıllar içinde itki sistemlerinin elektriklendirilmesine yönelik olarak yenilikçi teknolojilerin gelişmesi adına çok sayıda çalışma yapılmış, ortama verilen zararlı emisyonların azaltılması ve gürültü seviyesinin düşürülmesi ve hatta bakım maliyetlerini azaltmaya yönelik girişimler olmuştu.

Yapılan inovasyon çalışmalarından en çok bildiğiniz drone’lerin farklı bir tasarım ile hem uçma hemde teknelerdeki suyun üstünde gidebilme kabiliyeti kazandırılmış. Deniz otobüslerine benzer bir yapısıyla oluşturulan drone özel aparatı sayesinde tekneye kitleniyor ve yelkenli gibi beraber hareket ederek yol alıyor.

Hydrofoil Drone

Minidrones fly and sail on water

Bu en son elektrikli itki teknolojisi kullanılarak geliştirilen aracın yaklaşık maliyeti €199 ve 18km/h hız ile uçabiliyor. Ayrıca denizde 5.4 Knot ile yol alabiliyor. Geminin gövdesinin alt bölümüne yerleştirilmiş plastikler sayesinde hem denge sağlamada hem de teknenin suyun üstünde gitmesine yani sürtünmenin en aza inmesini sağlıyor. Ayrıca suyu yararak yol almasında kolaylık sağlıyor.

Adeta suyun üstünde bir yelkenlide uçuyor havası yaratılmış. Drone hareketlerini ve yönünü kontrol etmek için bir akıllı telefon yada tabletin Bluetooth bağlantısı yeterli. Ayrıca alternatif olarak Wi-Fi ve uygun uygulamalar sayesinde kolayca kontrol yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde 90 derecelik çevirme, pervanelerin dikey kalkış yönünden yatay harekete hassas bir şekilde dönüşü gerçekleşiyor. Çok yüksek hızlara erişebilir ve yeniden şarj için 7 dakika kadar kullanabilirsiniz.

Kaynak: Parrot.com

Yazımızı Beğendiniz mi?
Furkan Gümüş

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesinde Mekatronik alanında tamamladı. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.