Ana Sayfa Serbest Kürsü İnternetin Zararları

İnternetin Zararları

İnternetin zararları ve hayatınıza sunduğu eksiler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her ülkede yaygınlaşan en önemli iletişim aracı haline gelen internet faydalarının yanı sıra zararları ile de günümüzde çokça konuşulmaktadır. Özellikle çocuk yaşta ki kullanıcıların çeşitli oyun sosyal medya ve gereksiz paylaşımları kaile alması ile birlikte birçok zarar verici durumlarla karşılaşması söz konusu olmaktadır. Günümüzün olmazsa olmazı haline gelmiş internet kullanımını aileler bir yerde sınırlama getirmek istese de zaman zaman bunun önüne geçememekten yakınmaktadır. Çocuk yaştaki kullanıcılara sınırlama getirerek onları farklı aktiviteler oyunlar, geziler, kitap okuma alışkanlığı vs. kazandırmak internetin bağımlılık yapan etkisinden bir nebze olsun kurtarmaya yardımcı olacaktır. İnterneti faydalı bilgilendirme ya da haberleşme aracı kullanımının yanı sıra değişik konularda kullanırsak reel hayatımızda çeşitli zarar verici unsurlarla karşılaşabiliriz. Bağımlılık yapan dikkat dağınıklığı ve iletişim bozukluğu gibi türlü zarar verici etkileri olan bazı oyunlar son dönemde de çokça konuşulan genç yaştaki kullanıcıları ölüme bile götürdüğü görülmüştür.

internetin zararları nedir

İnternet’in en büyük zararları;

bm-institute

Çocuk ve genç yaştaki kullanıcıların bilinçsiz şekilde kullanma isteğinin önüne geçilememesinden kaynaklanmaktadır. Bilinçsiz ve sınırsızca kullanılan internet ağı her kesimden insanı önemli ölçüde hasar verici şekilde etkilemektedir. Bu konuda bilinçlenmek ve bilgilendirmek için internetin zararlarını yakın eş dost ve arkadaşlarımıza anlatmanın büyük ölçüde faydası olacaktır. Her geçen gün bilinçsiz kullanım artsa da bunun önüne geçmeye yakın çevremizden başlamak ilerlemenin durdurulmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Doğru bir internet kullanımı ile bilgilenmek yerine yanlış seçimlerden olabildiğince uzak durmak bize fayda sağlayacaktır. Gereksiz oyun alanları gereksiz sosyal medya takibi ve sınırsız internet kullanımı günümüzün çoğu kısmını gereksizce harcamamıza neden olacak en önemli faktörlerden birisidir. Günlük yaşamımızda olabildiğince kaliteli ve faydalı zaman geçirerek yakın çevremize de örmek olmalıyız. Eğer küçük yaşta çocuğumuz var ise ona örnek olacak kaliteli etkinlikler ve aktiviteler düzenlemeliyiz mesela resim yapmak spor yapmak, kitap okumak, gezi vs. gibi Bu gibi etkinlikler internet başında gereksiz zaman geçirmenin büyük ölçüde önüne geçecektir.

siber güvenlik

Sizlerde internetin zararlarından daha fazla etkilenmek istemiyorsanız ve yakın çevrenizi bu konuda bilinçlendirmek istiyorsanız sizlere sunduğumuz tavsiyelerden faydalanabilirsiniz. Günümüzün bağımlılık yapan internet faktörünü bilinçli ve sınırlı bir şekilde kullanmak size ve çevrenize kaliteli zaman geçirme fırsatını sunacaktır. Hayatınızı büyük ölçüde riske atan internet alışkanlığınızı bir kenara bırakın sizlere gelecekte fayda sunacak aktivitelerden yararlanın. Evde, işyerinde okulda her nerede olursanız olun sizlere yenilik sunacak faydalı işler ile uğraşmanız inanın hayatınıza daha keyif katacaktır. Kendinize ve çevrenize kaliteli zaman ayır yolu sizleri oyalayacak ve zamanınızdan çalan internet kullanımının önüne geçmek ile yeterli olacaktır. Kendinize bir iyilik yapın ve hayatınıza renk katacak yenilikleri bu zararlardan kurtularak hayatınıza yön verin. Hayatınıza sunulan eksilerden hemen kurtulun.

arıcılık malzemeleri
Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Önceki İçerikCassini’ye Veda
Sonraki İçerikElektronik Nedir

3 Yorum

 1. Selam,
  İnternetin zararı bilinçli olup olmamaya bağlı.
  İnterneti bilmediğiniz konuları öğrenmek için kullanırsanız doğru başlangıç adımı atmış olursunuz. ( saçma , uydurma , yalan gerçekliğini ve geçerliliğini yitirmiş bilgileri eleyebilmelisiniz. )
  İnterneti güvenli adresler üzerinden kullanmalı. ( Bir çok web sayfası için optimizasyon ile ilk sıralarda yer alama sağlanabiliyor. O yüzden seçimlerinize dikkat edin. Bir den fazla benzer içerikte yapı mevcut güncel doğru kaliteli ve güvenilirliğini sorgulayın. )
  Zararlı yazılımlardan koruyacak güvenlik sistemleri bulundurmalısınız. ( hem interneti , hem bilgisayarı )
  Crack’lenmiş uygulamalar kullanmamalısınız. ( Bu yapılar güvenliği aşılmış demek güvenliği aşılmış bir uygulama kimin elinde ne amaçlar içeriyor bilemezsiniz. )
  İşlemleriniz sonunda mutlaka Cash temizliği yapın. ( Yaptığınız her adım kayıt altına alınıyor hangi siteye girdi şifreli girş yaptığın yer bile burada aktif kalıyor. Bilgisayar başına geçen biri buradan verileriniz ile oynayabilir. )
  İnternet bağlantılı cihazlarda şifre kolaylığı olsun diye beni hatırla veya şifreyi kaydet uygulamalarını kullanmayın. Her defasında yeniden girin. ( Alzheimer sorununuz yoksa ) Şifrenizi olabildiğince uzun karmaşık yapın.
  Her yerde bedava diye , wi-fi erişim izni veriyor diye giriş yapmayın. ( yaptıklarınız gözlemlenebilir kullandığınız cihaz kopyalanabilir vs.. )
  Kişisel verilerinizi paylaşmayın , erişilebilecek şekilde cihazlarda tutmayın , bulut veya benzer yapılara yükleyip yedeklemeyin en azından yukarıdaki veriler ışığında minimize edin.
  Bilgisayar uygulamalarının kullanım amaçlarına dikkat ederek tercih yapın. Örneğin Fotoğraf düzenleme uygulamasının rehbere erişim yetkisi istemesine veya mesajlaşma ve reklam kampanyalarına izin vermeniz gerekir gibi uyarılarına mutlaka dikkat edin. ( 3 şahıslara pazarlanabilirsiniz. Bu tür uygulamalara kayıt veya üye olduktan sonra verilerinizin silinip silinmediğinden de emin olamazsınız. )
  İnternet ve bilgisayar üzerinden neler yapılabildiğine dair Filmler izleyebilirsiniz.
  Filmlerdeki çok uzak ve hayal gibi abartılı gözükebilir. Ancak doğru ve yanlış arasındaki farkı ortadan kaldıran algılarınız üzerinde yapılanları kavramamız gerekmekte.
  Efekt , fotoshop gibi uygulamalarla algılarınız yanıltılabilir. ( kısaca paylaştığınız her veri bulut veya büyük veri ağında analiz edilerek internet üzerinde yönlendirilebilirsiniz. Basitçe girdiğiniz bir reklam içeriği sizin ne aradığınızı ortaya koyuyor sistem size en çok para verenin sayfasına yönlendirmeye başlıyor a firması olmadımı bak b firmasında bu var şeklinde devam eder. Bu arada da ilginizi çeken bir başka şey yakalarsa onuda size sunmaya devam eder. Hatta belki de bilinç altınıza seçmeniz gereken ürün bile yerleştirilmiş olabilir. )
  Farkında bir hayat yaşamanız dileği ile ..

 2. Gayet güzel, faydalı, insanlara zamanı daha verimli kullanabilmeleri yönünde doğru tespitlerde bulunulmuş. Emeğinize sağlık.

 3. Doğru veya yanlış. Burası haybeye laf atanların yeri olmamalı, kanıtlandırarak yazması lazım yazarın tüm bu sözleri. Öyle yazmış şöyle zararlı böyle zararlı basma kalıp laflar. Hani kanıt göster, bizi etkilesin ; velilerin çocukları uzak tutabilme yöntemlerine dem vur…
  Kısacası yazmak için yazılmış, desteksiz boş bir yazı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...

Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nükleer enerji mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırarak bulduğum bilgileri sizlerle paylaşacağım. Nükleer enerji mühendisliği; atom çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan...

Bilişim Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bilişim sistemleri mühendisi kimdir? Üniversitelerin dört yıllık eğitim veren bilişim sistemleri mühendisliği bölümünü bitiren bir kişi; basit bilgisayar programlarını tasarlayabilir, bilgisayar donanımları ile alakalı her...