Ana SayfaEndüstri MühendisliğiEndüstriyel Robotlar ve Enerji Tasarrufu

Endüstriyel Robotlar ve Enerji Tasarrufu

Hayatınızın her köşesinde enerji faturanızda tasarruf etmenin birçok yolu vardır. Üretimde ise tasarruf enerjisi çok daha basit olabilir, küçük ancak önemli değişiklikler enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Üreticiler, üretim hattını düzleştirmek ve müşterilere verimli bir şekilde ürünler sunmak için fabrika tabanına daha otomatik sistemler getiriyorlar.

Bununla birlikte, fabrika otomatik proseslerini arttırırken, üretimi tamamlamak için daha fazla enerji gerekmektedir. Enerji verimliliği standartları daha da katılaşırken, üreticiler fabrikadaki karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflemektedir.

endüstriyel robotlar

ISO 50001 gibi standartların getirilmesi, üreticileri enerji performansını geliştirmeye ve enerji tüketimini azaltabilecekleri alanlar belirlemeye teşvik eder. Üreticiler, daha sonra enerji tasarrufu yapabilecekleri en iyi noktayı bulmak için montaj hattındaki her varlığı izleyebilir.

Çoğu endüstriyel makine, motorları kullanarak çalışır ve endüstrideki enerji tüketiminin yaklaşık %65’i bu parçalara atfedilir. Ekipmanları izlerken üreticiler, motorların gerekenden daha hızlı çalıştığını ve makine kullanılmadığında çalışıyor olabileceğini görebilir.

endüstriyel makine

Bir değişken hız sürücüsü (VSD) takmak, motor hızını üretimle uyumlu hale getirmek için en iyi yoldur. Bu ekipman, bir elektrik motorunun hızı ve gücü, montaj hattının hızına bağlı olarak ayarlamak için düzenler. Bu teknoloji kullanılarak makine daha yavaş bir üretim hızında çalışırken gereksiz enerji tüketimini önler.

Yeni Teknolojinin Eski Teknolojiye Etkileri

Bu, yalnızca yeni ekipmanın enerji açısından verimli olacağının yaygın bir yanlış anlayışıdır. Bununla birlikte, eski ekipman kullanan üreticilerin de enerji tüketimini azaltma fırsatı bulmaları gerekir. Eski parçalar artık orijinal ekipman üreticisi (OEM) tarafından üretilmese de enerji açısından verimli olmadığı anlamına gelmez.

Bazı endüstriler, sistemleri tutmak için eski parçalara güveniyor ancak aynı zamanda süreçlerinin maliyet ve enerji açısından verimli olmasını istiyorlar. Teknoloji hızlı bir şekilde ilerlemekte, bu da parçaların kolayca eski haline gelebileceği anlamına geliyor.

Bu parçaların birçoğu artık üretilmesine rağmen mevcut enerji verimliliği standartlarını karşılıyor; bu da üreticilerin tüm sistemi değiştirmek yerine kullanabilmeleri anlamına geliyor.

Parça tedarikçilerine güvenmek, doğru bileşeni bulmak güç olabileceğinden, eski ekipmanların tedarik sürecini kolaylaştırabilir. Eski parçaların kullanılması, üreticilerin mevcut sistemini yerine koymak yerine optimize etmelerini sağlar. Eski kaynakların kullanımı, parçalara bir depolama alanından atılmak yerine, daha uzun bir yaşam ömrü verildiğinden dairesel bir ekonomiyi teşvik etmektedir.

robot

Yazılım Robotların verimli çalışması ve yalnızca gerekli gücü kullanması önemlidir. Bununla birlikte, yazılım programlaması sık sık güncellenmezse, makine hala aşırı miktarda güç kullanacaktır.

Yeni yazılımın tanıtımı da bir robotun enerji verimliliğini artırabilir. Üreticiler, gerçek zamanlı analitik verileri kullanarak dijital ikiz oluşturarak herhangi bir varlığı izleyebilir ve değiştirebilir.

Üretici, daha sonra, makinenin aşırı enerji kullanıp kullanmadığını belirleyebilir ve fiziksel makineyi adapte etmeden önce dijital ikiz kullanarak sorunu çözmeye çalışarak enerji tüketimini etkin bir şekilde azaltabilir. Bu teknolojiler, üreticilerin verimli makineler çalıştırabilmesini, müşterilere en düşük maliyetle ve çevre üzerinde çok az etkisi olan en iyi ürünleri sunmasını sağlar.

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?