Ana SayfaFizikHangi Maddeler Elektriği İletir

Hangi Maddeler Elektriği İletir

Hangi maddeler elektriği iletir? Doğada bazı maddeler elektrik akımının geçişine izin verirken bazı maddeler ise izin vermez. Elektriği ileten maddelere iletken madde, iletmeyenlere ise yalıtkan madde adı verilir. Elektronik her ikisini de kullanılır. Maddelerin elektriği iletip iletmemeleri atomlarındaki en dış yörüngelerinde bulunan değerlik elektronlarıyla ilgilidir.

En dış yörüngesinde 1,2 ve 3 elektron bulunan maddelerin değerlik elektronları atomun çekirdeğine zayıf bağlıdır ve kolayca koparılabilir. Bu da maddeye iletken özelliği kazandırır. Yalıtkan maddeler de ise değerlik elektron sayısı sekiz veya sekize yakındır. Elektriği iletip iletmemesine göre maddeler iletken, yarı iletken ve yalıtkan olarak sınıflandırılabilir.

İletken Maddeler Hangileridir

İletken maddeler periyodik tablonun sol tarafında bulunurlar. İletken maddeler katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilirler. Gümüş, altın, bakır, demir gibi maddeler iletken maddelere örnek olarak verilebilir. Genel olarak metaller iletken maddelerdir.

i̇letken maddeler

Yarı İletken Maddeler Hangileridir

Belli bir değere kadar elektriği iletip daha sonra direnç gösteren maddeler de vardır. Bunlara ise yarı iletken maddeler denir. Yarı iletkenlere ise silisyum ve germanyum örnek olarak verilebilir. Yarı iletkenler kristal yapıdadırlar. Bu maddelerin iletken özellikleri geçicidir.

yarı i̇letken maddeler

Yalıtkan Maddeler Hangileridir

Kauçuk, cam, tahta, saf su, kağıt, teflon, plastik, yağ, hava, elmas, kuru yün, kuru pamuk, asfalt, fiberglas, porselen, seramik, kuartz gibi maddeler iyi yalıtkanlara örnek olarak verilebilir. Dielektrik olarak adlandırılan maddeler ve ametaller de yalıtkandır.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

5 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?