Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği GNU/Linux ve Elektronik

GNU/Linux ve Elektronik

Gün geçtikçe daha da iç içe giren, günümüz teknolojik gelişmelerinin önemli iki dalı elektronik ve yazılım. Bugün pek çoğumuzun kullandığı cep telefonları, palm, PDA ya da adsl modemler, akıllı olarak adlandırılan beyaz eşyalar hepsinin içinde aslında küçük bilgisayalarlar bunların içinde de bytelar ile ölçülen yazılımlar hatta bazılarında GNU/Linux gibi işletim sistemleri var.

gnu

GNU/Linux dayandığı özgür/açık kaynak kodlu yazılım düşünce yapısı ve gördüğü destek ile çok hızlı büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Bu büyüme sadece çekirdek ve temel yazılımlar ile değil değişik konulardaki özelleşmiş yazılımlarla da sürüyor. Kimya, medikal, mekanik, ve tabiki elektronik bu özelleşmiş kollardan bazıları. Biz bunlardan sadece elektronik konusu inceleyeceğiz ve GNU/Linux’daki bazı elektronik yazılımlarını tanıyacağız.

bm-institute

gEDA

gEDA belkide GNU/Linux altındaki en ciddi elektronik paketlerinden biri. Simulasyon, şema çizimi ve baskı devre hazırlama yazılımlarını içinde sunan gelişmiş bir paket.

siber güvenlik

Paketin temel yazılımı gschem programı. Gschem programı geniş bir kitaplığa sahip olan ve devre şeması tasarlamaya yarayan basit bir program. Program basit ama bu program aracılığı ile yapılabilenler gerçekten müthiş. Öncelikle programın kayıt dosyası düz metin formatında. Bu özelliği sayesinde programın dosyasına kolaylıkla ulaşılıp, dosya farklı amaçlar için kullanılabiliniyor. Bunlardan bazıları yapılan devre şeması SPICE simulasyonuna ya da baskı devre programı olan PCB programının dosya formatına çevirebilen script yazılımları.

geda
Gschem ve PCB programlarının ekran görüntüsü

pcb

KICAD

GNU/LINUX altındaki başka bir paket programda KICAD. Program wx widgets arayüzü ile hazırlanmış. 3d objelerde wings3d programı kullanılmış. Program proje yöneticisi olarak çalışıyor. Şema çizimi ve baskı devre hazırlaya biliyor. Hazırlanan baskı devreyi 3d. olarak olarak görme imkanı sunuyor ve paketin içerisinde gerber dosyaları içinde bir gerber view programı bulunuyor.

Programın sadece baskı devre kısmını inceledim ve bazı sıkıntılarla karşılaştım. Kullanımı çok kolay bir program değil. İstenen elemana ulaşmak biraz zor, geri alma özelliği ve (baskı devre bölümünde) kes – yapıştır özellikleri yok. Bunlarda kullanımda sıkıntılar yaratıyor. Ama bunun yanında module editor’un olması yani herhangi bir parçacık üzerinde rahatlıkla değiştirme yapılabilmesi, internetten modul desteği sağlanması başarılı yanlarından bir kaçı.

kicad

kicad-nedir

PiKDEV

Mikrodenetleyici yazılımları GNU/Linux’da kısmen sıkıntılı olan programlar. Gerek programlaması olsun, gerek simulasyonu olsun (onlarca yazılım incelememe rağmen) dört dörtlük olan bir yazılım bulmak zor.

PiKDEV yazılımlar içinde programlama konusunda en başarılı olanı. Temelde geliştirme ortamı olarak tasarlanan pikdev programının içinde dahili bir editör ve programlama arayüzü bulunuyor. Sitesinden de desteklediği donanımların şemalarına ulaşılabiliniyor.

pikdev

YaPIDE

Matthias Toussaint tarafından geliştirilen ve sadece 0.1 versiyonu bulunan bir program. Geliştirme ortamının yanı sıra simulasyonun bulunması güzel bir özellikken, simulasyonun sadece pic 16F628 için geçerli olması bu güzelliği kısmen zedeleyen bir neden.

yapide

Gnusim8085

Intel 8085 işlemcisi için geliştirilen, içerisinde assembler desteğide olan bir simulasyon aracı.

gnusim8085

Ktechlab

Ktechlab geliştirilmeye başlayalı uzun bir zaman olmamasına hatta daha 0.2 versiyonunda bulunmasına rağmen gelecek vaad eden bir yazılım. Başlıca özellikleri temel elektronik elemanlarından oluşan (0.3 versiyonunda buna op-amp’da eklenecek) basit bir devre simulasyonu, gpsim entegrasyonu ile pic simulasyonu, Microbe derleyicisini desteklemesi ve kullanıcının oluşturduğu akış şemasının assembly ya da microbe diline çevirmesi.

ktechlab

GPUTILS

Gputils, pic ile uğraşmak isteyenlerin sisteminde mutlaka bulunması gereken, kullanılan mikrodenetleyici yazılımlarının ihtiyaç duyduğu temel bir pakettir. İçerisinde assembly derleyicisi ve diassembler gibi araçların yanında pek çok küçük yazılımlarda sunar.

JAL

Jal, pascal dil yapısana sahip pic mikrodenetleyicileri için geliştirilen bir dil. Kullanım kolaylıği ve internette kaynak bulunabilmesi* avantajlarının yanı sıra versiyonların uzun aralıklarda geliştirilmesi ve 18X serisine destek vermemesi en büyük dezavantajları.

SDCC

SDCC – Small Device C Compiler , adından da anlaşılabileceği gibi sadece pic mikrodenetleyicileri için değil onun dışında ki denetleyiciler içinde C dilini derleyebiliyor. Tanıdığı başlıca denetleyiciler Intel 8051, Maxim 80DS390, Z80 tabanlı mikrodenetleyiciler ve PIC16 ve PIC18 serisi mikrodenetleyiciler.

Oregano

GNU/Linux, devre simulasyonu konusunda zengin sayılabilecek bir işletim sistemi. Bunlar içinde de benim en çok beğendiklerim ktechlab, oregano, tkgate programları. Oregano hem spice, hemde gnucap devre analiz programlarını tanıyan GTK grafik arayüzü kullanılarak geliştirilmiş bir yazılım. Uzun zamandır geliştirilmemesine rağmen son zamanlarda geliştirilmesi hız kazandı.

oregano

Tkgate

Tkgate (yine adı üstünde) tk ara yüzü kullanılarak geliştirilmiş bir dijital devre simulasyon yazılımı. Bünyesinde mikroişlemci simulasyonu için logic analiz arayüzü, mikroişlemciler için microcode ve macrocode simulasyonu ve çıkacak olan 2.0 versiyonunda bulunan emulatör özellikleri ile diğer simulasyon yazılımlarından ayrılıyor.

tkgate

qucs

Qucs şuan için 0.0.7 versiyonuyla dağıtılan ve sunduğu bazı özelliklerle alternatif
oluşturan bir simulasyon aracı. Hızlıca qucs (Yardım dosyasında anlatılan örnek uygulama):

 1. ./qucs komutu ile qucs programını başlatın.
 2. Sol tarafta bulunan sekmelerden components olanı seçin
 3. Components sekmesinin içinden lumped components bölümünü seçin
 4. Bu bölümden bir adet toprak ve iki direnç işaretleyerek çalışma alanına yerleştirin. Elemanları çalışma alanına sürükle – bırak ile değil elamanı seçtikten sonra çalışma alanına bir kez basarak yerleştiriyoruz.
 5. Components sekmesinden source bölümünü seçin
 6. Bu bölümden dc Voltage Source elemanını çalışma alanına yerleştirin. Yerleştirmeden önce farenin sağ tuşu ile yerleştirdikten sonra Ctrl – R tuşu ile elemanın yönünü değiştirebilirsiniz.
 7. Elemanları yerleştirdikten sonra Insert Wire ya da Ctrl – E tuşu ile elamanları birbirine
  bağlayın
 8. Direnç elemanını seçin ve iki kez ard arda basın.
 9. Karşınıza Edit Component Properties çıkacak.
 10. Buradan direncin değerini 50 ohm diğer direncin değerini 100 ohm yapın yapın.
 11. Şimdi iki direnç arasındaki hattı seçili hale getirin ve Insert menüden Wire Label’ı
  seçin ya da Ctrl – L tuşuna basın.
 12. Çıkan simgeyi seçili hattın üzerine götürüp bir kez basın.
 13. Karşınıza bir pencere çıkacak, buraya Voltaj kelimesini girin.
 14. Components sekmesinden simulations bölümünü seçin ve burdaki dc simulations
  elemanını çalışma alanına ekleyin.
 15. Çalışmanızı kayıt edin.
 16. F2 tuşuna basın ya da menüden simulations’ı seçin.
 17. Karşınıza boş bir çalışma alanı çıkacak. Bu alana sol taraftan Tabular’ı ekleyin.
 18. Açılan pencerede Voltaj kelimesini bulup üzerine iki kez tıklayın.
 19. Ve sonuç. Voltaj olarak adlandırdığımız hatta ki gerilimin değeri.

qucs

qucs-nedir

EDA INDEX

Eda index programı web tabanlı bir program olup, hazırladığınız proje ile ilgili baskı devre, şema, programlanabilen donanımlar ile ilgili bilgileri saklamaya yarayan ihtiyaç anında çok işe yarayabilecek bir programdır.

VIPEC

Farklı bir simulasyon programı da vipec. Çok inceleme fırsatı bulamadığım hakkında fazla dokümanda bulunmayan alternatif bir simulasyon yazılımı.

vipec

arıcılık malzemeleri
Şeyma Keskin
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

1 Yorum

 1. Teşekkürler yazı için, başka işletim sistemine geçsem olur mu diye baktım olmazmış. Elektronikte windowsun alternatifi yok.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...

Orman Mühendisliği‎ Maaşları

İnşaat mühendislerinin maaşları birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin devlette mi çalışıyor yoksa özel bir şirkette mi, sahada mı yok ofis içerisinde mi...

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...