Eski Cep Telefonunuzdan Uzaktan Kumanda Yapımı

18
38
Eski Cep Telefonunuzdan Uzaktan Kumanda Yapımı

Ucuz bir aparat ve biraz da el hüneriyle cep telefonunuzu çaldırarak birden çok aracı çalıştırabilirsiniz. Cep telefonu ile uzaktan kumanda yapımı projemize başlayalım. İlk adım Uygun röleyi bulun. Cep telefonunuzun bizim kullandığımız Siemens S55 modelinde olduğu gibi titreşim özellikli alarma sahip olması gerekiyor. Motorola Razr, Nokia 321O gibi klasik cep telefonları bu işi görüyor.

telefon

Uzaktan kumanda çözümü için çalışan bir SIM kartına ve elektrik alışverişinde düzenli kanallarda voltaj ayarlaması için ufak bir röleye ihtiyacınız var. 5 voltluk cep telefonumuz için bu parçayı yaklaşık 15 TL’lik bir fiyata temin edebildik. Cep telefonunuzu açmak için bir yıldız tornavida gerekiyor. Kaynak cihazı ve bağlantılar için de uygun parçalardan temin etmeniz şart.

İkinci adım kontağı açınız. Röleyi titreşimli alarm motoruyla tetiklemeye çalışacağız. Harici aramalarda kontağın devreye girmemesi için cep telefonunuzdan sadece kendi aramalarınızla cihazın çalmasını sağlayacak ayarları yapın. Titreşim motoruna ulaşmak için Siemens S55’de bataryanın altındaki dört civatayı sökmemiz gerekti. Titreşim motoru (orantısız yapısından hemen ayırt edebileceksiniz) kasanın ortasında yer alıyor ve kolayca sökülebiliyor. Röleye bağlayacağımız PCB’deki bağlantılar, titreşim motorunun tam tersi yönünde.

Eski Cep Telefonunuzdan Uzaktan Kumanda Yapımı 2

Üçüncü adım birleştirin. Kontakları iki kabloyla lehimleyin. Lehimde hafif ve ince çalışmalısınız, aksi takdirde kısa devre yapmaları mümkün. Ayrıca yaptığınız işlemi bataryayı söküp takma nedeniyle daha sonra yeniden yapmanız gerekebileceğinden titiz çalışmanızda yarar var. İşlem bitince cep telefonunuzu toplayın.

batarya sökme

Dördüncü adım röleyi bağlayın. İki kontağa titreşim motoru yeteri kadar voltaj sağlayacak. Bizim rölemizde üçlü anahtar kontağına iki bağlantı yaptık. Cep telefonunuzun gerekli voltajı desteklemesine bağlı olarak her gruptaki orta kontak aynı gruptaki iki harici kontaktan birine bağlanacak. Kabloları hedef cihaza giden anahtarın kablosuna lehimleyin. Bizde PC’ye gidiyordu.

üçlü anahtar kontağı

Beşinci adım radyo anahtarını açın. Anakarttaki iki kontak birbirine bağlanınca PC’miz kendiliğinden açılıyor. Bu ikisine “Power SW” (güç/elektrik anahtarı) diyoruz. Röleden gelen kablolara klips ekledik. Cep telefonu arandığında röle otomatikman devreye giriyor ve PC açılıyor. Eğer cep telefonu titreşmeye devam ederse bilgisayarı kapatıyor çünkü bir titreşim açarken (I) diğeri kapatıyor (0). Eğer buraya kadar bir sorun yoksa telefonu çok çaldırmamaya dikkat edin.

Uzaktan Kumanda Yapımı

Sonraki İçerikGNU/Linux ve Elektronik
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

18 Yorum

  1. Merhaba Oğuzhan bey.Ben de elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim şu an.Tecrübelerinizden yararlanmak ve önerilerinizi almak için size ulaşmak istiyorum bana telefon numaranızı yazabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler

  2. Titreşim motorundan değilde hoparlöre gelecek olan akıma göre bir şeyler yapabilir miyiz ? Biliyorsunuz telefonlarda farklı numaralara ya da uygulamalara ait farklı sesler atayabiliyoruz. Mesela 3 farklı numaraya 3 ayrı ses tonu atayıp buna göre işlem yaptırabilir miyiz ?
    Örneğin Baba sms attığında ya da aradığında Pc açılsın, anne sms ya da aradığında attığında çamaşır makinesi çalışsın, çocuk sms attığında ya da aradığında (varsayalım) Playstation çalışsın gibi .

    • Tabi olabilir. Yazıda ki yöntem cok ilkel. Bunun yerine arduino veya diğer geliştirme kartları kullanabilir. Çok fazla ev otomasyon uygulamaları var. Akıllı evler diye geçiyor. Onlara göz atabilirsiniz.

  3. Bilgisi olmayip fikri olan bir arkadaş daha İzzet Kaya.
    Bu arada titresim motoruna role baglamak güzel fikir teşekkürler..

  4. Usta merebaben meslek lisesi elketirikçi mezunuyum Bi fabrikada arza bakım elemanı olarak çalışıyorum.nicola Tesla cok ilgimi çekiyo Bi capsin nefretinizi elektirige dönüştürebilirsiniz bütün dünyayı aydınlatırdı dio Tesla ilgi bilmediğimiz yönler sözler varmıdır yayınlarsanız sevinirim böle Bi AR-GE proje olursa Gönül’lü destek vermek isterim saygılar

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.