Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü

1427
Yat İşletme ve Yönetimi bölümü

Yat işletme ve yönetimi bölümü, meslek liselerinden sınavsız geçiş ile veya YGS-6 puan notuyla öğrenci alınmaktadır. Bu bölüm sadece İstanbul, Yalova ve Bartın da bulunmaktadır. Bu bölüm 2 yıllık ön lisans bölümüdür.

Yat İşletme ve Yönetimi Bölümü Nedir? Bu bölümün amacı mezunlarını yat kaptanı, yatlarda vardiya zabiti, brokerlik, denizcilik sigortacılığı, liman yönetimi ve benzeri alanlarda görev almasıdır. Ayrıca DGS sınavı ile de 4 yıllık bölümlere geçiş yapma hakları vardır. Deniz işletmeciliği ve yönetimi, denizcilik işletmeleri yönetimi, lojistik yönetimi, seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği bölümlerine geçebilirler.

Yat işletme ve yönetimi bölümü dersleri hakkında merak edilenler ise öğrencileri, matematik, fizik, işletme, bilgisayar derslerinin yanı sıra, seyir ve gemicilik, marina ve yat işletmeciliği gibi bölüm de uzmanlık için gerekli dersleri de görmektedirler. Ayrıca zorunlu olan inkılap tarihi ve Trük dili dersleri de bulunmaktadır.

Yat İşletmeBu bölüm İstanbul Piri Reis üniversitesinde özel, yarı burslu ve tam burslu olarak okutulmaktadır. Bunun yanı sıra Yalova meslek yüksekokulu ve Bartın meslek yüksekokulunda vardır. Bu mesleğin gerektirdiği özellikler şunlardır; açık havada ve özellikle denizlerde yaşamaktan hoşlanmak. Sağlam bir bedene sahip olmanız gerekiyor. İşitme ve konuşma engeli bulunmayan. Yaratıcı, sabırlı ve işbirliğine açık olmalıdır.

Okulu bitirenler, 4 aylık deniz stajından sonra Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemi Adamları Sınav Merkezinde yapılan sınav sonucunda yat kaptanlığı belgesini alabilirler. Kamu durumlarında çalışma hakları vardır. Ayrıca özelde de çalışabilirler tabi ki. Ücret olarak ta özel sektör tabi ki oldukça fazladır. Ancak sizin tecrübeniz ve gelişimizle belirlenir bu ücret.

Bu bölümü seçecek olanlar kesinlikle denizi çok sevmeli. Çalışma ortamı tamamıyla denizdir. Her türlü hava şartı çalışmayı etkiler. Denize düşme riski hep vardır. O yüzden denizi seven her şartta çalışabilecek olan insanların seçmesi gereken bir bölümdür.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.