Ana SayfaAstronomi ve AstrofizikEvrende Yalnız Mıyız?

Evrende Yalnız Mıyız?

Evren… 1 kelime 5 harf… Ama düşünemiyoruz. Düşündükçe çıldırıyoruz gibi. Sonsuzluk diye nitelendirdiğimiz o garip sezgisel yapının kaynaklarından bir tanesi. Evrende yalnız olup olmadığımız hakkında her okurun farklı yorumlar içeren düşüncelere sahip olduğunu da adımız gibi eminiz fakat evrende yalnız olmadığımızı söyleyen yıllarını bu çalışmalara adamış bir bilim insanı var. Dünya dışı yaşam arama projesi ya da sizlerin daha iyi bildiği ismi ile SETİ projesinin direktörü Richard Cook yeni bir radyo dalgası kaydettiklerini açıkladı.

Peki bu radyo dalgası da neyin nesi? Gerçekten kayda değer mi? Bunun hakkında tartışsak iyi olacak çünkü mesajın içeriği henüz anlaşılabilmiş değil. NASA’nın geçen yıl ki toplantısına katılan Richard Cook bu sinyalin 6000 ışık yılı uzaklıkta bulunan Yay takımyıldızlarında yer alan “Alpha 67B” yıldızdan geldiğini açıkladı. Gönderilen sinyalin çok karmaşık algoritmalara sahip olduğunu açıklayan Cook bu algoritmalar Nasa’da çalışan kriptoloji uzmanları tarafından 5 yıl içerisinde çözüleceğini açıkladı.

nasa

Gönderilen bu mesajda ” Kontrol 1,2,3 ” gibi basit bir kelime üstünde yoğunlaştıklarını açıklayan yetkililer, “Şayet mesajın içeriği bu kadar basit ve anlam ifade etmeyen kelimeler bütünü ise uzaylı olarak nitelendirdiğimiz varlıkların o kadar da zeki varlıklar olduğu konusunda şüpheye düşmemek elde değil” şeklinde açıklama yapmıştır. Fakat Nasa da çalışan yetkililerden bazıları ise mesajın tamamen farklı şeyler içerdiğini NASA’nın toplantı da kamuoyunu kandırdığını insanları gelişmelerden haberdar etmemek ve üstünü örtmek için bu şekilde bir yol izlediğini de belirtmiştir.

Evrende yalnız olmadığımızı mı düşünüyorsunuz? Ya da evrende sadece yaşamın “Dünya” adlı gezegende mümkün olabileceğini mi? Özellikle NASA’nın yaptığı çalışmalar neticesinde ortaya çıkan içerisinde su ve oksijen barındıran üstüne üstlük yaşam formuna sahip olabilecek sıcaklık, nem veya iklim koşullarına sahip gezegenlerin var olduğunu fakat bunun için teknolojinin yetersiz kaldığını belirten açıklamaları aslında dünya benzeri gezegenlerin olabileceğini gözler önüne sermiştir.

Tüm bu olayların bir de dini boyutu vardır. Kuran-ı Kerim’de de dünya dışında yaşama ait bazı ayetlere rastlamak mümkündür. İnanın ya da inanmayın! Kutsal kitapta yazan bazı ayetler evrende yalnız olmadığımıza işaret ediyor gibi. İsterseniz bunlara göz atalım…

  • Göktekiler ve yerdekiler, isteyerek veya istemeyerek gölgeleri ile beraber Allah’a secde ederler.” (Rad, 15)
  • Biz Adem oğullarını, yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık ( Yasin, 81)

Dini boyut olarak yorumalamak isterseniz bu iki ayet üzerinde zihninizi meşgul edebilirsiniz. Fakat mühendis beyinlerin youtube kanalında yaptığımız yayın sırasında Astrofizikçi Dr. Selçuk Topal samanyolu galaksisinde yalnız olabileceğimizi söyledi lakin diğer galaksilerde insan türü varlıklar olmasa da yaşam formlarının olabileceğini belirtti. Ama düşünsenenize, uçsuz bucaksız şu evren sadece bizim için mi yaratıldı? Sadece bizim için mi var? Sorgulamamız gerekiyor.

evren

Son zamanlarda sosyal medya ortamında bulunan bazı haberlerde uzaylı otopsisi, uzaylı etkileşimleri ya da daha da öteye giderek uzaylılarla çaylı kurabiyeli fotoğraflar tamamen insanları aldatmaya ve kandırmaya yönelik girişimlerdir. Merak etmeyin uzaylı diye nitelendirdiğimiz varlıklar çay ya da kurabiye kavramlarını bilmiyorlardır emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: uzayda hayat var mı?

Özellikle eski Nasa Astronotu Edgar Micthell ısrarla evrende yalnız olmadığımızı belirtiyor. 1971 yılında Apollo 14 uzay görevi başta olmak üzere birçok Nasa görevinde bulunan Micthell Nasa’nın dünya dışında yaşam olduğunu gösteren birçok belgeyi haber servislerinden sakladığını katıldığı birçok radyo programında iddia etmiştir. Fakat dönemin Nasa sözcüsü Michael Cabbage Nasa’nın hiçbir şekilde böyle bir belgesinin olmadığını, şayet böyle bir belgenin varlığının olduğuna dair herhangi bir bilgi olursa da kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etmiştir.

edgar micthell

Evrende yalnız mıyız? sorusu her insana göre değişik cevaplar içermesine rağmen bu uçsuz bucaksız evrende yalnız olabilir miyiz?

 

Mushab Bedirhan Andız
Mushab Bedirhan Andız
Matematik Araştırmacısı ve Yazar
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?