Fizyoterapist Maaşları

18155
Fizyoterapist Maaşları

Bu yazımda fizyoterapist maaşları hakkında bilgi vereceğim. Fizyoterapistler hem özel sektör kurumlarında hem de kamu kuruluşlarında istihdam imkanı bulabilen, son günlerde oldukça tercih edilen bir meslek dalıdır. Çok özel bir meslek olan fizyoterapistlik mesleği 200 yılı aşkındır var olan saygın bir meslektir. Kamu kuruluşlarında çalışmakta olan fizyoterapistler; Sağlık Hizmetleri alanına dahil olarak eğitimi 4 yıl süren bir lisans bölümünün mezunu olarak göreve başlarlar. Fizyoterapistler devlet kademelerinde kadrolu bir memur olarak çalışabildiği gibi sözleşmeli olarak da iş imkanı bulabilmektedirler.

Fizyoterapist

Fizyoterapistlik mesleği, çeşitli sebeplerden dolayı oluşan hareket bozukluklarına sebep olan yaralanmalar, hastalıklar ve yaşlılık sebebiyle ağrılar ve fonksiyonel bozukluklar yaşayanlara fizik tedavi ve rehabilitasyon bilgilerine göre değerlendirme yöntemlerini kullanarak hastayı tedavi etmeye çalışan bireylerdir. Elbette ülkemizdeki duruma bağlı olarak fizyoterapist maaşları da oldukça iyidir. Ülkemizin maddi koşullarına göre maaş durumunun oldukça iyi olduğu söylenebilir.

Fizyoterapist Maaşları ne kadarFizyoterapist maaşları diğer meslek maaşlarına göre oldukça cezbedicidir ve gençler bu yüzden son yıllarda üniversite tercihlerini yaparken fizik ve rehabilitasyon bölümünü tercih etmektedirler. Bugün, Fizyoterapi mesleğini icra edenler hareket ve fonksiyonun, çeşitli sebepler yüzünden tehdit altında olan tüm durumlarda, harekete bağlı sağlık durumuyla alakalı kişinin hayat kalitesinin yükseltilmesinde her gün sayıları artarak hizmet vermektedirler. Dünya toplumlarında ve de ülkemizde yaşayan insanların günümüzde ve gelecekte bekleyen olası ihtiyaçları fizyoterapistlik alanının gelişim durumunu kaçınılmaz hale getirmektedir.

FizyoterapistGenel olarak hastanelerde veya özel fizyoterapi merkezlerinde çalışmakta olan fizyoterapistler, işinde uzman olan bir doktorun tanı koyduğu hastalara eğitimini aldıkları çeşitli fizik tedavi teknikleri uygulamaktadırlar. Öte yandan ilgili hastayı kontrol altında tutarak doktorun verdiği talimatlar ile fizik tedavi uygulaması öncesinde, sırasında ve sonrasında oldukça önemli bir rol oynamaktadırlar. İstihdam ve görev alanı her geçen gün biraz daha genişleyen fizyoterapistler, yalnızca hastanelerde değil çok çeşitli alanlarda da görev almaya başlamışlardır.

Tabi devlet kurumlarına ve özel sektöre göre fizyoterapist maaşları farklılık göstermektedir. Bugün devlet kademesinde çalışan bir fizyoterapistin maaşı 1800-2900 lira arası değişirken özel klinik ve özel sektördeki çalışmalarına göre bu meblağ oldukça yükselmektedir. Özel ya da çeşitli devlet kurumlarında çalışan fizyoterapistler 10.000 TL’ ye kadar varabilen maaşlar almaktadırlar.

Fizyoterapi mesleğinde hasta ile olan ilişki oldukça önem arz eder. Bazen ve belki de çoğu zaman hastanın hassas duygusal durumu ve psikolojisine göre hareket etmek gerekebilir. Hasta ile uzman arasında oluşan güven çok mühimdir. Güven verici ve yapıcı davranışlar, zaten oldukça özel olan bu mesleğin yapı taşlarındandır ve ciddi eğitim ve uzmanlık gerektirir ki bu yüzden halk arasında ”kırıkçı-çıkıkçı” olarak bilinen, ne olduğu meçhul olan kimselerin kendini fizyoterapist olarak tanıtması doğru değildir.

11 Yorum

 1. Ben ftr mezunuyum kesinlikle pişmanlıktır çalışma şartları zor maaş düşüktür özel bir üniversiteden mezunum 120 bin civarı masrafım oldu 2500 tl maaş veriyorlar hesabı siz yapın kesinlikle seçilecek bir meslek değil

 2. Sallamışsınız gerçekten. Hangi gelecek, hangi dolgun maaş?
  Ben de Ftr son sınıf öğrencisiyim. Bölüm değiştirmeyi çok kez düşündüm ama ne yazık ki sene kaybı olarak düşünerek hata yaptım.
  Tabi ki çok saygın bir meslek, manevi açıdan tatmin eden bir meslek. Fakat maaleaef işin içine hayat koşulları girince maaş konusunu ister istemez düşünmek zorunda kalıyoruz.
  Şuanki durum, özelde 3bine iş bulanlar şükrediyor ki bu sayı baya az. Devlete atanabilmek diye bir şey de yok zaten.
  Yazmayın kardeşler..

 3. Arkadaşlar bende fizyoterapi düşünüyorum bana bu meslek hakkinda bilgi verebilecek olan fizyoterapistler varsa ulaşabilir mi

 4. Maaşlar konusunda bayağı abartmissiniz yada araştırma yapmadan sallamissiniz. Ayıptır günahtır insanları yanlış yonlendiriyorsunuz. Sevgili gençler 15 yıllık fizyoterapistim böyle desteksiz dayanaksız açıklamalara inanmayın.

 5. Sallamayın arkadaşım fizyoterapistliği bitirdiler ve okadar maaşı nerenizden uyduruyorsunuz anlamış değilim,bölümü okumayı düşünenler gidip bi fizyoterapistle konuşsunlar derim.ftr okuyorum ve bi ay sonra mezunum yaşım elverse başka bir bölüm okumayı düşünüyorum artık,sizin gibi sallayanlar yüzünden bölümü yazıp okudum ve keşke gerçekler sizin dediğiniz gibi olsa insanların gelecekleriyle de oynamayın şurda.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.