Türbülans Nedir?

Sıkça gündemde olan bir diğer hava problememiz türbülans, pilotlar ve yolcular için sıkıntılı anlar oluşturmaktadır. Türbülans (Hava Burgacı) Nedir?

Halk dilinde ”Açık hava boşluğu, Sarsıntı” olarak nitelendiriliyor. Açık havada yapılan bilimsel araştırmalar sonucu sıcak hava ve soğuk havanın yer değiştirme olayı veya bulutlardan kaynaklanan bir hareket tespit edilmiştir.

Bu hareketlilik, uçmakta olan bir uçağa kısa süreli bir sarsıntı verebilir yahut irtifa alışverişi şeklinde gerçekleşebilir. Türbülans esnasında seslerin oluşması gayet normel karşılanır ve bu seslerin oluşmasının sebebi kanatların ileri geri oynamasıdır.

türbülans

Bu durum, uçak kanatlarının esnekliğini birkere daha hatırlatır. Ayrıca kanatların esnek olması düşük ve orta derece türbülansları rahatlıkla kaldırabilme gücüne sahiptir.

Türbülanstan Nasıl Kurtulabiliriz?

Normelde uçuşa çıkmadan önce uçuş rotası belli olur ve yaşanacak hava değişimleri uçuş öncesi belirlenir. Ani çıkan veya belirlenemeyen türbülanslar ise uçmakta olan uçağın hızı ve  irtifasını değiştirilerek atlatılabilir. Yolcuların ise emliyet kemeleri takılı halde seyahat etmesi önerilir. Türbülas esnasında orta sıraların en az etki gördüğü yer olarak belirlenmiştir.

Türbülans emniyet kemeri

İlker Coşkun
Eğitimimin 12 yılını Türkiye'de aldım ve üniversite eğitimimi yurt dışından gerçekleştiriyorum. Şuan havacılık ve uçak mühendisliği öğrencisiyim. Elimden geldiği kadar sizlerle bilgimi paylaşacağım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar