Ana SayfaÜrün İncelemeFocal Kulaklıklar Hakkında Her Şey

Focal Kulaklıklar Hakkında Her Şey

Bu yazı 2024 yılı boyunca geçerliliğini koruyacaktır muhtemelen ama ilerleyen yıllarda yeni ürünlerin de eklenmesiyle yeni yazılarımız da sizinle olacaktır. Para gerektiren bir süreç olacağı kesin, benden de ne kadar bütçe çıkar bilemem, o sebeple yurtdışında denediklerimle de kısmen bir kaynak oluşturabilirim sizler için.

Öyleyse incelemelerimizi taçlandıralım.

Focal kulaklıklar neden bu kadar pahalı?

Bu kulaklıklar artık bir fetiş ürünü olmuş vaziyette. Focal’in ses sistemlerine de baktığımızda hak ettiğinin 2 katı fiyata satıldığını rahatlıkla görebiliriz. Focal Hi-Fi sektörü içerisinde başarılı bir markadır ama özellikle ses sistemi olarak daha iyi ürünler bulabileceğimiz (ve daha uygun fiyatlı) çokça marka vardır. Kulaklıkları da bu şekilde, fiyatları gereksiz şişirilmiştir.

focal scala utopia evo

Focal Clear MG, Focal Stellia ve Focal Utopia 2022

Ah ah, 1500 dolara alıcı bulan Focal Clear MG, seni niye bu kadar pahalı yaptılar? Aldığım ilk Focal ürünlerinden olan Focal Clear MG’yi ilk denediğimde abartmıyorum, hayal kırıklığından neredeyse ağlayacaktım. 50 dolarlık Çin malı kulaklıklardan farksız ses veren bu ürün, satın alındığı gibi satışa çıkarılan birkaç modelden biri. Amazon’da görece daha uygun fiyata satılıyor ama yok, bendeki Koss Porta Pro’dan farkı yok. Ki kendisi 1000 liralık dünyanın en f/p kulaklığıdır.

focalclearmg

Kesinlikle şık bir kulaklık ama sesi de bir o kadar kötü. Focal’in Bathys dışındaki bütün 1500 dolar ve altı ürünleri felaket derecede kötü bir ses vermektedir. Bunu dünyadaki tüm mağazalarında deneyimleyebilirsiniz.

Focal Stellia, Focal Clear MG’den sonra “Oh be, dünya varmış!” dedirtecek kadar iyi bir kulaklık ama o da ne? 3000 dolar fiyatı var, haliyle vergiler eklenince Türkiye’de daha pahalı. Ben şahsen neredeyse Sennheiser HD 820 kadar iyi buldum. Sennheiser HD 820 ise Türkiye’de kısmen pahalı da olsa aslında Stellia’dan çok daha ucuz bir kulaklık. Elimdeki en iyi kulaklık HiFiMAN Arya denebilir, 1000 dolar civarında fiyatı var (Yurtdışı) ve 3000 dolarlık Stellia’dan da Sennheiser HD 820’den de iyi. Tabii Amazon’da doping uygulamışlar Türkiye fiyatına. (Arya’nın)

Stellia, doğal, gövdeli, basları net, vokalleri sade, tizleri kulak tırmalamayan ama çok net bir kulaklık olarak karşımıza çıkıyor. HD 820 kadar iyi basları yok, sahnesi yok ama tizleri daha kaliteli (Yoğunluktan bahsetmiyorum) ve daha gövdeli bir sese sahip.

focalstellia

Utopia 2022, ilk çıkan Utopia’nın biraz daha iyisi. Sonunda Sennheiser HD 820’den biraz daha iyi bir kulaklık. Stellia’dan daha net baslar, daha temiz vokaller ve yakın tizler. Sahne daha iyi Stellia’dan. Peki fiyat? 5000 dolar. Tamam dinamik kulaklıkların en iyisi ama asla bu fiyatı hak etmiyor. Ne demiştik? 1700 dolarlık Sennheiser HD 820’den biraz daha iyi. Açıkçası Stellia bana uyguna gelmese ben de almazdım. Utopia 2022’ye ise asla o parayı vermem. Eğer iyi bir amfiniz varsa planar (Dinamikle aynı çalışma mantığına sahip ama planar deniyor) kulaklıklara yönelin. HiFiMAN Susvara şu anda elektrostatik olmayan kulaklıklar arasında en iyisi. Elektrostatik olarak 60000 Euro’luk Sennheiser Orpheus’u tanıtmıştık, kendisi de o fiyatı hak etmiyor. Neden? Zira 18000 dolarlık elektrostatik sistem HiFiMAN Shangri-La şu anda dünyanın en iyi kulaklık sistemi.

Focal Bathys gerçekten de en iyi Bluetooth kulaklık mı?

Karşınızda Focal’in tek görece uygun fiyatlı ama sesi gerçekten iyi kulaklığı. Bang and Olufsen modellerinden biraz daha iyi bir sesi var, bu sebeple mevcuttaki en iyi Bluetooth kulaklık bu. Kendisinin Clear MG’den daha iyi bir sesi var ve neredeyse yarı fiyatında. Bu kulaklık Focal’in “Alın” dediğim tek kulaklığı. Diğerleri fiyat olarak gereksiz pahalı.

Sonuç

Focal fetiş bir marka ama yine de en başarılı dinamik ve diğer bir ürün olarak Bluetooth kulaklığa sahip marka. Paranızı daha iyi değerlendirebilirsiniz, bence bu kadar fiyat verilecekse HiFiMAN tek geçerli marka. İncelemelerimiz devam edecektir, bekleyiniz.

Kayra Rıdvan ÖZCAN
Kayra Rıdvan ÖZCAN
Hi-Fi, bilgisayar donanımı ve robotik konusunda sürekli olarak bilgi edinen, güncel bilgilerden kendini mahrum bırakmayan, fen bilimleri ve felsefe sevdalısı, müziğe tutkun Mühendis Beyinler yazarı. YTÜ EHM 2020. 8 yıldır Mühendis Beyinler yazarı.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?