Ana Sayfa Eğitim Tarih Fransız İhtilalinin Sebep ve Sonuçları

Fransız İhtilalinin Sebep ve Sonuçları

Fransız ihtilali nedir? Fransız ihtilali, Fransa da uzun zamandır süregelen mutlak monarşinin, Katolik kilisesinin reforma zorlanmasıyla  yerini cumhuriyete bırakmasına verilen isimdir. Fransa da başlayan bu akım adeta yeri yerinden oynatmış ve tüm dünyaya sıçramıştır.

Fransız ihtilali

Fransız İhtilalinin Nedenleri Nelerdir?

Fransız ihtilali ile ilgili ihtilale sebep olan durumlardan birisi Fransa kralı ve yardakçılarıyla alakalıdır. Halk kendisi sefil haldeyken kralın ve etrafındakilerin son derece lüks ve refah içinde yaşamasına tahammül edememiştir. Birde buna lüks içinde yüzen kralın otoritesini korumak adına yaptığı baskı ve zulüm de eklenince iş iyice içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamıştır. Bu durumla beraber halkın birçok sosyal gruba ayrılması da ihtilali tetikleyen etkenlerdir.

Fransız İhtilalinin Nedenleri Nelerdir

Köylülerin halkın büyük bir bölümünü oluşturduğu Fransa da vergilerin de büyük bölümünün köylünün sırtlarına yüklenmesi ve de giderek arttırılması ihtilal öncesi önemli etkenlerdendir.

Fransız İhtilalinin Sonuçları Nelerdir?

İhtilalin en büyük sonuçlarından bir tanesi, Fransız insanı adına her bireyin devlet önünde eşit olduğunun yayımlanan bildirgeyle kabul edilmesidir. Şunu da belirtmek gerekir ki ihtilal öncesi Fransa tam bir ayrımcılıklar ülkesidir ve bu durum ülke adına devrim niteliğindedir. Eşitlik, adalet, hürriyet gibi kavramlar Fransız insanın hayatında yer etmeye başlamıştır. Zira bu ihtilale kadar adaletten, eşitlikten ve insan hakları gibi kavramlardan bahsetmek imkansızdı. İhtilal sonuç verdi ve insan hakları ilk kez güvence altına alındı.

Fransız İhtilalinin Sonuçları Nelerdir

Bütün bunlarla beraber diğer uluslar adına da ihtilalin çok önemli sonuçları ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlisiyse yayılan milliyetçilik fikriyle imparatorlukların dağılması ve ulus devletlerin ortaya çıkmasıdır. Artık asla yıkılamaz diye düşünülen imparatorluklar ve krallıklar yerlerini millet devletlere bırakmaya başlamışlardır.

İhtilalin sonuçlarından biriside çağ açıp çağ kapamasıdır. Fransız ihtilaliyle beraber yeniçağ kapanmış ve yakın çağ başlamıştır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar