Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiGeceleri de Çalışabilen Güneş Enerjisi Sistemleri

Geceleri de Çalışabilen Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerjisi sistemleri temiz enerji olarak nitelendirilen ve katı ya da sıvı yakıt tüketerek elde edilişi olmadan sadece güneş enerjisi kullanılarak elde edilen enerji türüdür. Geceleri de çalışabilen güneş enerjisi sistemleri şu şekildedir;

güneş enerjisi sistemleri
geceleri de çalışabilen güneş enerjisi sistemleri

Güneş enerjisinden el de edilecek sıcaklıklar farklılık göstermektedirler.

  • 20 ila 100°C olan uygulamalar (düşük sıcaklıklar).
  • 100 ila 300°C olan uygulamalar (orta sıcaklıklar).
  • 300 °C ve üzerinde olan uygulamalar ise yüksek sıcaklık uygulamaları olarak ortaya çıkmaktadırlar.

Düşük sıcaklık uygulamaları: Bina ısıtma soğutmaları, seralar, tarım ürünleri kurutulması, yüzme havuzları, tuz üretimi, sulama, güneş pilleri şarj edilmesi, güneş enerjisi sıcak su eldesi.

Orta sıcaklıklar: Buhar üretimi, buhar ile kısmi elektrik enerjisi.

Yüksek sıcaklık uygulamaları ise, çanak ve ışınları merkezde toplanan alıcılarla elektrik üretimi yapılmaktadır.

Fakat güneş enerjisi sistemlerindeki en büyük sorunlardan birisi de güneşlenme süresinin tüm gün boyunca olmamasından dolayı verim kaybı ve girdi maliyetlerinin yüksek olmasıydı. Ama artık güneşten tüm gün boyunca yararlanma imkanı da olacak. İlk başta yüksek maliyeti göze çarpsa da orta ve uzun vadelerde temiz enerji ve elektrik enerjisinden kazanımları ile bunu telafi edecektir.

Sistemin çalışmasını kısaca anlatacak olur isek, Gemasolar güneş enerji santrali 120 metrekarelik 2.600 güneş enerjisi panelinden oluşmaktadır. Toplam da 480 dekarlık alan üzerine kurulu olan santral İspanya’nın Sevilla ile Cordoba kentleri arasında kalan Andalusi ovalarında kurulmuştur, ve 7 gün 24 saat boyunca güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır.

güneş enerjisi sistemleri geceleri bile çalışan

Yukarıda bahsettiğim yüksek sıcaklıklı uygulama bu sistemde geçerlidir. Paneller, güneş ışınlarını merkezdeki kuleye iletir, Burada ışınlar Dünya ya ulaştıkları enerjinin çok daha yüksek ve yoğun olarak elde edilmesini sağlarlar. Buradaki enerji 500°C nin üstüne çıkarak erimiş tuz dolu depolarda saklanır, Tuz ise elektrik üretimi yapan tribünlerin dönmesi için buharın ortaya çıkmasında kullanılıyor.

Normal bir güneş enerjisi santrali yılda ortalama 1200-2200 saat çalışabilir iken, bu sistemde 6400 saat elektrik üretilebiliyor. Yıllık olarak 30.000 ev için elektrik üretimi sağlayan sistem ayrıca da 30 bin ton zehirli gazın atmosfere salınımını önlüyor. Sistemin maliyeti ise yaklaşık olarak 200 milyon Euro (600 milyon TL) Sistemin geri dönüşümü 18 yılda sağlanacağı düşünülür ise ve petrol ve diğer katı atık madde lerin fiyatlarının artışları göz önünde bulunduğu vakit bu sistemin orta ve uzun vadede çok iyi bir getirisi olacağı da düşünülmektedir. İspanya ayrıca Avrupa da rüzgar enerjisinden en çok enerji elde eden ülkesi olup, Almanya dan sonra da Güneş enerjisinden elde edilecek elektrik enerjisinde de 2. Ülke konumundadır. Bu tür sistemler ile Amerika’da bulunan Kuzey karolayna daki üniversite de araştırma yapmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?