Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

68
9
gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları 2015

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz teknolojisi mühendisliği ile karıştırılan bir meslek dalı. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri, her çeşit askeri ve sivil deniz aracını, araçlara ait makineleri ve tüm diğer donanımlarını tasarlayıp planlayan ve üretim aşamasını denetleyen kimselerdir. Temelde makine mühendisliğine dayanmakla beraber zamanla ayrı bir disiplin haline gelmiş bir mühendislik koludur. Genelde sayısal alanlarda başarılı olan, analiz yapma ve çizim yeteneğine sahip yaratıcı insanlara uygun bir meslek olan bölüm için merak edilen sorulardan biri de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşlarının ne kadar olduğu…

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendislerinin başlıca çalışma alanları üniversiteler, dizayn ve planlama ofisleri, denetim kuruluşları, tersaneler, atölyeler, denizcili ve lojistik şirketleridir. Ancak gelişen ve büyüyen sektör pek çok farklı alanda mezunlara iş imkanları sunmaktadır. Ayrıca kendini geliştirmeyi seven, araştırmacı ruha sahip ve girişimci biriyseniz alacağınız ek eğitimler ve gireceğiniz sınavlar ile iş imkanlarınızı arttırabilir veya terfiler alabilirsiniz. Örneğin 4 yıllık Lisans Programının tamamlanmasının ardından alınabilecek ek eğitimlerle gemilerde uzak yol vardiya mühendisi olarak çalışmak mümkün. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları da bahsedilen bu nitelikler ve yeterlilikler açısından ciddi farklılıklar göstermekte. Eğer seyahat engeliniz yoksa, uzun süreler boyunca evinizden uzak kalabiliyorsanız ve birikim yapmak istiyorsanız yurt dışında çok ciddi meblağlar kazanabilirsiniz.

gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları

Oldukça ağır ve zor şartlar altında da çalışmak zorunda kalınacak bir meslek oluşundan dolayı gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları mühendislikler arasında ilk 20 de sayılıyor. Yurt dışında evinizden uzakta çalışmayı kabul ederseniz 5000 Dolar ile 15000 dolar arasında değişen net maaşlarla çalışma şansınız çok yüksek olacaktır. Bir şirket bünyesinde sürekli olarak çalışabileceğiniz gibi tek bir projede geçici olarak da iş bulabilirsiniz. Kamuda da istihdam edilen Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri başlangıç olarak 2000 TL ile 3000 TL arasında maaşlar alıyorlar. Çetin ve yorucu çalışma şartlarına göğüs gerebilecekler için oldukça kazançlı olabilecek bir meslek.

Bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

68 Yorum

 1. Ben Gemi İnşaatı mühendisi olarak mezun olduğum dönemde tersanede iş bulamadım. Kriz vardı. Gemilerde ve sonrasında enerji santrallerinde çalıştım. Şimdi doğalgaz enerji santralleri de kapanıyor. Tersaneye dönemem tecrübem yok gemiye çıkamam o sıkıntıları çekemem. kendi işimi kursam bu devirde çok zor. Emekli olamam daha yaş dolmadı. Siz düşünün. Tersanede çalışan dönem arkadaşlarım maaşları yüksek diye işten çıkarılıyor yada maaşları yetmiyor. Maaşlar hakkında yazan arkadaşlar biraz sallamış gibi geldi. Üniversite tercihi yapacak arkadaşlar illa mühendislik yazmak istiyorlarsa makine ve elektrik mühendisliğinden şaşmasınlar derim. Ama başka şansları varsa tıp gibi ilerisi için kendileri adına daha iyi olur. En son Adana işletmesinde çalışan yeni mezun arkadaşın maaşı 2000 TL netti. Benden söylemesi deniz güzel olabilir gemiler falan ama o gemiler yapılırken ve yürütülürken çekilen çile alacağınız parayla kıyaslanamaz.

 2. Rıza bey İstanbul Aydınlı Mahallesi’nde MAN şirketi iyi bir ingilizcesi olan ve askerliğini yapmış olan mühendisleri alıyor . Çok iyi bir şirket şartları maaşları ve ortamı çok iyi gidip bakmanizi tavsiye ederim.

 3. Merhabalar , ben bu bölümü ukrayna ulusal denizcilik üniversitesinde okuyacağım. Sizce yabancı üniden mezun olduğum için herhangi bir dezavantaj var mı yoksa rusça okuduğumdan dolayı avantajım var mı ? Cevaplarsanız sevinirim

 4. Yorumları baştan sona kadar okudum.Bilgisi olanda olmayanda yorum yapmış ne yazık ki.Yazılanların yarısı yalan yarısı yanlış arkadaşlar.Gerçekten niyeti olan varsa gerçekleri anlatmaya çalışırım elimden geldiğince.ismailakdolan@gmail.com

  • (özelde) torpilin varsa iş kesin ama maaşlar eksik ve azar , hakaret
   (kamuda) torpilin varsa bile iş kesin değil ama maaşlar düşük ve azar , hakaret

   NOT: AZAR VE HAKARET İLK YILLARDA nereden biliyorum çünkü ben oralarda çalıştım bekçilik yaptım mühendis arkadaşlarım var onlar söylediler

   sen karar ver……….:(

 5. Gençler sakın ha gemi inşaat okumayın, ne tersanede çalışmak keyifli ne de ücretleri. İş alanı dar, bunun yerine makine mühendisliği okuyun şartlar ve ücret farklı olmasa da en azından çok daha fazla iş imkanı olur. 25 yıllık gemi mühendisi olarak söylüyorum. Gemide çalışmak çok zor ama ücreti yüksek. Eğer zihniniz ve bedeniniz hazır ve uygunsa o zaman olur ancak. Ama gemide çalışanların çok çok büyük kısmı koyaslanamayacak kadar daha düşük ücretlerle karaya geçmeyi tercih ediyor, demek ki gerçekten bir süre sonra çekilmez hale geliyor. Aman dikkat.

 6. Makalenizi cok faydalı buldum emeğinize sağlık. Size sormak istediğim bi kaç soru var rica etsem bana mailden geri dönüş yapabilir misiniz

 7. Üniversite sinavina girecegim bu sene yildiz teknik veya itü gemi inşaasi okuma isteğim var bana biraz bilgi verebilir misiniz is olanakları ve maas konusunda?

  • kardeşi iş bulamazsın bulsanda sana parayı eksik verirler sana 2300-3000 arasın net magış derler ama asla tam olarak vermezler yani eksik geç teslim olur arada bir cebede atarlar onlar parayı hemde asgari ücretle baslarsın bunları nereden biliyorum çünkü orada çalışıyorum ve yeni bir iş arıyorum

 8. Gençler yazmayın bu bölümü. maaşlar düşük çalışma şartları ağır ve iş olanağı 2006-2007’deki gibi değil. Torpiliniz yoksa aylarca iş arar durursunuz. bir yere CV bırakmışsınızdır kendini bilmez İK personeli CV’i okumadan sizi çağırır gidersiniz elinize CV’nizi alır CV’den yazan şeyleri okur ve bu sebeple sizinle çalışamayacağını söyler (bunu demek içinmi çağırdın diye çemkirmemek için kendinizi zor tutarsınız). Diyelimki bunları geçtiniz ve maaş konuşuluyor. Asgari ücret teklif edenide gördüm bu asgari ücrete çalışanınıda. Gemi inşa mühendisiyim İTÜ mezunuyum bir süre tersanelerde çalıştım (1 gün maaşımı zamanında almadım yeri geldi maaşı 2 ay sonra aldığım oldu) sonunda tepem attı bastım istifayı fırsatta vardı başka sektörlere yöneldim. gerçekten arada dağlar kadar fark var. Tersanede aldığım paranın 2 katından fazlasını alıyorum. Gemi mühendisliği pişmanlıktır.

 9. çalışmak isteyene iş çok ama sahada çalışma şartları çok kötü haftanın 6 günü çalışmak insanı bedenen ve ruhen bitiriyor . ha gelelim 6 gün çalışıp iyi maaş alırsın diye düşünenlere cevabım malasef maaşlar çok çok az 6 gün çalışıp net maaşı 2300-2400 olan birçok arkadaşım var.Şanslı iseniz haftanın 5 günü çalışıp net maaş 2500-2800 arasında alabilirsiniz .Bulacağınız işe bağlı herkese bol şans. Son olarak çok fazla para kazanmak istiyorsanız gemi makine mühendisliğine yönelebilirsiniz veya gemi inşaatı bölümünü bitirip makine derslerini saydırıp 6 ay staj yaptıktan sonra gemi makine mühde olabilirsiniz.İTÜ den mezunum.

 10. Abi Benimde Bir Sorum Vardı.Universiteyi Bitirdikten Sonra Bir Yerde Gemi Muhendisi Olarak İşe Başlama İhtimali Kaçtır?

  • ABHAZYA
   torpilin var ise iş bulma olanağın %100000000000000000000 ama torpilin yok ise nereden mezun olursan ol iş bulamazsın ben bu bölümü bitirdim (İTÜ) ama torpil olmadığı için bir yıl iş bulamadım aynı şekilde bölüm arkadaşlarımın çoğuda bulamadı bulanlarda torpille benim ortalamam daha yüksekti ama olmadı bende makineye karar verdim ve şu an okuyorum (YTÜ)

 11. 2007 YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri mühendisliği mezunuyum (ort3,16/4). Sektör 2008 de gümledi yani batak. 2009 da yedek subaylık bitti ve o zamandan buyana işsizim. Gidin yat kaptanı olun. Tc de mühendislik yok amelelik var.

 12. Torpil çok önemli, yurtdışı olayı da şöyle oluyor uzakyol vardiya mühendisi oluyorsun gemide mühendis olarak sorumlu olup seyahat ediyorsun; o da ilk 6 ay en az 700 dolar sonraki için ise 1300 dolar oluyor aylık ancak sorumluluğun yok gibi. Sonraki sene en az 2400 dolarla 3. mühendis olarak başlıyorsun, sonraki 2 sene 2.’ye terfi edersen en az 4000-5000 dolar, sonraki 4 sene sonu çarkçıbaşı olursan en az 7000 dolar alıyorsun. Gemiden gemiye çok değişiyor; örneğin çarkçıbaşı için konteynır gemisinde en az 6000-7000 dolar iken ben şahsen LNG (doğalgaz taşıyan) gemisinde 22000 euro alanı gördüm bizzat. Diğer türlü karada çalışırsan klasik diğer makine mühendisleri gibi başlıyor maaşlar.

  • Türkiye’de karada mühendislik çok mu rahat , 7-24 şantiylerde sürünüyorsun altta işçiler üstte müdürler yada patron. maaşlar zaten berbat düzeyde. ne sosyal bi hayatın oluyo nede yurdışı gezisi vs hepsi hayal… 3 .dünya ülkelerinden farkımız kalmayacak yakında ..

 13. ege
  sen bunlara inanma torpil olmadan asla olmaz ben bu bölümü bitirdim ama torpil yoktu bu yüzden makine mühendisi olaca şuan okuyorum ytü’de (ege senin iyi bir torpilin yoksa asla buraya gitme) arkadaşlar size şu örneği vereyim (başbakan binali yıldırım gemi inşaatı ve makineleri mühendisi ama iş bulamayınca siyasete girdi ve başbakan oldu) arkadaşlar bu bölüm zor olduğu kadarda torpil ister (gemi işletme ve gemi inşaatı ve makineleri mühendisi)

  • Erasmus (öğrenci değişim programı) falan yapsak da kurtarmaz mı gerçekten? Bu memlekette torpilsiz hiç mi gemi inşaat mühendisi yok ne garip bir durum, ben şuan 12. Sınıf öğrencisiyim aklımda bu bölümden başka bi hedefim yoktu şuan kafam çok karışık

 14. Arkadaşlar , bu mühendislik zor şartlar altında yapılan bit meslektir . Benin dayım bu mesleği yapıyor ve gemiyle gidiyor 2 ay sonra dönüyor yaklaşık ve cebinde 30.000 tl ile geliyor be sonra evinde rahat rahat yatıyor yani demek istediğim 2 ay çalış 2 ay yat böle oluyor ama dayım baş mühendis yani ilk seneler sıkıntı olsada sonra çok rahat oluyosunuz bana güvenin bu meslek efsane ama zorluk ları var yani (ingilizce) şart olduğunu belirtmek isterim

  • Taner dayın gemi inşaat ve gemi makinaları mühendisi mi yoksa gemi makinaları işletme mühendisi mi biliyor musun? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarsan

 15. Abiler bende ygs-lys sınavlarına hazırlanıyorum aklımda gemi inşaat mühendisliğinden başka bölüm yoktu, kendi çapımda araştırmıştım iyi gibiydi ama sanırım o bilgiler güncel değildi. Bu site güncelmiş şimdi tekrar araştırıyorum gemi inşaat mühendisinin karada çalışma koşulları nelerdir, maaşı nasıl? (İngilizcem iyidir dil sıkıntısı çekmem)

 16. Merhaba size bor sorum olacak bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim teşekkür ederim.1 ay önce Akdeniz uni makine mühendisliğinden mezun oldum gemi de çalışmayı düşünüyorum aklıma takılan bu sektör de yüksek maaşlar konuşuluyor zor ve çetin şartlardan kasıt nedir yani insan sağlığını 2 yıl içerisinde bozacak bir durum mu? Sonuçta iki yılda bir de sağlık raporu isteniyor.

  • KARDEŞİM
   aslında bu senin bünyene bağlı senin bünyen sağlıklı ise yani iyi ise kolay kolay bir şey olmaz
   ama gemide fırtınaya raslarsanız yani etkili büyük dalgalara raslarsanız o zaman mide bulantısı ve
   kusmaya başlaya bilirsin tabi ki bunlar kısa süreli yani ertesi gün uyandığında düzelmiş olursun AMA
   KÖTÜ KISMI ŞU iş arkadaşlarından birisi ölürse aynı gemide yolunuza devam etmek zorunda
   kalırsınız bu da ölen arkadaşınızla beraber yola devam ederken ölen kişi çürüyecek ve sizlerde
   bundan etkilene bilir ve ciddi hastalıklara kadar gidebilirsiniz..

 17. ARKADAŞLAR
  bu yorumları okuduğumda yemin ederim GÜLDÜM ya kardeşim sen mi bu bölümü okudun yoksa ben mi
  dediğim gibi TORPİL OLMADAN OLMAZ ben 2013 de mezun oldum ama iş bulamayınca tekrar sınava girip
  2015 de makine mühendisi bölümünü kazandım ve gayet memnunum bu bölümü düşünenlere sesleniyorum
  iki kere düşünün ve sağlam torpilinizin olduğunda emin olun

  ARKADAŞLAR BU BÖLÜMLE İLGİLİ SORULARINIZ VARSA SORA BİLİRSİNİZ..:)

  • Makine mühendisliğinde anadoluda okuduğumuz vakit akreditasyon programı olan bir üniversitede iş olanakları nedir?

   • KARDEŞİM
    akreditasyon programı olan bölümleden mezun olan kişiler diğer kişilere göre bir adım öndedirler (yurt içi ve yurt dışı) iş olanakları ise gayet iyidir AMA İYİ BİR ÜNİVERSİTE İÇİN

 18. Gemi inşaatı ve mühendisliği mezun olursanız 5 yıl çalışıp tecrübe kazandıktan sonra çok yüksek Maaşlar alırsınız bugünün parası ile 15000 20000 30.000 TL gemi makineleri işletme mühendisliği çok çok zordur En yakınımdan bu işi yapanlar var aylarca denizde Kara görmüyorsunuz Bazen o kadar dalgalar kuvvetli olur ki başınıza ağrılar girer kusarsınız başınız döner bu günlerce sürer .başınıza bir kaza gelse gemide doktor yok acil müdahale edecek hiçbir Personel yok Bazen aylarca ölü arkadaşları ile yolculuk yapanlar çok olmuş .iyi tarafı kesinlikle işsiz kalmazsınız çalışacağım dediğiniz dakikada bir hafta sonra sizi çağırırlar ve maaşları da bugünün parasıyla mezun olur olmaz 10.000 TL alırsınız 2 3 sene çalışıp ikinci mühendisi olursanız bu ücretin bir buçuk katını alırsınız başmühendis olduğunuzda rahatlıyor sunuz fazla iş yapmıyorsunuz orada oturuyorsunuz gemide yani ve bugünün ücretleri ile 25 bin 30 bin TL alanlar var Ama dediğim gibi iki kişi benim en yakın akrabam Bunu tercih ettiler en fazla 7 8 ay çalışabildiler artık kesinlikle gemide çalışmayacağız diyorlar Keşke de bir öğretmenlik veya başka bir şey seçseydik diyorlar

  • Denizde çalışmayı seçerseniz işsiz kalmazsınız demişsin ama bu sözüne katılmıyorum.Mezun olduğunuzda liman cüzdanı çıkartıp staj için gemi aradığınızda göreceksiniz ki birçok firma makine stajyeri çalıştırmıyor.Diyelim ki buldunuz bi şekilde ve stajınızı yaptınız(ben atlantik denizciliğin bir kimyasal tankerinde aylık 100 dolara staj yaptım bu arada-kimseye tavsiye etmem),birçok firma 3. mühendis de çalıştırmıyor gemiler otomasyonlu ,zorunlu değil falan ayağına.Ehliyetinizi aldınız başlıyorsunuz iş aramaya ,şirketler istisnasız tecrübeli adama öncelik veriyor haliyle.Ölücü firmalarda tecrübe kazanmak zorunda kalabilirsiniz.Belki paranızı yatırmıyorlar,belki geç yatırıyorlar.Gemide yaşadığınız zorluklara girmiyorum bile.Kumanyayı bile doğru düzgün tedarik etmeyen birsürü firma var.Piyasada 3. mühendis eksiği falan yok zaten.Kimsenin 1 haftada gemiye gönderdiği yok.Şirketler küçülme eğiliminde.Kurumsallıktan uzaklaşıyor gittikçe.Ben ilk kontratta zar zor bulduğum şirkette üç sene çalıştıktan sonra şirket gemileri sattığı için tekrar iş arama sürecine girdim.Tecrübeli olduğum halde şirket bulmakta zorlanıyorum.İngilizcem de iyi,yabancı firmalara gideyim dedim,onlarda da ruslar,ukraynalılar,hintliler kapmışlar köşeleri.Bizim Türk acentalarını nadiren sallıyorlar.Skype’tan ingilizce mülakatlarına girdim,onayladılar ama gönderemediler.Zannettiğiniz gibi tozpembe değil yani iş bulma durumu.Amcanız dayınız armatör değilse çok sıkıntı çekersiniz bu meslekte de.

 19. ARKADAŞLAR
  bunları dinlemeyin bunlar sizlerle dalga geçiyorlar ! sağlam bir torpiliniz yoksa..:( BU BÖLÜMÜ UNUTUN , BU İŞİ UNUTUN herkesin iyiliği için..:(

  • ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
   Gemi makineleri mühendislerinin iş bulma olanakları oldukça fazladır. Gemi makineleri mühendisleri Devlet ve Ulaştırma Bakanlıkları,Türkiye Denizcilik İşletmeleri gibi Kamu İktisadi Teşebbüslerinde; resmi ve özel tersaneler; deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda; class (Loyd) kuruluşlarında (açıklama ek bilgilerde); gemi makineleri imal eden fabrikalarda; bu makinelerin alım-satımını yapan ticarethanelerde; mühendislik bürolarında çalışabilmektedirler.

   Türkiyenin üç tarafının denizlerle çevrili olduğu ve Türk Denizciliğinin Dünya Denizciliğinde yer almayı ve uluslararası standartlara ulaşmayı hedeflediği göz önünde bulundurulduğunda, gelecekte bu meslekte nitelikli işgücü ihtiyacının artabileceği düşünülmektedir.

   Bu meslekte çalışan kadınların oranı oldukça azdır (%l-2) ve daha çok proje çalışmalarında yer almakta, akademik kariyer edinmeye yönelmektedirler.

   Herhangi bir işsizlik durumunda, gemi makineleri mühendisleri, makine mühendislerinin (Genel) işlerine yönelebilmekte veya gemi inşaatı mühendisi olarak çalışma hayatında yer alabilmektedirler.

  • KARDEŞİM
   senin torpilin yoksa sen BU BÖLÜMÜ UNUTUN , BU İŞİ UNUTUN ve ayrıca bu lanet bölümde bu lanet ingilizce var hiçde sevmem çünkü sınavdan geçmezsen yaz okuluna gidersin ve oradada başarılı olamazsan yada birçok kez yaz okuluna gidersen ”ALLAH YARDIMCIN OLSUN” bende bu bölümü okudum iş bulamayınca 2013 de tekrar sınava girdim (YGS-LYS) 2015 de makine mühendisi oldum ama yinede ingilizce var (çok zor)..:(

   • Adil akdaş abi biraz daha açıklarmısın ben bu bölümü çok istiyorum, torpilsiz iş olmaz mı diyosun? Çalışma şartları nasıl? İş bulma imkanım ne olur?

 20. Ben gemi mühendisiyim burada yazanlar zırvadan başka bir şey değil. Tersanede çalışırsanız maaşınız başlangıçta 2500’ü geçmez. Lira olarak 2500 tabi dolarlarla falan astronot olmuş bunlar. Ha gemide çalışırım karaya ayak basmadan aylar geçiririm derseniz de işe başlamadan evvel, mezun olduktan sonra 6 ay karada 6 ay gemide staj görürsünüz(it gibi çalıştırırlar). Bu sürede ortalama 1000 lira staj maaşı alırsınız. 10 bin dolar değil! Staj bittikten sonra 3. mühendis olmak için bir kursa gider stajda aldığınız paranın yarısını da oraya verip sınavı kazandıktan sonra maaş kısmına geçersiniz. 3-4 bin dolarla işe başlarsınız. Bu maaş başlangıçta değil 5 yıl sonra 10-15 bin dolar olur. Ama bu sürede sağlıklı bir aile ortamı kuramazsınız. Hatta kara yaşamına tekrar uyum sağlayamama ihtimali bile var. Kamu sektörüne gelirsek orada da ayda yılda bir açılan kadrolarda denizde 2 yıl çalışmış olma şartı vardır. Bu yazılara değil gemi inşaatı bölümünün sıralamasının düşüşüne baksanız iyi edersiniz. Ben girerken ikinci öğretimi 28 bininci öğrenciyi alıyordu şimdi ise ikinci öğretimi kaldırıldı. Birinci öğretim ise 47 bininci öğrenciyi almış. Bunlar hep 2008’de denizciliğe teğet geçmeyen kriz sonrası oldu. Bu yazıyı yazan arkadaşa da sesleniyorum: Site yapacağız diye bir kişinin dahi geleceğini karartsanız vebalimdem kurtulamazsınız. Böyle şeyleri görüp kızlar bile geliyor gemi mühendisliğine.

 21. arkadaşlar size şunu ifade edeceğim Gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü yada gemi makineleri ve işletmesi mühendisliği ikisinde’de iş YOK çünkü zaten türkiye’de torpil olmadan iş bulamazsınız bulsanız bile çok ZOR diyelim’ki yabancı ülkede çalışacaksınız onlarda zaten öncelikle kendi vatandaşlarını alırlar siz orada her zaman yedek olursunuz yani kendi vatandaşlarına öncelik verirler
  (KISACASI ÇOK ZOR..:)

  • arkadaşlar ceyhun abi haklı.
   arkadaşımın abisi YTÜ (YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTE) gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi TAM İKİ YILDIR İŞSİZ VE HALEN adam her şeyi denedi ama iş bulamadı yani torpil gerekiyor
   hem zaten maaşıda az en iyisi elektrik,makine,endüstri,bilgisayar,doktor ve bilişim gibi meslekleri seçin onlarda iş var .

 22. Merhaba Sey diycektim benim bi arkadasımın kuzeni bu nölümü bitirince direk 10000$ ile işe basliyvagimizi söylemiştide ama bi kaç tane forum u da okudum bıtayı da okudum da kafam karıştı bu konufa biz ortalama ne kafar süre de 10000 $ ın üstünde maasa çıkarız bide işitme proplemi oluyomus beni nu konularda aydınlatıtsanız mutlu olurum şimdiden tesekkur ederim

  • Sakın hayatının yanlışını yapma. Gece gündüz gemilerin hayalini kurmuyorsan, rüyalarına girmiyorsa para için sakın..
   bir kız için çok zor.

 23. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği hakkında bilgi alabileceğim biri var mı acaba? Önümüzdeki yıl üniversiteye geçeceğim ve bu bölümde okumayı gerçekten çok istiyorum. Yardımcı olabilecek biri varsa dört gözle bekliyorum :)

  • kardeşim
   sana sadece şunları söyleyecegim o bölümü ben 2013 de bitirdim ama torpil olmadıgından iş bulamadım
   ve bu nedenden dolayı 2015 de tekrar sınava girdim ve makine mühendisligini kazandım ve gayet memnunum
   dört yılını çöpe atacaksa hiç durma seç !

 24. Öncelikle iyi günler. Öncelikle bu siteyi yapmanız, özelliklede biz gençler için çok faydalı ve yararlı teşekkür ederim. Benim aklımda bir soru var. 2018 de ygs lys sınavlarına gireceğim. Gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü ve gemi makineleri ve işletmesi arasında kalıyorum. Bu ikisi arasındaki farklar nelerdir ? Varsa eğer benzerlikleri de nelerdir, hangi üniversite mezunu olursam daha çok imkan ve olanak sarf edebilirim ? Düşüncelerinizi duymak bana şeref verecektir.. Şimdiden teşekkürler.

  • dövme falan derken ?
   galiba askeri eğitim sandınız ama öyle bir durum yok normal bir mühendislik öğrencisi olacaksınız

 25. Burak Bey 2016 lys sonucum 26bin. Bunla İTÜ Gemi İnşaatı mı yoksa makine okuyup yüksek lisansa bırakmalı gemiyi? İTÜden mezun diye ki 5 sene var ilerde ne olacak makine okuyup işi sağlama mı almak gerek?

  • İtü gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, ikisi bir olarak bitiriliyor diye biliyorum. İstersen hemen yola koyulursun yada makina yüksek lisans yaparsın, çünkü bu bölümden mezunların çoğu, gemide mühendislik yapma hayali içinde. Çünkü gemide birikim daha kolay. Ne ulaşım, ne de yemek parası harcıyorsun. Para sadece limana çıktıktan sonra istersen ailene hediye, kendine eşya yada eskort kızlara gidiyor. Örn, gemine 4. mühendis çıktın, aylık 2000$ (min) alıyorsun. Zaten 6 aylık kontrat var, 2*6=12000$ oda eder 43000tl. Bu kazanacağın en kötü para, 1. ve 2. mühendisleri hiç sorma, kimyasal tankerlerde ayda 12000$ alanlar var ^^

   • 12*6= 72000$ oda eder 260.000tl. 1 sene çalışsa 520.000tl vay be paraya bak. Her sene 1 daire alırsın artık hahah. Tabi biraz torpilde lazım ^^

    • Burak abi sana ulaşabileceğim bi sosyal medya hesabın varmı lise öğrencisiyim sana bu meslekle ilgili sormam gereken çok soru var hayelimdeki meslek :)

   • Merhaba Burak bey, ben de sizin gibi gemi insaat ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü okumak istiyorum hem de fazlasiyla :) hatta bunun uzerine bir cok arastirma yaptim fakat biledğim ve öğrenmem greken daha cok sey var diye düsunuyorum ve anladiğim kadariyla bana en iyi yardimci olabilecek siz gibi görünüyor rica etsem bana bu bölüm hakkinda bilgi verebilirmisiniz yani bu meslekte bayanlar icin şartlar ve bu yolda bizleri nelerin beklediğine dair bilginize ihtiyacim var…

  • Askeri olarak sadece İstanbul Tersanesi Komutanlığı (tuzla) biliyorum. Ben de geçen sene mezun olan bir mühendisim, daha yeniyim. Askeri hakkında pek şey bilmiyorum.

 26. @merve
  Türkiye de milgem savaş gemileri yapılıyor.
  Bir de havuzlu çıkartma gemisi, halk arasında uçak gemisi. Oda Sedef Tersanesi’n de ve ben de geminin yapımında mühendisim. Çok ağır, yorucu, tehlikeli ama çoktan zevkli gidiyor su an

  • Teşekkürler cevabınız için. Geminin yapımında çalışan kadınlar var mı? Koşullar alışılabilir mi sizce? Bir de araştırdığım çoğu yerde maaşlar farklı yazıyor. Çalışmaya ilk başlandığında ne kadar maaş alınıyor cevaplarsanız çok sevinirim :)

   • 2 tane bayan mühendis gördüm. Koşullar çalıştığınız pozisyonlara göre değşiyor. Taşeron yada kadro, çoğu kişi taşerondan başlar, başarısına göre kadroya geçer. Çünkü yazdığınız gibi daha ITÜ’e başlamamışsınız, üni bitecek, tecrübeniz ve güzel CV olduktan sonra kadroya girme şansınız var.

  • Burak bey ben gemi makineleri işletme 2 yıl okudum . Gemiye stajer olarak çıktım
   Fakat sağlık konusunda gemiden inmek zorunda kaldım .Karada nerede is bulabilirim . Bulduğum işin maaşları ortalama nedir. Sizin çalıştığınız tersanede amele olarak değilde 2 yıl okuduk bari bi yerde güzel çalışacak yer varmıdır . İstanbul pendikte oturuyorum ….

 27. Merhaba benim bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Istanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliğini kazanmak istiyorum,Türkiye’de savaş gemisi yapımında bulunma gibi bir olağınımız var mı? Yoksa da herhangi bir özel gemi projesinde bulunmak için yüksek lisans yapmak gerekir mi? Teşekkürler :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.