Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

23271
gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları 2015

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz teknolojisi mühendisliği ile karıştırılan bir meslek dalı. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri, her çeşit askeri ve sivil deniz aracını, araçlara ait makineleri ve tüm diğer donanımlarını tasarlayıp planlayan ve üretim aşamasını denetleyen kimselerdir. Temelde makine mühendisliğine dayanmakla beraber zamanla ayrı bir disiplin haline gelmiş bir mühendislik koludur. Genelde sayısal alanlarda başarılı olan, analiz yapma ve çizim yeteneğine sahip yaratıcı insanlara uygun bir meslek olan bölüm için merak edilen sorulardan biri de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşlarının ne kadar olduğu…

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendislerinin başlıca çalışma alanları üniversiteler, dizayn ve planlama ofisleri, denetim kuruluşları, tersaneler, atölyeler, denizcili ve lojistik şirketleridir. Ancak gelişen ve büyüyen sektör pek çok farklı alanda mezunlara iş imkanları sunmaktadır. Ayrıca kendini geliştirmeyi seven, araştırmacı ruha sahip ve girişimci biriyseniz alacağınız ek eğitimler ve gireceğiniz sınavlar ile iş imkanlarınızı arttırabilir veya terfiler alabilirsiniz. Örneğin 4 yıllık Lisans Programının tamamlanmasının ardından alınabilecek ek eğitimlerle gemilerde uzak yol vardiya mühendisi olarak çalışmak mümkün. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları da bahsedilen bu nitelikler ve yeterlilikler açısından ciddi farklılıklar göstermekte. Eğer seyahat engeliniz yoksa, uzun süreler boyunca evinizden uzak kalabiliyorsanız ve birikim yapmak istiyorsanız yurt dışında çok ciddi meblağlar kazanabilirsiniz.

gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları

Oldukça ağır ve zor şartlar altında da çalışmak zorunda kalınacak bir meslek oluşundan dolayı gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları mühendislikler arasında ilk 20 de sayılıyor. Yurt dışında evinizden uzakta çalışmayı kabul ederseniz 5000 Dolar ile 15000 dolar arasında değişen net maaşlarla çalışma şansınız çok yüksek olacaktır. Bir şirket bünyesinde sürekli olarak çalışabileceğiniz gibi tek bir projede geçici olarak da iş bulabilirsiniz. Kamuda da istihdam edilen Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri başlangıç olarak 2000 TL ile 3000 TL arasında maaşlar alıyorlar. Çetin ve yorucu çalışma şartlarına göğüs gerebilecekler için oldukça kazançlı olabilecek bir meslek.

Bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

Paylaşır mısınız?
Elif Yaldız
Merhaba ben Elif Yaldız, bir süre Türkiye de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim aldıktan sonra, hayat serüvenime yurt dışında Enerji Sistemleri Mühendisliği üzerine devam ettirmeye karar verdim. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

23 Yorum

 1. arkadaşlar size şunu ifade edeceğim Gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü yada gemi makineleri ve işletmesi mühendisliği ikisinde’de iş YOK çünkü zaten türkiye’de torpil olmadan iş bulamazsınız bulsanız bile çok ZOR diyelim’ki yabancı ülkede çalışacaksınız onlarda zaten öncelikle kendi vatandaşlarını alırlar siz orada her zaman yedek olursunuz yani kendi vatandaşlarına öncelik verirler
  (KISACASI ÇOK ZOR..:)

 2. Merhaba Sey diycektim benim bi arkadasımın kuzeni bu nölümü bitirince direk 10000$ ile işe basliyvagimizi söylemiştide ama bi kaç tane forum u da okudum bıtayı da okudum da kafam karıştı bu konufa biz ortalama ne kafar süre de 10000 $ ın üstünde maasa çıkarız bide işitme proplemi oluyomus beni nu konularda aydınlatıtsanız mutlu olurum şimdiden tesekkur ederim

 3. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği hakkında bilgi alabileceğim biri var mı acaba? Önümüzdeki yıl üniversiteye geçeceğim ve bu bölümde okumayı gerçekten çok istiyorum. Yardımcı olabilecek biri varsa dört gözle bekliyorum :)

 4. Öncelikle iyi günler. Öncelikle bu siteyi yapmanız, özelliklede biz gençler için çok faydalı ve yararlı teşekkür ederim. Benim aklımda bir soru var. 2018 de ygs lys sınavlarına gireceğim. Gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü ve gemi makineleri ve işletmesi arasında kalıyorum. Bu ikisi arasındaki farklar nelerdir ? Varsa eğer benzerlikleri de nelerdir, hangi üniversite mezunu olursam daha çok imkan ve olanak sarf edebilirim ? Düşüncelerinizi duymak bana şeref verecektir.. Şimdiden teşekkürler.

  • dövme falan derken ?
   galiba askeri eğitim sandınız ama öyle bir durum yok normal bir mühendislik öğrencisi olacaksınız

 5. Burak Bey 2016 lys sonucum 26bin. Bunla İTÜ Gemi İnşaatı mı yoksa makine okuyup yüksek lisansa bırakmalı gemiyi? İTÜden mezun diye ki 5 sene var ilerde ne olacak makine okuyup işi sağlama mı almak gerek?

  • İtü gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, ikisi bir olarak bitiriliyor diye biliyorum. İstersen hemen yola koyulursun yada makina yüksek lisans yaparsın, çünkü bu bölümden mezunların çoğu, gemide mühendislik yapma hayali içinde. Çünkü gemide birikim daha kolay. Ne ulaşım, ne de yemek parası harcıyorsun. Para sadece limana çıktıktan sonra istersen ailene hediye, kendine eşya yada eskort kızlara gidiyor. Örn, gemine 4. mühendis çıktın, aylık 2000$ (min) alıyorsun. Zaten 6 aylık kontrat var, 2*6=12000$ oda eder 43000tl. Bu kazanacağın en kötü para, 1. ve 2. mühendisleri hiç sorma, kimyasal tankerlerde ayda 12000$ alanlar var ^^

   • 12*6= 72000$ oda eder 260.000tl. 1 sene çalışsa 520.000tl vay be paraya bak. Her sene 1 daire alırsın artık hahah. Tabi biraz torpilde lazım ^^

    • Burak abi sana ulaşabileceğim bi sosyal medya hesabın varmı lise öğrencisiyim sana bu meslekle ilgili sormam gereken çok soru var hayelimdeki meslek :)

   • Merhaba Burak bey, ben de sizin gibi gemi insaat ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü okumak istiyorum hem de fazlasiyla :) hatta bunun uzerine bir cok arastirma yaptim fakat biledğim ve öğrenmem greken daha cok sey var diye düsunuyorum ve anladiğim kadariyla bana en iyi yardimci olabilecek siz gibi görünüyor rica etsem bana bu bölüm hakkinda bilgi verebilirmisiniz yani bu meslekte bayanlar icin şartlar ve bu yolda bizleri nelerin beklediğine dair bilginize ihtiyacim var…

  • Askeri olarak sadece İstanbul Tersanesi Komutanlığı (tuzla) biliyorum. Ben de geçen sene mezun olan bir mühendisim, daha yeniyim. Askeri hakkında pek şey bilmiyorum.

 6. @merve
  Türkiye de milgem savaş gemileri yapılıyor.
  Bir de havuzlu çıkartma gemisi, halk arasında uçak gemisi. Oda Sedef Tersanesi’n de ve ben de geminin yapımında mühendisim. Çok ağır, yorucu, tehlikeli ama çoktan zevkli gidiyor su an

  • Teşekkürler cevabınız için. Geminin yapımında çalışan kadınlar var mı? Koşullar alışılabilir mi sizce? Bir de araştırdığım çoğu yerde maaşlar farklı yazıyor. Çalışmaya ilk başlandığında ne kadar maaş alınıyor cevaplarsanız çok sevinirim :)

   • 2 tane bayan mühendis gördüm. Koşullar çalıştığınız pozisyonlara göre değşiyor. Taşeron yada kadro, çoğu kişi taşerondan başlar, başarısına göre kadroya geçer. Çünkü yazdığınız gibi daha ITÜ’e başlamamışsınız, üni bitecek, tecrübeniz ve güzel CV olduktan sonra kadroya girme şansınız var.

 7. Merhaba benim bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Istanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliğini kazanmak istiyorum,Türkiye’de savaş gemisi yapımında bulunma gibi bir olağınımız var mı? Yoksa da herhangi bir özel gemi projesinde bulunmak için yüksek lisans yapmak gerekir mi? Teşekkürler :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.