Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Maaşları

3
17025
gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları 2015
robolink-banner

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırdığımız bilgileri sizlere sunacağız. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, sık sık gemi makineleri işletme mühendisliği ve deniz teknolojisi mühendisliği ile karıştırılan bir meslek dalı. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri, her çeşit askeri ve sivil deniz aracını, araçlara ait makineleri ve tüm diğer donanımlarını tasarlayıp planlayan ve üretim aşamasını denetleyen kimselerdir. Temelde makine mühendisliğine dayanmakla beraber zamanla ayrı bir disiplin haline gelmiş bir mühendislik koludur. Genelde sayısal alanlarda başarılı olan, analiz yapma ve çizim yeteneğine sahip yaratıcı insanlara uygun bir meslek olan bölüm için merak edilen sorulardan biri de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşlarının ne kadar olduğu…

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendislerinin başlıca çalışma alanları üniversiteler, dizayn ve planlama ofisleri, denetim kuruluşları, tersaneler, atölyeler, denizcili ve lojistik şirketleridir. Ancak gelişen ve büyüyen sektör pek çok farklı alanda mezunlara iş imkanları sunmaktadır. Ayrıca kendini geliştirmeyi seven, araştırmacı ruha sahip ve girişimci biriyseniz alacağınız ek eğitimler ve gireceğiniz sınavlar ile iş imkanlarınızı arttırabilir veya terfiler alabilirsiniz. Örneğin 4 yıllık Lisans Programının tamamlanmasının ardından alınabilecek ek eğitimlerle gemilerde uzak yol vardiya mühendisi olarak çalışmak mümkün. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları da bahsedilen bu nitelikler ve yeterlilikler açısından ciddi farklılıklar göstermekte. Eğer seyahat engeliniz yoksa, uzun süreler boyunca evinizden uzak kalabiliyorsanız ve birikim yapmak istiyorsanız yurt dışında çok ciddi meblağlar kazanabilirsiniz.

gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları

Oldukça ağır ve zor şartlar altında da çalışmak zorunda kalınacak bir meslek oluşundan dolayı gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları mühendislikler arasında ilk 20 de sayılıyor. Yurt dışında evinizden uzakta çalışmayı kabul ederseniz 5000 Dolar ile 15000 dolar arasında değişen net maaşlarla çalışma şansınız çok yüksek olacaktır. Bir şirket bünyesinde sürekli olarak çalışabileceğiniz gibi tek bir projede geçici olarak da iş bulabilirsiniz. Kamuda da istihdam edilen Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri başlangıç olarak 2000 TL ile 3000 TL arasında maaşlar alıyorlar. Çetin ve yorucu çalışma şartlarına göğüs gerebilecekler için oldukça kazançlı olabilecek bir meslek.

Bu yazımızda gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

Paylaşır mısınız?
Elif Yaldız
Merhaba ben Elif Yaldız, bir süre Türkiye de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim aldıktan sonra, hayat serüvenime yurt dışında Enerji Sistemleri Mühendisliği üzerine devam ettirmeye karar verdim. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

3 Yorum

  1. Merhaba benim bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Istanbul Teknik Üniversitesi Gemi Mühendisliğini kazanmak istiyorum,Türkiye’de savaş gemisi yapımında bulunma gibi bir olağınımız var mı? Yoksa da herhangi bir özel gemi projesinde bulunmak için yüksek lisans yapmak gerekir mi? Teşekkürler :)

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here