Genetik Mühendisi Nasıl Olunur

0
3539
genetik mühendisi
robolink-banner

Günümüzde popüler bir meslek haline gelen Genetik Mühendisliği ilgileri üzerine çekmektedir. Bu kadar popüler olmasının sebebi kazançlı ve bir o kadar da zevkli oluşundan. Canlıların yaşam bağlarını araştıran ve kimyasal, fiziksel özelliklerinin değiştirilerek fayda sağlanmasından gelir Genetik Mühendisliğinin amacı. Peki, Genetik Mühendisi Nasıl Olunur?

Türkiye de Boğaziçi Üniversitesinde öncelikle çok iyi bir eğitim almak gerekiyor. Bu Üniversiteyi tercih etmemdeki sebep ise en iyi Doçentlerin bir arada bulunmasıdır. Ayrıca başka bir sebep, laboratuvar ve ekipmanları çok kullanışlı. Boğaziçi Üniversitesi’ni bu olanakları sağlamasının yanında, öğrencilere düşen görev ise yüksek bir puan almak kalıyor. Boğaziçi dışında güzel Üniversitelerde var. MF-3 puanında yeterli dereceye girmek gerekir. Ama Genetik Mühendisi olma yolundaki ilk aşamada güzel bir Üniversite çok önemli bir yere sahiptir.

Genetik Mühendisi ne iş yapar. Canlıların kalıtsal özelliklerini değiştirerek daha faydalı olanaklar bulmaya çalışır. DNA Klonlama ve genetik modifikasyon gibi kavramlar da meslek için kullanılabilmektedir. Bazı denemeler bir yıl hatta on yıl bile sürebilir. Japonya da karpuzun şeklini küp haline getirip taşma kolaylığı sağlanmıştı. Genel olarak Genetik Mühendisleri genler üzerinde çalışır, mesleğin isminden anlaşıldığı gibi. Pek çok Laboratuvar bu mesleğe hizmet vermektedir.

Çevre sorunlarına çözüm arayan Mühendisler daha sağlıklı bir yaşam ve yüksek derecede toplum refahını düşünürler. Genetik biliminin kapsam alanı oldukça geniştir. Her türlü canlı üzerinde araştırma yaparlar. Genetik Mühendisi olmak isteyen arkadaşlar hiç şüphesiz çok eğlenceli bir yolculuğa hazır olsunlar. İnsanlardan başlayarak birçok canlının yaşamsal durumlarını araştırıp deneyler yaparlar.genetik mühendisi nasıl olunur

Kazançlı bir meslektir ve oldukça zevklidir. Genetik mühendisleri aylık 50.000 TL ye kadar maaş alabilirler. Bu seviyeye kadar biraz deneyim elde etmeleri şarttır. Türkiye de daha yeni yayılmaya başlayan ve kısa bir süre içerisinde bir sürü talibi olan Genetik Mühendisliği, ayrıca taliplerine iyi bir kariyer imkanı sunuyor.

Dış ülkelerde eğitim imkanı veren Üniversiteler de mevcut ülkemizde. İnsanlığın yararına bir katkıda bulunmak Genetik Mühendislerini günden güne azme sürükler. Eğer sizde bu meslek gurubu içerisine girmek istiyorsanız. Üniversite sınav sonuçlarında MF-3 puan türünüzün iyi derecede olması gerekiyor. Son olarak Boğaziçi Üniversitesi daha kaliteli bir eğitim sağlıyor. Ve bu meslek gurubunu düşünenlere iyi eğitim, bol kazançlar.

Paylaşır mısınız?
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here