Gezegenlerin Büyüklük Sıralaması

11
2341
Gezegenlerin Büyüklük Sıralaması

İlk olarak gezegenin ne olduğu bilinmesi gerekmektedir. Gezegenler bir gök cismi olarak tanımlanmaktadır ve gezegen olarak açıklanması için kendine ait ışığının olmaması ve bir yıldız etrafında dönmesi yeterli olacaktır ancak bilinen gezegenlerin her biri kendi etrafında da hareket etmektedir. Bu tanımlama da Uluslararası Gökbilimi Birliği tarafından yapılmıştır. İlk olarak duyurulan ve gezegen tanımlaması yapılan tarih 1919’dur. 8 tane gezegen tanımlanmış ama haklarında çok fazla bilgiye sahip olunmamaktaydı. Gelişen teknoloji ve uydu sistemleri sayesinde astronomi gelişti ve daha rahat incelenmekte, sadece kendi yıldız sistemimize bağlı kalınmayıp başka yıldız sistemleri hakkında da genel olarak bilgi sahibi olunmaya başlanmıştır.

Plüton gezegeni

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgi

İnsanlar artık gök bilimine verdikleri ilgi ve merak duygusu ile farklı gezegenlere yolculuğu dahi düşünmüş ve insansız hava araçları ile gerçekleştirmişlerdir. Gezegenler hakkında insanların genel olarak bildikleri güneşe olan uzaklık sıralamasıdır. Ancak büyüklükleri hakkında bilgi sahibi değildir. Küçükten büyüğe sıralamasında Merkür, Mars, Venüs, Dünya, Neptün, Uranüs, Satürn ve Jüpiter almaktadır. En büyüğü Jüpiter, en küçüğü de Merkür olarak bilgiler arasında yer alır.

Merkür

Merkür

Güneş sistemindeki en küçük gezegendir. Ancak ilk olarak Sümerler tarafından M.Ö. 3000 tarihinde gözlemlenmesi sağlanmıştır. Gezegenin %40’ı demirdir.

Mars

Mars

Dünyadan sonra yaşam olacağı düşünülen gezegendir. Mevsimler olduğu bilinmektedir ve materyal toplanması İHA gönderilen ilk gezegendir.

Venüs

Dünyaya en yakın gezegendir. Hareketi saat yönünde olup diğer gezegenlere göre farklıdır. Güneş sisteminin en sıcak gezegeni olup 462 derecedir.

Venüs

Dünya

Üzerinde yaşadığımız, yaşam olan güneş sistemimizdeki tek gezegendir

dünya

Neptün

neptün

Güneş sistemindeki Plüton’dan sonraki en uzak kalan gezegendir. Güneşe uzaklığı 4503000000 kilometredir. Yüzeydeki ısının -214 düzeyinde olduğu bilinmektedir.

Uranüs

Uranüs’ün gaz gezegeni olarak bilinmektedir. Gazdan oluşan bir gezegen olduğu ve güneş etrafındaki bir tam turu 84 dünya yılında tamamladığı bilinmektedir. Satürn’deki gibi belirgin olmasa da 13 halkası vardır.

Uranüs

Satürn

Gazdan oluşan bir gezegendir. Belirlenen araştırmalara göre çekirdeğinin kayadan oluştuğu düşünülmektedir. Etrafındaki halkalar ile bilinen bir gezegendir.

Satürn

Jüpiter

Hem sistemdeki en büyük gezegen hem de bir gaz gezegeni olarak devdir. 67 adet uydusu vardır.

Jüpiter

11 Yorum

  1. sizin gibi insanlar bilim insanı olsa yararınız 200 kat fayda sağlar ülkeye :) iyiki var böyle siteler. Sağolun

  2. Gezegenlerin büyüklük sıralaması ile ilgili ödevim vardı. Görselleri izniniz ile kullanıyorum. Teşekkürler :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.